
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan ocenio je da je potrebno izgraditi postrojenje za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada i deponijskog gasa "Vinča".
"Smisao 'Vinče' je reciklaža otpada zarad ponovne upotrebe, a otpad koji nije za reciklažu biće spaljen i od njega će se dobijati energija", kazao je Trivan tokom gostovanja na RTV.
Na pitanje o uključenosti Evropske investicione banke u finansiranju tog projekta, Trivan je kazao da se EIB povukla sa zamerkom oko kapaciteta tog postrojenja, ali da je jedan njen inevsticioni fond još uvek uključen.
Kao uzrok zagađenja vazduha u Srbiji Trivan je naveo da je problem u lošem kvalitetu motora i goriva koje koriste vozila u Srbiji.
"Godišnje se u Srbiju uveze između 170 i 200 hiljada polovnih automobila sa veoma lošim sagorevanjem. Crna Gora je zabranila uvoz vozila koja koriste gorivo 'euro 3' i 'euro 4' koja zagađuju životnu sredinu, a ja smatram da treba pratiti taj primer", kazao je on.
Trivan je istakao da problem zagađenja vazduha u Srbiji nije moguće brzo rešiti.
O požaru koji do kojeg je došlo pre četiri dana na Staroj planini, a koji još uvek traje, Trivan je rekao da se požar više ne širi, a da je "na neki način" lokalizovan.
"Reč je o pet žarišta koja su teško pristupačna. Trenutno meteorološke prilike idu na ruku, a sada čekamo da dođe ruski avion za gašenje požara", rekao je on.
Za požar, kako je naveo, odgovornost snose ljudi, ali i mikroklimatske promene.
"Da su tokom leta i jeseni imali normalan raspored padavina ne bismo imali suvu vegetaciju koja bi mogla da se zapali. Zbog mikroklimatskih promena je logično da se ovo dešava", dodao je Trivan.
On je naveo da nakon gašenja požara treba pristupiti pošumljavanju područja koje je stradalo u požaru i da je to prvi korak.
Govoreći o izgradnji mini hidroelektrana u Srbiji, Trivan je naveo da će biti donet Zakon o zaštiti prirode kojim će biti zabranjena izgradnja MHE u zaštićenim zonama prirode.