
Ambasador Švedske u Srbiji Jan Lundin izjavio je da je u Srbiji što se tiče vladavine prava, odnosno poglavlja 23 i 24 zabrinjavajuće da ustavne reforme, koje se tiču imenovanja i kontrole sudija i tužilaca, traju duže nego što se očekivalo.
"Srbija tek treba da uspostavi dobre rezultate u oblastima, na primer, borbe protiv korupcije na visokom nivou i ratnih zločina, kao i protiv krivičnih dela kao što je pranje novca", rekao je Lundin u intervju objavljenom na internet stranici ambasade Švedske.
Prema njegovim rečima, Crna Gora je postigla nešto bolji uspeh u radu sa poglavljima 23 i 24, na primer borbom protiv korupcije na visokom nivou.
"Crna Gora je takođe spojila svoju spoljnu politiku sa EU i, na primer, uvela sankcije Rusiji, što Srbija nije učinila", objasnio je Lundin.
Za Poglavlje 27, Lundin je ukazao da je za njegovo otvaranje potrebno mnogo priprema i da Srbija na primer treba da uskladi funcionisanje ministarstva zaštite životne sredine sa zahtevima koji proizilaze iz procesa EU integracija. Govoreći o novoj Evropskoj komisiji, on je rekao da može biti dobro za ceo region Zapadnog Balkana to što je novi komesar za proširenje iz Mađarske.
"Međutim, Srbija i Crna Gora moraju da pokažu opipljive rezultate u jačanju institucija i vladavini prava, što može jednostavno da potraje, bez obzira na to ko je u Briselu. Najzad, o ovim pitanjima odlučuje Savet EU, a ne Komisija", naveo je Lundin.
On je istakao da je Švedska, jedna od najvećih bilateralnih zemalja donatora u porodici EU, dodelila Srbiji tokom 2019. godine oko 13 miliona evra.
Evropska unija je tokom 2018. godine izdvojila 188 miliona evra, isključujući programe za više država koji uključuju IPA region, a to otvara mnoga radna mesta u Srbiji. Radna mesta se automatski otvaraju i kada se grade sistemi kanalizacije i kada se finansiraju različiti projekti, naveo je Lundin.
Ambasador je ukazao i da evropske i švedske kompanije, kao što su IKEA, Erikson i Tetra Pak, ulažu u Srbiju, što takođe stvara mnogo radnih mesta.