Balunović: Vlast SNS ogolila sliku našeg društva, podigla bahatost na viši nivo

Balunović: Vlast SNS ogolila sliku našeg društva, podigla bahatost na viši nivo

"Svaka vlast je posledica one prethodne, ovih tridesetak godina možemo da posmatramo kao kontinuitet. Devedesetih smo imali optužbe da je Milošević naslednik socijalizma i da je poslednji autoritarni lider koji ima korene u onom vremenu. Ne, on je prvi predstavnik tranzicije. Prva privatizacija se dogodila u njegovo vreme, kao i prva akumulacija kapitala. Da bismo došli do Vučića. Mislim da je vlast SNS samo ogolila sliku našeg društva i podigla na mnogo veći stepen i nivo bahatosti i nivo malverzacijskih radnji", smatra Filip Balunović.

Politički filozof Filip Balunović kaže da ne misli da su svi političari isti, već da su samo svi prihvatili pravila igre koja su zatekli.

"Niko ne pokušava da ih menja, da nametne svoje teme, da igra po pravilima koje bi sam uspostavio i zato se čini da je politička scena postala dosadna. Ako uzmemo u obzir poslednje debate, čini mi se da ako se dozvoli debata neistomišljenika o bojkotu, vi tačno možete da osetite kako se taj razgovor izmešta sa teme na neke lične istorije i animozitete. Mene ne zanimaju njihovi animoziteti, u kakvim su odnosima Čeda i Borko, mene zanima da čujem o čemu se razmišlja, kako zamišljaju društvo, u čemu vide probleme", naveo je on.

Balunović smtra da bi trebalo da se govori o svakodnevnom životu, ali da mora da bude reči i o vizijama i idejama.

"Ja mislim da su goruće teme socijalnog i ekonomskog karaktera, kakvi su uslovi u zdravstvu, obrazovanju, kakvo je stanje radnika. Dok ove teme koje se vrte mesecima su teme na koje se ljudi lakše kače, ova vrsta zatvorenosti medija je skoriji problem, a zdravstvo i obrazovanje su nam urušeni 20 godina. Treba da se govori i o vizijama, da se probijaju granice. Ako neko spomene regionalno povezivanje biva smatran utopistom, ja mislim da nijedna zemlja ne može da ponudi rešenje a da se to rešenje ne ponudi na prostoru cele bivše Jugoslavije. Akcenat naše spoljne politike umesto trčanja po zemljama koje moramo da guglamo, trebalo bi da bude regionalna politika".

Na pitanje kako je tema izbora važnija od svakodnevnog života, Balunović kaže da je ljudima lakše da se bave temama koje im neko drugi nametne.

"Ne treba vam medij da shvatite da je u zdravstvu stanje kako jeste. Znate i kako je u školama, ne treba vam mediji Ja mislim da bi medij trebalo da igra ulogu u nekoj vrsti interpretacije uzroka tog stanja, jer neki ljudi smatraju da ne može bolje, u tom smislu su mediji veoma važni".

Zato bi, kaže on, trebalo više da govorimo o drugačijem vidu ekonomskog upravljanja.

"Da prestanemo da se trkamo za investicije spolja, ako ima novca za vojne parade, dočeke, vatromete, uvek ima novca ako imate viziju drugačije budućnosti i imate snage i želje".

N1: Je l vidite na sceni dvojicu političara koji bi mogli da sednu i da se na intelektualnom nivou zaigraju?

Balunović: Profesor Slobodan Samardžić, s kojim se ne slažem, sećam ga se kao dobrog profesora s kojim je bilo lepo debatovati, a drugi je Vlada Pavićević s kojim se takođe ne slažem, ali se moiže debatovati. Ne vidim među aktuelnim političarima, niko mi ne pada na pamet, čini mi se da su svi ušli u kakofonijsku atmosferu, možda bi nas iznenadili u neformalnom razgovoru.

POVEZANE VESTI

Komentari (8)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gradjanin

Drustvo, mentalnih bolesnika i lopova!

Kosta

Ovde samo može da se čuje jedno te isto što bi narod rekao kao Švaba tralala....ako se priča drugačije,ovazno si bot e kad tako idu stvari dijaloga nema a kuda to vodi videćemo...

Ogi

Ne mogu se sloziti vasim stavovima, jer ako se okrenemo unazad 10 godina dobro se secam bahatosti i manipulacije demokrata.

* Sva polja su obavezna

NAJČITANIJE

ČITAOCI REPORTERI

ČITAOCI REPORTERI

Vaša poruka je uspešno poslata.

Hvala.

GOTOVO

Ubacite video ili fotografiju.

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa.
Ne sme biti više od 25 MB.

Pročitajte još

Vesti

Vesti

UŽIVO: Nove mere za strance iz nekih zemalja, u Crnu Goru verovatno s testom 14.08.2020.

14.08.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

Skupština Kosova završila prolećno zasedanje usvajanjem zakona o pandemiji 14.08.2020.

14.08.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

Iguman Sava Janjić: Odnos prema Srbima i SPC na Kosovu se ne menja 14.08.2020.

14.08.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

RTS: Pucnjava u Jajincima, napadač uhapšen 14.08.2020.

14.08.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

Protest podrške pretučenom aktivisti u Novom Sadu: Stop nasilju, za sve ljude 14.08.2020.

14.08.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

Pripadnici Kfora zajednički patrolirali sa kosovskom policijom u Kamenici 14.08.2020.

14.08.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

Uhapšen direktor Zavoda za smeštaj odraslih "Male pčelice" u Kragujevcu 14.08.2020.

14.08.2020.  |  Vesti

Vesti

Vesti

Novi pokušaj Grenela da dovede Vučića i Hotija u Belu kuću, na stolu ekonomija 14.08.2020.

14.08.2020.  |  Vesti

loader