Đukić: Država mora da donese stav o ljudima u 25 kolektivnih vojnih centara

Đukić: Država mora da donese stav o ljudima u 25 kolektivnih vojnih centara

Vlado Đukić, predsednik Udruženja vojnih beskućnika, kaže da država mora da donese stav šta će biti sa ljudima smeštenim u 25 kolektivnih centara koji su, zapravo, vojni objekti, odnosno kasarne. Kaže da iako pišu o tome svim državnim institucijama, one ćute. Sledeći problem je, navodi, kasarna Jakub Kuburović za koju kaže da je izdata preduzeću SDPR koje se bavi trgovinom oružjem, i da se ne zna gde će ljudi koji su tu smešteni. Najteži slučaj je, navodi, objekat u Surčinu, gde je oko 90 porodica smešteno među azbestne zidove.

Stanari hotela "Bristol" obraćali su se godinama Ministarstvu odbrane, Zaštitniku građana i drugim institucijama za pomoć, a više puta su štrajkovali glađu.

Tek nakon što su sredinom meseca seli da razgovaraju sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, država im je dodelila nove domove. Nejasno je da li su ih dobili u trajno vlasništvo ili će, kao i ostale porodice vojnih lica, u njima boraviti privremeno.

Vlado Đukić, predsednik Udruženja vojnih beskućnika, kaže da je ovim načinom rešeno pitanje 10 porodica koje nisu htele da prihvate rešenje Ministarstva odbrane. "To rešenje ministarstva je bilo da 33 porodice idu u privremeni smeštaj, a oko 100 porodica su uglavnom bile prebačene u kolektivne centre i kasarne na Zvezdari i u Žarkovu", naveo je. On je dodao, ilustrujući život u kolektivnim centrima, da se, na primer, u Zvezdari dva puta sedmično kupa, jer dva puta sedmično ima tople vode.

Duboko verujemo da smo mi u pravu i s takvim stavom su stanari otišli kod predsednika države i to mu preneli i verujemo da će to rešenje biti konačno, kaže o slučaju ovih 10 porodica. Nemamo nikakvu potvrdu, ali verujemo da će to biti konačno rešenje, rekao je Đukić.

Kaže da ugovori još nisu potpisani, da je napravljen dogovor između stanara i lica koja su bila kod predsednika, da su stanari tada prihvatili da vide ponuđene stanove i da su ih prihvatili, a da su se iselili, prekjuče, u toku jednog dana. Lako je bilo iseliti ih, njihova imovina je minorna, naveo je.

Bitno je da smo delimično problem rešili, ali nismo zadovoljni što i ostali naši članovi nisu rešili na jedan normalan i konačan način svoj problem i što su pod presijom i pritiskom iseljeni iz hotela u neke privremene smeštaje, dodaje gost Dana uživo. "Odmah da kažem, njima je sada povećana stanarina bar 50 odsto i ljudi su sasvim nezadovoljni svojim statusom i postavlja se pitanje da li će moći da servisiraju usluge tih stanova, jer te usluge plaćaju Ministarstvu odbrane", naveo je Đukić.

Kaže da ga svakodnevno zovu stanari i pitaju ga šta dalje. Stvoren je sada pravni okvir i da ti stanari pokrenu pitanje diskriminacije, kaže Đukić, koju je, kako tvrdi, napravilo Ministarstvo odbrane.

"Oni (Ministarstvo odbrane) su dobili 134 stana (od Direkcije za imovinu) i primenili su neprihvatljiv model - da samo 33 porodice smeste privremeno, a sve ostale su prebacili ponovno u vojne objekte. Mi imamo stav u vezi s tim. Lično mislimo da smo mi, vojni beskućnici, taoci Ministarstva odbrane koje preko nas drži te objekte i prihoduje, naplaćuje stanarinu... Imamo ozbiljnih problema, te cifre nisu male, mnogi ljudi se nalaze na sudovima, što za nas nije dobro rešenje", kazao je Đukić.

Ako jedna vladina institucija, Ministarstvo odbrane, nezakonito postupa prema licima o kojima treba da brine, a to nezakonito postupanje se ne ogleda samo u stanovima, nego i u isključenju struje, vode, lifta ljudima od 80 godina, to je jedno protiustavno i nezakonito ponašanje, naglašava Đukić.

Navodi da je generator problema Ministarstvo odbrane, a da su se žalili i premijerki Brnabić koja je, kako tvrdi, sve dopise prosleđivala MO na rešavanje - onome koje je, kako kaže, i proizvelo te probleme. Zato je logično bilo, navodi, da se u jednoj takvoj situaciji obrate predsedniku države kao garantu zakonitosti i poštovanju Ustava i zakona.

Podseća da su se obraćali mnogim institucijama, na kraju Zaštitniku građana, poslanicima, članovima Odbora za bezbednost Skupštine Srbije... I navodi da iz Skupštine niko nije hteo da reaguje, osim jednog - jedini koji je reagovao bio narodni poslanik (Balša) Božović (DS). Imali smo razgovore s njim i tražili da politiku ne uvodi u tu problematiku, i on je to prihvatio, da se bavi time isključivo kao poslanik, dodao je. Ministarstvo odbrane je i to izokrenulo i nas je uvlačilo u političku priču, a udruženje se ne bavi politikom i nema veze sa politikom, ističe Đukić.

Kaže da oko 2.500 ljudi koje zastupa to udruženje nema rešeno stambeno pitanje. "To su ljudi koji su došli iz drugih republika po naređenju, u toku predislokacije jedinica, koji su tamo imali stanove... Nama su ti stanovi uzeti, to je uzeo stambeni organ Ministarstva.  Imali smo sredstva koja smo ulagali, i jedino mi nismo ta sredstva iskoristili, svi drugi jesu, a promenjen je i zakon", istakao je.

U 25 kolektivnih centara, navodi, postoji 800 ljudi, dok po mišljenju MO taj broj je nešto preko 600. Nije bitno 600 i 800 problem postoji, hajde da ga rešavamo, kaže gost N1. "Ali Ministarstvo ne želi sa nama da razgovara. Oni menjaju zakone, menjaju propise, sve su tako napravili da njima ide u korist. U Novom Sadu počinje gradnja jeftinih stanova, naši članovi su već dobili odgovor od ministra odbrane da oni nemaju pravo... Te kriterijume po kojima su odbijeni, to su kriterijumi koje je doneo ministar odbrane", naveo je.

Ističe da njihove primedbe na zakon, dok je bio u proceduri, nisu usvojene.

Jeftine stanove ne mogu da dobiju, po kriterijumima koje je ministar odbrane smislio, kaže Đukić.

 Govoreći o Beogradu, navodi da je najteža situacija u Surčinu. "Surčin je jedan vojni objekat koji je namenski građen za ljude iz bivših republika. Tamo se nalazi oko 90 porodica. One su smeštaj dobili pod prevarom, jer im nije rečeno da je to vojni objekat - a naši papiri kažu - službeni stan, koji kao takav podrazumeva i pravo otkupa. Stanovi su građeni od azbestnih materijala. To je činjenica koja je sakrivena. Ustav kaže da svaki građanin ima pravo da ima saznanje o zdravoj životnoj sredini. Mi to nismo znali, da smo znali ne bi prihvatili", naglasio je.

Kaže da pišu o tome svim državnim institucijama i tvrdi da sve neko koči. Za 2.500 porodica - jedan veliki grad to može da reši, a kamoli jedna država, naveo je.

Na pitanje zna li šta je će biti sa sredstvima koja su otišla u vojno-stambeni fond, kaže da je stav MO da je ta priča završena - jer zakon je promenjen, prošlo je 10 godina i postoji aposlutna zastara.

"Nažalost, sudovi presuđuju negativno i mislim da Ministarstvo odbrane utiče na rad sudova. Presude su čudne, neke su pozitivne, neke negativne, a mi tražimo da budu ujednačene", navodi Đukić.

Misli da će i ovih 10 porodica morati nešto da plate, kako bi otkupili te stanove u koje su useljeni.

Kaže da će predložiti za ostala vojna lica način rešavanja, dodajući da uvek postoji rešenje, ali da je za njega samo potrebna dobra volja.

"Mi imamo sada situaciju sa kasarnom Jakub Kuburović, ta kasarna je izdata sada SDPR-u, za tu kasarnu Ministarstvo je sada dobilo određeni novac, ali nije dobilo nijedan stan, kao za Bristol... Taj novac neće ići u stan, i ti ljudi tamo moraju negde da se smeste. Oni imaju pravo da nastave da žive u nekim drugim stanovima", naglašava gost N1.

Biće problema pri iseljavanju svakog takvog vojnog objekta, dodao je. Zato država mora da donese stav šta sa tim ljudima, kako će to da reši, zaključio je Vlado Đukić.

POVEZANE VESTI

Komentari (4)

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gero TZ

Đukiću šta je sa onih 2/3 ostalih koji su u privatnom smeštaju, za njih te baš briga jer si i ti jedan iz kolektivnog sneštaja. Dakle ispoljavaš lični interes.

Xyzc

Što bi država donosila nekakav stav? U ovoj drżavi postoji AV I nikakav ni zakon ni stav nije bitan.

Gero TZ

Vlado, razočaran sam tvojom interpretacijom događaja oko stambene problematike u MO i VS. Nebi komentarisao tvoje proizvoljne i netačne navode, jer tebi je težište aktivnosti bilo ko 10 lica u Bristolu koji su ucenjivali državu i pohvale za "majku Terezu". Nisi ni reči rekao šta je bilo sa 107 porodica koje su doskora stanovale u Bristolu. I na kraju; spominješ 2.500 vojnih penzionera bez stana a zabrinut si za 600 - 800 njih smeštenih u kolektivne smeštaje gde si i ti. Vlado, nisi ni reči rekao o nama beskućnicima koji stanujemo privatno a ima nas 1.700 - 1.900, Vlado, znaš li či smo mi.

* Sva polja su obavezna

NAJČITANIJE

ČITAOCI REPORTERI

ČITAOCI REPORTERI

Vaša poruka je uspešno poslata.

Hvala.

GOTOVO

Ubacite video ili fotografiju.

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa.
Ne sme biti više od 25 MB.

Pročitajte još

Vesti

Vesti

Ćulibrk: Prodaja "Megatrenda" služi vlasti da skrene pažnju sa "Krušika" 10:37 h

10:37 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Stronski za VOA: Vlasti Srbije još jasnije da se odrede prema aneksiji Krima 10:28 h

10:28 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Beograd i jutros jedan od najzagađenijih gradova sveta 09:21 h

09:21 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Danas ponegde kiša, najviša dnevna temperatura od devet do 14 stepeni 08:15 h

08:15 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Vučević: SNS koalicionim partnerima dala i više nego što zaslužuju 08:01 h

08:01 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Kupac Megatrenda tvrdi da je pretučen ispred svoje zgrade 00:05 h

00:05 h  |  Vesti

Vesti

Vesti

Na Kosovu podneta krivična prijava protiv Vučića zbog izjave o Račku 06.12.2019.

06.12.2019.  |  Vesti

Vesti

Vesti

Nedeljnik Vreme: Martinović iznosi klevete i proizvodi lažne vesti 06.12.2019.

06.12.2019.  |  Vesti

loader