Izvor: N1
Kakva je budućnost pregovora vlasti i opozicije? Tim povodom, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister, uputio je pismo predsednici Skupštine Maji Gojković. Predlaže da se pregovori odvijaju u dve faze. Nebojša Stefanović uverava da set mera koje je predložila vladajuća stranka o poboljšanju izbornih uslova može da se primeni u roku od dva do tri meseca.
Dve faze pregovora vlasti i opozicije - to je u osnovi pisma Dejvida Mekalistera predsednici Skupštine Maji Gojković. Dnevni list Danas piše da će se prvo organizovati serija okruglih stolova u Skupštini kojima će kopredsedavati Gojković i predstavnik Evropskog parlamenta, uz moguće učešće i stručnjaka, na primer iz OEBS-a.
Razgovaralo bi se o izbornim uslovima, REM-u, biračkim spiskovima, finansiranju kampanje, posmatračima.
Druga faza sačekala bi da prođu izbori. Potom bi bilo reči o međustranačkom dijalogu i izgradnji poverenja. Milan Antonijević iz Fondacije za otvoreno društvo - organizator šest okruglih stolova na Fakultetu političkih nauka, kaže da nije dobio pismo Mekalistera o budućem dijalogu, ali da postoje razgovori sa EU u kojima je spreman da učestvuje.
"Na ovom sastanku verujemo da će biti i civilnog društva, da će biti i onih stranaka koje nisu u ovom trenutku parlamentarne. Videćemo na koji način će se sastanci odvijati. Znamo samo koliki je broj onih koji će iz svake stranke moći da prisustvuju sastancima. Taj format je očigledno već zadat, a za ostale detalje mislim da ima još nekoliko nedelja, da vidimo šta će se u međuvremenu dešavati", kaže Antonijević.
S obzirom na to da je proleće, za kad su najavljeni izbori, sve bliže, ima li vremena da eventualni budući pregovori daju rezultat?
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović smatra da mere za unapređenje izbornih uslova na koje se obavezuje izborna većina mogu da se primene u roku od dva do tri meseca, a neke i ranije.
"Ja verujem u naredna dva meseca, tri meseca najviše, neki mogu da budu urađeni u roku od sedam dana i te mere će biti urađene u roku od sedam dana, neke će biti urađene za dvadesetak, trideset, neke za šezdeset dana, imamo širi spektar, u zavisnosti gde je potrebno javno slušanje, gde je potrebna redovna procedura kroz Narodnu skupštinu, ne možemo Narodnoj skupštini nametnuti kratak rok zbog obaveza Skupštine", kaže Stefanović.
Pojedini predstavnici opozicije različito gledaju na ishod dosadašnjih pregovora.
"Evo sad se govori o REM-u, sad se govori o nekom telu koji treba da kontroliše REM, sad se govori o činjenici da postoje pritisci u javnim preduzećima, sad se govori o tome da u Skupštini treba da budu određena tela koja će da vode računa o trošenju novca, sada se govori o izbornoj komisiji, govori se o biračkim spiskovima, znači to su sve stvari o kojima se nije govorilo, činjenica je da je to po meni naredak na bolje", kaže Aleksandar Šapić iz SPAS-a.
"Da se protesti nisu desili, da se bojkot instiutucija od strane nas u opoziciji i ostalih koji se nalaze u tim institucijama, da se nisu desili, danas mi ne bismo sedeli i govorili o dijalogu i o promeni uslova, jer SNS to sigurno ne bi samostalno uradila, njoj ne odgovara bistra voda, jer u njoj ne zna da pliva, da li je nešto bolje, imamo neku promenu, ali nedovoljno dobru", smatra potpredsednik i poslanik DS Dejan Nikolić.
Uprkos najavama predstavnika vladajuće stranke da izgleda za poboljšanje izbornih uslova ima, kao i pozivu Maje Gojković za novi format razgovora, predstavnici Saveza za Srbiju ostaju pri stavu da će bojkotovati izbore. Jedino s kim bi oni da pregovaraju je, kako kažu, Dejvid Mekalister.