Na ostavku kosovskog premijera gleda se s jedne strane kao na početak obnove dijaloga bez Ramuša Haradinaja, a s druge kao na poziciju jačanja Haradinaja, ocenio je novinar Zoran Panović. On je rekao i da politička scena u Srbiji teško da može da se regeneriše ponovo dok se ne rasplete situacija i u SNS.
"Videćemo šta će biti, ali ono sto je sigurno jeste da je on napravio od taksi vrstu patriotskog mita za Kosovo, pa je mogućnost da neko drugi deluje kao izdajnik, s albanske strane, vrlo izvesna", ocenjuje Panović.
S druge strane srpska strana je u pravu što očekuje ukidanje taksi. "To je na neki način psihološka igra, ali svi politički akteri govore da će se Kosovo rešiti ove godine, a bez Amerikanaca tog rešenja neće biti", dodaje.
On je rekao i da dok je taj prostor pod partronatom velikih sila ne može biti iskakanja u smislu sukoba na Kosovu.
"Džoker" za Srbiju bi bio da povrati međunarodni kapital. "Srbija polako reintegriše međunarodni kapital koji je proćerdala poznih osamdesetih i devedesetih, a tome je doprineo dosta i Aleksandar Vučić. On uspesima spoljne politike često kompenzuje deficite unutrašnje politike, demoktratske, medijske i druge...", kazao je.
Govoreći o uvredama lidera radikala Vojislava Šešelja u Skupštini, ali i drugim hajkama i targetiranju u javnosti, Panović je ocenio da se situacija u javnom prostoru rapidno pogoršala od 2016. godine.
Upitan o stavu po pitanju bojkota izbora, novinar je rekao da bi opoziciji poručio: izadjite i pobedite. On je dodao da ako partije izađu na izbore nebitno je šta građani misle, a ako partije ne izađu to će biti veliki problem za legitimitet izbora.
"Ako budu raspisani izbori, a bojkotuje ih glavna opozicija, tj Savez za Srbiju, ako sve te partije u ovom formatu SzS, bojkotuju izbore, ti izbori, čak i ako Vučić izvuče više od 50 odsto birača, oni će imati problem sa legitimitetom.. ali ako partije SzS odluče da izađu na izbore, mogu građani do sutra da ih bojkotuju, i da izađe 25 odsto birača - ti izbori su legitimni. Jer legitimitet izborima daju partije koje izađu, a ne građani kao neka masa", kazao je on.
Panović dodaje da bojkot ipak zahteva jednu vrstu akrivizma vrlo ozbiljnog i temeljnog, a pitanje je koliko ima energije za to.
Kako je rekao, protesti nisu školska godina, pa da moraju da počnu 1. septembra, oni moraju da imaju jak motiv, ali ne može se bez ideje šta sa tim protestima raditi.
"I Vučić je sa Budućnost Srbije krenuo kao sa defanzivnom kampanjom u startu, da amortizuje proteste, ali ona se pretvorila u ofanzivnu kampanju... dok je opozicija ušla u rasprave da li bojkot, da li ovo ili ono... glavno pitanje opozicije je organizaciono", istakao je on.
Govoreći o napadima na takozvanu pseudo elitu, on je kazao da Vučić to veoma vešto radi. Prema njegovim rečima, mnogi koji su se prepoznali u tim napadima, imaju integritet u svojim različitim profesijama, ali ono što im je svima zajedničko jeste da nemaju partije, i to je odvlačenje pažnje i tema koja može da zabrine SNS.
"SNS može da zabrine pravljenje ozbiljnih političkih snaga koje mogu da se suprostave SNS-u... dok je visoko moralnih pojedinaca biće morala političkog, ali teško da će se voditi i ozbiljna politička borba", kazao je.
Panović smatra da politička scena u Srbiji teško da može da se regeneriše ponovo dok se ne rasplete situacija i u SNS.
"Ali Vučić kao dobar tehnolog vlasti teško da će napustiti partiju i napraviti grešku Tomislava Nikolića, a s druge strane Vučić nema svog Vučića, nekoga ko ima takvu politiku snagu", zaključio je.