Izvor: N1
Pre tačno dve godine Ana Brnabić položila je zakletvu u Skupštini Srbije i preuzela vođenje Vlade. Kao dotadašnjoj ministarki državne uprave i lokalne samouprave mandat joj je poverio predsednik Srbije, koji je napustio premijersko mesto.
Ana Brnabić i 21 ministar položili su 29. juna 2017. zakletvu i uz gromoglasan aplauz poslanika vladajuće većine - startovao je njihov mandat u Vladi.
Nakon tačno dve godine, radom Vlade Ana Brnabić je, kaže, zadovoljna. Početak mandata Vlade obeležili su štrajkovi u Goši, ali i Fijatu. Protestovali su i prosvetari, policajci, penzioneri i malinari. Svako je za svog resornog ministra imao čitavu listu zahteva.
Ipak, bilo je i događaja kojima se Vlada posebno ponosi. Od konstituisanja 2017. godine, Srbija je otvorila sedam poglavlja. Digitalizacija - jedan od prioriteta u ekspozeu i oblast kojom se premijerka i nakon dve godine posebno ponosi. Uvedeni su digitalni servisi, a Brnabić kaže: zemlja je transformisana na tom polju.
"Pokrenuli smo neke stvari. Posebno sam zadovoljna gde smo stigli u oblasti digitalizacije koju sam postavila kao prioritet vlade. Danas je Srbija jedna od retkih zemalja u kojoj je digitalizacija sveprisutna", rekla je Ana Brnabić, predsednica Vlade.
Za dve godine, međutim, otvoreno je i više afera koje su se ticale članova Vlade: afera "tetka iz Kanade" i ministar Aleksandar Vulin, ali i "rajski papiri" - afera u kojoj je otkriveno da poslovi i imovina ministra bez portfelja, Nenada Popovića, vrede oko 75 milioni dolara. Ali, za političe analitičare afere nisu ono što je ostavilo najjači pečat.

"Najsnažniji utisak bar meni za postojanje ove Vlade je da ona u suštini nije radila svoj posao, nego je ona bila neka vrsta transmisije Vučićeve volje i Vučićevog vladanja. Jedan od ozbiljnih problema je da je ova Vlada relativno malo uradila na uspostavljanju funkcionalnih institucija u ovoj državi, tako da bi se reklo da mi imamo privid institucija koji rade nekim tempom koji nije baš ono što im piše u zakonu", ocenjuje novinar Đorđe Vlajić.
Nisu izostale ni trzavice između ministara, ali do rekonstrukcije Vlade - uprkos čestim najavama - nije došlo. Samo je u resoru finansija štafetu od Dušana Vujovića preuzeo Siniša Mali. I baš je na polju ekonomije Vlada sama sebe najviše hvalila.
"Rezultati srpske privrede su impresivni, Srbija je ekonomski lider u regionu, građane očekuje zlatno doba" - to su poruke koje su najčešće stizale iz Vlade Srbije za ove dve godine. Resorni ministar i predsednica Vlade zadovoljni su privrednim rastom, ali baš tu ekonomisti vide propust.
Najčešća kritika je glasila da je privredni rast od oko 3,5 odsto i dalje nedovoljan da bi Srbija uhvatila korak sa razvijenijim zemljama. Za dve godine rada, Vlada je dala beogradski u koncesiju Francuzima, a nad niškim aerodromom preuzela upravljanje. Privatizovan je RTB Bor, završen je Koridor 10.
No, krupna pitanja su ostala nerešena - strukturne reforme u Petrohemiji, MSK i Resavici, ali i u Srbijagasu i EPS-u. Ostalo je neispunjeno i obećanje da će prosečna plata dostići više puta najavljivanih - 500 evra.
Više puta je najavljivano i da će biti uvedeni platni razredi, no iako je bila na korak do toga - Vlada je donela odluku da taj "težak zadatak" odloži za kasnije.
"Ono što smatram velikim minusom za ovu Vladu je što je odložena primena Zakona o platama za 2020. godinu. Plate su javnom sektoru su veliki problem ove zemlje, platni razredi još nisu ustanovljeni, nemoguće je da treba 5-6 godina da se na tome radi", kaže Radojka Nikolić, urednica magazina "Biznis i Ekonometar".
A iako je kormilo Vlade preuzela kao nestranačka ličnost, tačno dve godine kasnije, Vladu više neće voditi nestranački, već kadar Srpske napredne stranke, jer je Ana Brnabić najavila učlanjenje u SNS.