
U akciji "Trash Challenge", u kojoj su učestvovali zaposleni u Delegaciji Evropske unije u Srbiji, predstavnici ambasada zemalja članica Evropske unije, volonteri sa Filološkog fakulteta, udruženja, nevladine organizacije i građani, očišćeno je šetalište Savskog keja i priobalje Save iza novobeogradskih blokova 45 i 70.
Zajedno sa 200 učesnika, Savski kej su čistili i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić i ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan, a u sklopu ekološke kampanje "Pogledaj oko sebe".
"Ova inicijativa je bila izuzetno dobra i zabavna, jer pored toga što smo se družili, učinili smo nešto veoma korisno i možemo da budemo ponosni na rezultate našeg rada. Zaštita životne sredine je kompleksna oblast i potrebno je preduzeti mnogo mera i akcija, a reč je o dugoročnom pristupu", rekao je Fabrici.
On je dodao da je u proteklih 40 godina, Evropska unija uspostavila "zlatni" standard po pitanju zaštite životne sredine tako što je donela ogroman broj direktiva i zakona, kako bi ceo prostor Evrope bio bolji za život.
"Dugi niz godina sarađujemo sa Vladom Srbije kako bi se taj standard primenio i ovde", rekao je Fabrici.
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan kazao je da ne postoji bolji partner od EU kada je u pitanju zaštita životne sredine i da bi se trebalo ugledati na nju.
"Naše nasleđe u kvalitetu i stanju životne sredine nije dobro zbog svih mogućih tehnoloških revolucija koje smo prošli. Međutim, želimo da preskočimo to kašnjenje koje imamo za EU, a to možemo da uradimo samo uz pomoć ovih dobrih ljudi i zemalja koji nam pomažu bez ikakvog kompleksa", naveo je Trivan.
Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić istakao je da se tom akcijom daje doprinos čistijem Beogradu, ali i dizanju svesti da je neophodno voditi računa o čistoći grada.
"Onoliko đubreta koliko jedan čovek može da napravi, ne mogu dvadeset njih da očiste. Moramo da učinimo sve da Beograd bude lepši i bolji. Jedan od glavnih pravaca u kojem će se ovaj grad razvijati jeste da bude čistiji i zeleniji, jer količina otpada koju imamo oko reke pokazuje da moramo odgovornije da se ponašamo, a EU je odličan primer koji treba da sledimo", naglasio je Radojčić.
Aktivista neformalne grupe građana "Savski nasip" je pred novinarima postavio pitanje Radojičiću o tome kada će odbiti zahteve za legalizaciju objekata na Savskom nasipu, koji ugrožavaju odbranu od poplava i vodoizvorište Beograda, i šta misli o takvom zidanju na tom mestu. Radojičić je odgovorio da gradske službe "rade na tome" i da je "to veliki, dugogodišnji problem koji treba rešavati".
"Sigurno je da ćemo raditi na tome da se taj problem u narednom periodu rešava", rekao je Radojčić, prenela je grupa "Savski nasip" na Fejsbuku uz video-snimak svog pitanja i odgovora gradonačelnika.
"Pogledaj oko sebe" je prva kampanja za zaštitu životne sredine koju Vlada Srbije realizuje zajedno sa Evropskom unijom, biće sprovedena zajedno sa mnogobrojnim organizacijama, institucijama i gradovima, a tokom njenog trajanja biće organizovani i "Zeleni dani" i izložbe u Užicu, Šapcu i Subotici, kao i događaji u Beogradu.