"Postoji govor mržnje koji bi trebalo da se kažnjava, ali se to ne čini. Ako imamo ministra odbrane, koji Albance zove Šiptarima, šta mi da očekujemo od desničara. Ovde je takva retorika dozvoljena od vrha nadole", kaže novinarka Danasa Jelena Diković.
Diković je pratila festival "Mirdita, dobar dan", koji su u nekoliko navrata desničari i huligani pokušali da spreče. Ona kaže da je situacija slična od kada se festival održava i da je pozitivno to što festival nije prekinut, ali nije dobro što su desničari u prvom planu.
"Mene zabrinjava što posle svih ovih godina, a od rata na Kosovu je prošlo 20 godina, umesto da idemo napred, svaki dan se vraćamo sve više unazad. Ovo je jedan mali festival, ako jedan tako mali festival koji želi da promoviše pomirenje i saradnju i da učini nešto lepo, ako je on trn u oku huliganima to govori da se ništa nije promenilo i da vlast to dozvoljava. Pomislila sam da li će neko biti procesurian, naravno da neće. Nigde nećete videti da je neko uhapšen. To govori da sve ovo dopušta sadašnja vlast i režim Vučića".
Na festivalu "Mirdita" održana je i promocija knjige "Živeti uz sećanje na nestale", koja govori o osobama nestalim na Kosovu i ljudima koji za nestalima godinama tragaju.
"Ta knjiga i promocija govore o apsurdu u kome živimo. Imamo promociju knjige u kojoj su predstavljene i srpske žrtve i ti Zavetnici, navijači, dolaze da spreče promociju, meni to govori da njima nije stalo ni do srpskih žrtava. Ja nikad nisam imala priliku da vidim šta su ti Zavetnici uradili da pomognu sprskim žrtvama. Ako se diče da su patriote, ja ne vidim šta su oni uradili, sem što dolaze da unište festivale. Neverovatno koliko politika i njihovi saoborci iz ovih grupa uništavaju ono što porodice žrtava pokupšavaju da urade. Meni porodice često kažu - da nije politike do pomirenja bi došlo. Ako imate na vlasti one koji su učestvovali u ratovima, nije relano da se situacija promeni. Njima to nije u interesu, što vladini tablodi pišu da smo u predratnom stanju, non stop truju građane".
Govoreći o Evropskoj uniji, Diković kaže da je razočarana i da se nada da EU nije odustala od Srbije.
"Ne može sve da se svede na izveštaj. Pretpostavljam da puštaju Vučića da radi te stvari jer pretpostavljaju da će da reši kosovsko pitanje. Nama prolaze životi čekajući da Vučić to reši, a i na Kosovu i kod nas na snazi su kriminal i korupcija. Ja mislim da nikad nijedna vlast nije bila ovako kriminalna. Zapadnim zemljama je u interesu da se to reši, ali oni zanemaruju kako mi živimo, da nema vladavine prava, plate su male".
Kako kaže, Srbija može da pokuša da temu Kosova vrati u Ujedinjene nacije, ali napominje da zapadne sile očekuju da se ta situacija reši.
"Kako će to da se reši, niko ne zna. Nemamo informacije šta oni zaista hoće, da li ima ideje o razmeni, da li će Srbija da prizna nezavisnost Kosova. Ovde ako se ovako nastavi može da bude samo gore, nikako bolje po pitanju vladavine prava, većih plata. Što se tiče Rusije i SAD, oni imaju svoje interese. Amerika je priznala Kosovo i to se neće promeniti, interes Rusije je da opstane na ovim prostorima. To su političke igre, mi smo okrenuti Rusiji, iako ne dobijamo nikakvu pomoć od njih, a koliko dobijamo od EU i SAD".
Ona smatra i da građane mnogo više interesuje novčanik od Kosova.
"Problem je što kroz svoje medije režim pupma neke stvari, samo da bi zamaglio oči građanima koji loše žive. U unutrašnjosti Srbije se jako loše živi, sa 10 hiljada mesečno, to je nezamislivo. A vi kad slušate Vučića mislite da su ovde plate ne znam kakve".