Izvor: N1
Nastavlja se saga oko izgradnje gondole na Beogradskoj tvrđavi. Dok u kabinetu gradonačelnika za N1 ponavljaju isto - da se dozvola za izgradnju još čeka, građani i stučnjaci ne odustaju od stava da je tako nešto nepotrebno.
Zbog toga su danas uputili nadležnim ministarstvima i Zavodu za zaštitu spomenika kulture pismo, u kom traže obustavljanje izgradnje gondole, jer je takav projekat, kako kažu, zakonski zabranjen.
Da bi srpska prestonica dobila gondolu, pojedini pripremni radovi uveliko su završeni. Pre više od dve nedelje, najpre je stradalo drveće. Na Beogradskoj tvrđavi i parku kod Ušća, posečeno je više od 150 zdravih stabala. Uprkos tome, zeleno svetlo za izgradnju gondole još se čeka.
"Građevinska dozvola još uvek nije dobijena. JP “Skijališta Srbije” su trenutno u fazi izrade projektno-tehničke dokumentacije u postupku dobijanja dozvole za gradnju", naveo je kabinet gradonačelnika Beograda.
Ako se dozvola za izgradnju dobije, u Beogradu se prekida praksa zaštite kulturnog nasleđa, poručuju stručnjaci. Zbog toga su građani uzeli stvar u svoje ruke i otpočeli potpisivanje peticije protiv gondole. Potpise je do sada dalo 14.000 ljudi, a tome su se pridružila naučna udruženja i instituti.
"Ne vidimo opravdanost za izgradnju jednog ovakvog objekta sa obe strane, s obzirom da kada radite nove intervencije, bilo kakve inovacije na kulturnim dobrima, pogoovo od izuzetnog značaja, one moraju isključivo da budu u službi što boljeg i dužeg očuvanja tog kulturnog nasleđa", kaže Katarina Maksimov, arhitekta.

"Kao zaštitari mi uvek stojimo ispred toga da tako značajan spomenik kulture, kao što je Beogradska tvrđava, jednostavno ne sme da ima bilo kakve intervencije, što se odnosi i na arheološko nasleđe, bez širokih javnih rasprava, debata uključivanja i struke i donosioca odluka i još različitih stuka, koje na žalost nikad ne uključuju", smatra Adam Crnobrnja, Srpsko arheološko društvo.
Da bi gondola prošla - spekuliše se da će pojedini delovi tvrđave, ipak, biti urušeni. Kako bi se izgradila početna stanica, nezvanično se spominje da se planira "uklanjanje" kamenih ograda koje su izgrađene posle Drugog svetskog rata.
Da su takvi potezi, zakonom zabranjeni, svedoči i plan detaljne regulacije iz 2016. koji propisuje strogu zabranu postavljanja žičanih sajli za alternativni prevoz i rekreaciju u području Beogradske tvrđave. Zato stručnjaci pitaju - kako gradske vlasti planiraju gradnju gondole mimo zakona?
"Nije opravdano, nije u skladu sa Ustavom, nije u skladu sa zakonima i čak nisu bili dovoljno pažljivi ni da rate zakonske procedure kojima bi osigurali da ovaj slučaj bude čist. Tako da mi smo sada nažalost u situaciji, ili na sreću u situaciji smo da možemo da apelujemo upravo na te proceduralne nepravilnosti, proceduralne neregularnosti", ističe Višnja Kisić, muzeološkinja.
Kako bi se kulturna baština u Beogradu sačuvala, više strukovnih udruženja uputilo je zvanično pismo nadležnim ministarstvima i institucijama, u kom traže obustavljanje projekta izgradnje gondole na Beogradskoj tvrđavi.