Izvor: N1
Sekretarijat za sport i omladinu raspisao je 14. janura javni poziv za dostavljanje projekata za mlade u Beogradu koji će se sufinansirati i realizovati u ovoj godini. Međutim, izostavljeno je kolika je vrednost projekta, iako je to zakonska obaveza.
Ako su mislili na mlade, po svemu sudeći na zakon nisu. Naime, gradski Sekreterijat za sport i omladinu u javnom pozivu za sufinansiranje omladinskih projekata izostavio je ključnu stavku koja je prema pripisima obavezna prilikom raspisivanja javnih tendera.
"U konkretnom slučaju nedostaje podatak o tome koliko se ukupno izdvaja sredstava", rekao je Nemanja Nenadić, iz Transparentnosti Srbije.
Da je zakon prekršen, na to jasno ukazuje i Uredba koja propisuje da je prilikom objavljivanja javnih konkursa neophodno objaviti i obim sredstava koja se dodeljuju. Ostaje nejasno kako neko u ovom slučaju može da konkuriše, ako je jedan od uslova sufinansiranje, a ne zna se koja je vrednost projekta.

"To naravno da može da bude prepreka za one koji konkurišu, jer oni u stvari nemaju neki osnov naspram koga mogu da prave svoje projekte, ne znaju koliko oni veliki mogu da budu i kakve su šanse na kraju krajeva da sa tim projektima uspeju", dodaje Nenadić.
Gradski sekreterijat za sport i omladinu ni ranijih godina u javnim pozivima nije objavljivao kolika je vrednost projekata. Na pitanje N1 zašto se takav trend nastavio i sada, odgovor nije stigao.
Glavni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk kaže da u zemlji u kojoj se završni račun budžeta ne usvaja već više od decenije, ovakve stvari ne treba da čude.

"Građani ove zemlje bi morali da znaju na šta se troši svaki dinar, jer oni pune zapravo budžete iz kojih se taj novac kasnije daje za određene projekte. Mi, nažalost, u 90 odsto slučajeva nemamo pojma kuda taj novac završi i da li je on upotrebljen za namene za koje je i bio opredeljen, a sa druge strane ovo je samo najbolji dokaz da možete posle toga da radite šta hoćete, da možete nekoga da izbacite i da kažete da nije bilo novca za sve, a nekom drugom da date i da kažete da je ostalo previše sredstava na raspolaganju", rekao je Milan Ćulibrk, glavni urednik nedeljnika NIN.
Iz Transparentnosti Srbija zaključuju da bi povodom konkretnog slučaja trebalo da reaguje Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, i da traži ponavljanje konkursa, pošto ovaj koji je raspisan 14. januara u trajanju od sedam dana nije u potpunosti u skladu sa propisima.