Izvor: N1
Dan nakon drame koja se odigravala u Banjaluci, u Srbiji niz kako političkih, tako i građanskih reakcija. Više od stotinu građana okupilo se u centru Beograda, na skupu podrške pod sloganom "Srce za Davida".
Istovremeno, o slučaju hapšenja oca i majke ubijenog mladića govorili su i iz državnog vrha. Predsednik Srbije poručuje da se Srbija ne meša u unutrašnja pitanja drugih država, a iz Ministarstva unutrašnjih poslova negiraju navode o umešanosti srpske policije na jučeranjim protestima u Banjaluci.
"Pravda za Davora" - "Pravda za Davida"...
To su reči koje su se tačno u podne začule iz centra srpske prestonice. Stisnute pesnice podignute u vazduh i sveće poređane tako da čine srce - srce za Davida. Više od stotinu građana okupilo se na platou ispred Filozofskog fakulteta, odakle su želeli da pruže podršku i iskažu solidarnost sa roditeljima Davida Dragičevića i građanima Banjaluke.
Iz Inicijative Ne davimo Beograd, koja je akciju i organizovala, poručuju: "ljudski život i mir su vrhovne vrednost, koje se bez obzira na sve moraju poštovati".
"Hapšenja u Banjaluci su pokazala da vlast ne preza ni od čega i da je to u stvari posledica jedne zarobljene države koja služi interesima političkih elita, a ne građanima. A ono što smo videli je takođe jako velika policijska brutalnost, ali takođe i jako veliku solidarnost građana i mi im zato danas poručujemo da istraju u toj borbi", rekao je Dobrica Veselinović iz inicijative Ne davimo Beograd.
Na velikom transparentu koji su razvili na skupu - poruka "Pravda za Davida". Te tri reči, predstavnici inicijative Ne davimo Beograd ostavili su i kao grafit, ispisan crvenim sprejom, na zidu predstavništva Republike Srpske.
A osim građana, reakcije stižu i od državnih funkcionera. Ministar unutrašnjih poslova, Nebojša Stefanović, negirao je tvrdnje da su na protestima u Banjaluci bili i pripadnici MUP-a Srbije. Stefanović tvrdi da se tamo srpski policajci nisu nalazili ni juče ni prethodnih dana.

Isti stav saopštio je i Aleksandar Vučić, koji navodi da se Srbija ne meša u unutrašnja pitanja drugih država. Za informacije koje su se pojavile u javnosti o uključenosti Srbije - uverava da su laž.
"Mi u Srbiji nemamo reakcije policije na proteste ni na bilo šta drugo i užasno je teško govoriti o čoveku koji je izgubio dete. Užasno je teško, jer šta možete da kažete majki i ocu koji su izgubili dete. Bio bih, ne kažem da je neko ovakav ili onakav, ja bih bio veoma veoma pažljiv, razgovarao sa njima i ne znam... Trudim se da tako radim i ovde oko svega", kaže predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Sramotan akt" - tako hapšenje Davora Dragičevića u Banjaluci vidi jedan od lidera opozicionog Saveza za Srbiju, Dragan Đilas. Na društvenoj mreži Tviter, poručije da vlast u Republici Srpskoj ima obavezu da otkrije krivce.
"Ne postoji veća tragedija od gubitka deteta. Zato je hapšenje roditelja Davora Dragičevića i poslanika u Banjaluci sramotan akt. Vlast RS je dužna da otkrije krivce i dozvoli građanima da mirno i nenasilno protestuju", napisao je Đilas.
Reagovao je predsednik Liberalno - demokratske partije, Čedomir Jovanović, koji u saopštenju za javnost navodi da je brutalna akcija policije pokazala na šta je, kako kaže, Milorad Dodik spreman i da radi protiv interesa sopstvenog naroda. Iz Lige socijaldemokrata Vojvodine idu i korak dalje - Nenad Čanak poručuje da su događaji u Banjaluci primer "kako izgleda fašizam na delu".