Izvor: N1
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da ni jednog rešenja o pitanju Kosova neće biti bez odobrenja srpskog naroda.
"Sve vreme pokušavam da vodim brod uzvodno, a ne nizvodno iako je to lakše, i da se suprotstavim svima koji bi da donose laka rešenja, jer taj put nizvodno nas dovodi na hrid, nasukali bismo se i nestali kao narod i naš brod bi bio potopljen", rekao je Vučić ističući da je interes Srbije da se postigne kompromis.
On je novinarima u Beogradu, posle sastanka sa članom predsedništva BiH Miloradom Dodikom, rekao da još nisu ni blizu postizanja kompromisa, ne zato što to ne bi želeo on, ili neko iz rukovodstva Srbije, već zato što na to nisu spremni Albanci.
"Mi poštujemo to što kaže (američki predsednik Donald) Tramp, (ruski predsednik (Vladimir) Putin i EU, ali ja znam da dogovor sa Albancima nije blizu. Ja znam kolike su naše razlike u svemu i koliko na različite načine vidimo dogadje na Kosovu", kazao je Vučić.
On je kazao i da rešenja ne može biti bez saglasnosti Rusije i Amerike.
"Kakvo rešenje može da bude bez Rusije ili Amerike, pa nikakvo, nije moguće. Dakle mi pregovaramo pod okriljem EU, ali naravno da je potrebna saglasnost svih velikih sila", rekao je Vučić.
On je ponovio da se mora sačuvati mir koliko je god to moguće i da se mora brinuti o budućnosti.
Najveći zajednički spomenik u Donjoj Gradini o Jasenovcu
Vučić je najavio da će biti napravljen najveći zajednički spomenik u Donjoj Gradini kako bi deca u Srbiji, Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini mogli da nauče kakvo se zlo dogodilo u Jasenovcu.

"Ideja je da napravimo nešto što je najveći zajednički spomenik na teritoriji koja je većinski srpska, u Donjoj Gradini. To bi bio memorijalni kompleks, muzej sa mogućnošću emitovanja najsnažnijih video materijala iz tog vremena", rekao je Vučić i dodao da Srbija ne želi da prihvati "fabrikovanje činjenica".
U vezi sa slučajem kosovskih carina, on je kazao da su BiH i Srbija racionalno i civilizovano reagovali na anticivilizacijske mere Prištine.
"Iako to nije urodilo plodom jer carine nisu povučene, ali su Evropa, Rusija, Kina i Amerika saglasni da te mere moraju biti povučene i da su protivpravne i štetne za regionalni mir i stabilnost", rekao je Vučić.
Vučić je ocenio da je 2018. godina jedna od najboljih u savremenoj istoriji, ali se "kao neka senka" nadvilo ono što se zbiva u odnosima sa Prištinom.
Vučić je ponovio da je Dodika zamolio za podršku i dodao da će Srbija čuvati mir i stabilnost, ali da "ukoliko bi bilo ko pokušao pogrom, uništenje i progon Srba", Srbija će biti u stanju da ih zaštiti.
On je dodao da su u planu izgradnja autoputa Beograd-Bijeljina-Doboj-Banjaluka, da su potpisani svi neophodni ugovori za izgradnju 21 km, a da se očekuje da Republika Srpska izgradi 96 km od gradnice do Doboja, od Bijeljine do Brčkog, odnosno Tuzle.
Dodik pozvao Vučića da podrži pravo Srba na samoopredeljenje

Dodik je rekao da Srbi iz Republike Srpske treba da imaju pravo na samoopredeljenje i pozvao predsednika Srbije Aleksandra Vučića da se u budućim razgovorima založi za takav pristup.
"To ne tražimo da bi se rušio teritorijalni integritet BiH nego da i Srbi na tom prostoru imaju pravo da se opredele, kao što treba da bude i na severu Kosova", rekao je Dodik na konferenciji sa Vučićem.
Dodik je izjavio da BiH ne menja stav o priznanju Kosova i pozvao na ukidanje taksi koje je Priština uvele na robu iz Srbije i BiH.
"BiH odbija necivilizacijsko uvodjenje taksi. (...) Cela BiH to osudjuje i traži ukidanje taksi jer to urušava regionalnu bezbednost i stvara nove presedane", rekao je Dodik i dodao da ni Beograd ni Sarajevo nisu uvodili recipročne mere jer veruju u moć medjunarodnog faktora da utiče na Prištinu.
Dodik je rekao da će BiH poštovati svaki dogovor koji Beograd i Priština postignu.
Govoreći o situaciji u BiH, Dodik je rekao da predstavnici RS u institucijama BiH žele da što pre primene rezultate izbora, kao i da je ta primena u okviru RS završena dok se u Federaciji po tom pitanju ne radi ništa i da je zbog toga nastao zastoj dodavši da je juče istekao rok za imenovanje predsedavajućeg Saveta ministara.
"U Sarajevu se vodi politika 'kreni da nigde ne stigneš'. Mi smo spremni da konstituišemo organe na nivou BiH, imamo preporuke s evropskog nivoa da se to što pre učini, a onda u Sarajevu ne može ništa. U Sarajevu postoji opstrukcija", izjavio je Dodik.
Predsedavajući Predsedništva BiH je naveo da se Srbija pokazala kao stabilan partner BiH, i u oblasti ekonomije i u ojačavanju Dejtonskog sporazuma, i da je važno da Srbija i BiH imaju najbolje moguće odnose.
Kao važna pitanja u bilateralnim odnosima, Dodik je naveo granicu i saobraćajne veze.
"Kroz istoriju je bilo malo putnih pravaca izmedju Srbije i BiH. Mostovi su bili puka slučajnost, ili su gradjeni za potrebe lokalnog stanovništva. Danas je to promenjeno", rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, jedan od problema je sporost institucija BiH u rešavanju dozvola za most u Bratuncu i da će to pitanje staviti na dnevni red predsedništva.
Dodik se založio i za izgradnju spomenika stradanju Srba, pre svega u logoru Jasenovac.
Povodom izjava crnogorskog predsednika Mila Djukanovića da vlasti Srbije zaoštravaju svoj odnos prema Crnoj Gori, Dodik je rekao da misli da je to greška i da Crna Gora mora da promeni svoj odnos prema srpskom narodu kao i da će RS imati odgovor na to.
"Veoma sam svestan da odredjene službe Crne Gore rovare po RS, posebno u Hercegovini, i pokušavaju da je destabilizuju, pa su lokalni funkcioneri nekih opština tražili pripajanje Crnoj Gori, a da se ni ne graniče", izjavio je Dodik.