
Dosta oprečnih poruka lidera u regionu čuje se istovremeno, održava se dijalog, ali se govori i o mogućim sukobima i zbog toga građani mogu da osećaju strepnju, rekla je Katarina Đokić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Đokić kaže da, iako se sa mnogih strana čuju strepnje od budućih sukoba u regionu, ne veruje da su one preterano realistične, ali je upozorila i da s druge strane neki procesi ipak mogu da se "otmu kontroli“.
"Poslušajmo šta lideri izgovaraju, (predsednik Srbije Aleksandar) Vučić kaže da će sarađivati u regionu, ali s druge strane stavlja vojsku u stanje borbene gotovosti, pa je to ukinuto, i odjednom je sve u redu. Imamo previše oprečnih poruka istovremeno, provokacija i kontraprovokacija, i zbog toga građani mogu da osećaju strepnju", rekla je.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg boravio je u Srbiji od 6. oktobra, a danas je u Mladenovcu prisustvovao početku međunarodne terenske vežbe upravljanja posledicama vanrednih situacija "SRBIJA 2018", a nešto kasnije je, takođe sa predsednikom Srbije učestvovao na posebnom događaju u okviru formata Beogradskog bezbednosnog foruma.
Đokić je ocenila da nije neobično da šef NATO boravi u Beogradu, i da tajming posete možda nije toliko planiran kako se čini, jer se ovakve posete dogovaraju mnogo unapred.
"Očigledno se radi i o potrebi za većom vidljivošću u Srbiji, vežba je i zgodna prilika da se poseti Srbija i da se pokaze da Srbija i dalje sarađuje sa NATO“, dodala je.
Ona je upozorila da Srbija može da bude okrenuta sama sebi, ali se sve što se dešava u svetu svakako preliva i kod nas.
"Bilo da su u pitanju klimatske promene ili ratovi na Bliskom Istoku, ekonomska kriza ili narušeni odnosi između velikih sila koji svakako na ovaj ili onaj način utiču i na Srbiju", rekla je.
Đokić je dodala da to zahteva ozbiljnije razmišljanje i u državnom vrhu, institucijama, i u društvu, o tome na koji se način Srbija može postaviti prema širim globalnim događajima koji su van naše pažnje.