Srbi i Albanci žive blizu jedni drugima, istorije i sudbine su im isprepletene i neophodno je da zajedno sagledaju na čemu u budućnosti mogu da grade kvalitetnije veze, poruka je učesnika diskusije "Srbi i Albanci - Kuda dalje?" održane u Tirani. Međutim, svi učesnici se slažu da je preduslov za dobre odnose normalizacija odnosa Beograda i Prištine
Izvor: N1
Odnosi Srbije i Albanije najbolji su u poslednjih 70 godina, ali. To "ali" je pitanje koje je dosad bilo kamen spoticanja između dva naroda, ali je u ovom trenutku prilika za prevazilaženje problema, poručila je u Tirani predsednica Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović.
“Bez rešavanja i normalizacije odnosa Beograda i Prištine, ne možemo očekivati punu saradnju između Srbije i Albanije. Sad je momenat i postoji politička volja, nove ideje su na stolu i nadam se da će u narednim mesecima videti nešto što bi se moglo nazvati kompromisom”, rekla je Joksimović.
Nadu u kompromis polaže i v.d. ambasadora Kosova u Albaniji Sile Ukšini. Nadu, ali ne i sigurnost da aktuelni pregovarači mogu doneti rešenje.
“Znamo šta je bio Dačić, šta je bio Vučić i znamo njihovu ulogu u nekadašnjoj vlasti u Srbiji. Vučić je na Kosovu rekao da je Slobodan Milošević bio najveći srpski državnik, što se čini kao loš signal”, ocenio je Ukšini.
Dok Beograd i Priština pokušavaju da u moru problema nađu zajednički jezik, Evropsku uniju očekuju izbori, koji dijalogu Beograda i Prištine zasigurno neće ići naruku.
Strateški cilj i jedni i drugih, mogle bi da potope snage u Uniji koje se protive proširenju, upozorava bivši predstavnik EU za Kosovo Volfgang Petrič.
“Sledeća Evropska komisija biće sastavljena drugačije od aktuelne, i bojim se da će, ako prilika za rešenje kosovskog problema ne bude iskorišćena sada, buduća Komisija pokušati da izbegne to pitanje. Ako Federika Mogerni ne uspe, postoji opasnost da taj problem postane zamrznuti konflikt usred Evrope”, istakao je Petrič.
Petrič dodaje da bi eventualni dogovor Beograda i Prištine, praćen dogovorom Makedonije i Grčke, bio prvi primer da se politika na Balkanu menja - da lideri počinju da sarađuju, a ne guraju problem pod tepih čekajući nametnuta rešenja sa strane.