Posle formiranja Građanskog bloka 381, pred potencijalnim biračima su trenutno dve opozicione kolone - jednu predvodi Saša Janković, a lideri druge su Dragan Đilas, Vuk Jeremić, Zoran Lutovac i drugi. Koliko su slični, a koliko različiti?
Izvor: N1
Demokratsko društvo, vladavina prava, nezavisno sudstvo, slobodni izbori i mediji - zajedničke su teme dva aktuelna opoziciona bloka. I otprilike tu sličnosti prestaju - Građanski blok 381 se zalaže za zaista sekularnu pržavu, Savez za Srbiju tako nešto ni ne pominje, ali ističu "porodičnu politiku", dok takvi termini kod Saše Jankovića ne postoje.
Možda najveće razlike tiču se odnosa prema Kosovu i prema Evropskoj uniji - pokret insistira na ulasku Srbije u EU, a u Savezu su neodređeni i evroskeptični.
"Dakle, rešićemo pitanje Kosova i Metohije da u najboljem interesu svih ljudi, na način da ne usporavamo demokratski razvoj Kosova, što uključuje integraciju Kosova u sve međunarodne organizacije pa i u organizaciju Ujedinjenih nacija bez formalnog priznavanja nezavisnosti sa naše strane", rekao je Saša Janković, ispred Građanskog bloka 381.
A druga strana uveliko prikuplja potpise protiv Kosova u Ujedinjenim nacijama - za predsednika Demokratske stranke stav Jankovića znači nepoštovanje Ustava.
"To je pitanje koje se uopšte ne postavlja. Ako ste za vladavinu prava i poštovanje najvišeg pravnog akta, ne možete biti za vladavinu prava, a ne poštovati sopstveni pravni akt, sopstveni najviši zakon. Dakle, to je potpuno isključujuće", kaže Zoran Lutovac, predsednik Demokratske stranke.
Da li se ovakvi stavovi mogu pomiriti? Da, nadaju se u Tadićevoj Socijaldemokratskoj stranci koja još nije "zauzela stranu" jer "ne vide sebe u projektima fragmentirane opozicije". Dok čekaju, kako kažu, ujedinjenje, po nešto zameraju i jedima i drugima.
"Mi kao stranka nismo za stolicu Kosova u Ujedinjenim nacijama, ali što se nas tiče postoje i problemi sa strankama desnice koje se danas grupišu u Savezu za Srbiju, i tu je tema ljudski prava veoma problematična", rekao je Konstantin Samofalov, iz Socijaldemokratske partije.
Opoziciji ne treba jedna kolona, smatra analitičar Cvijetin Milivojević, već kolone koje mogu da sarađuju. Veruje da će vlast pokušati da ih diskredituje optužbama da su promešali "babe i žabe".
"Pa izvinite, u čemu je tajna uspeha Aleksandra Vučića na svim izborima od 2012. godine naovamo? Upravo u sklapanju baba i žaba. Pa nema neprirodnije koalicije od ove na vlasti. Prema tome, opozicija se, po meni, samo služi dobitničkim receptom Aleksandra Vučića", ocenjuje on.
Recept bi mogao da bude isproban na potencijalnim vanrednim izborima koji, čini se za sada, Aleksandru Vučiću nisu prioritet.