Prema narodnom verovanju za Uskrs valja ustati ranije, a ne leći pre ponoći, jer bi u suprotnom osoba bila pospana tokom godine.
Izvor: N1
U porodici Marković iz Adrana kod Kraljeva, poštuju svaki od običaja i Uskrs tradicionalno proslavljaju u svom domu sa rođacima i prijateljima.
Na stolu posebno mesto zauzima činija sa uskršnjim jajima.
Prvo ofarbano jaje je čuvarkuća i ono se čuva do narednog Uskrsa.
Kada se ujutru porodica okupi, domaćin uzima prvo jaje iz činije i kuca se sa ostalim ukućanima. Pojedini to gledaju kao na neku vrstu takmičenja.
"Tradicija slavljenja Uskrsa postoji decenijama u našoj porodici, a nadam se da će i mlađe generacije da je nastave, i sačuvaju od zaborava. Ovo je prvi mrsan dan nakon četrdeset dana posta. Cela familija se okuplja, zajedno sa prijateljima i rodbinom, kako bi proslavili najradosniji dan u hrišćanstvu", kaže Dragoljub Marković iz sela Adrani kod Kraljeva.
Prasići koji se okreću na ražnju ili tzv. pečenica, samo su deo prepoznatljive tradicije porodice Marković za slavljenje Uskrsa.

"Familijarno, s drugovima i rođacima, uvek za Uskrs pečemo prasiće. Obavezno je i kucanje jajima i pridržavaćemo se ovog običaja i narednih godina", kaže Nikola Marković.
A Uskrs ne bi bio to što jeste kada se ne bi poželelo nešto lepo, i to uz jednu zdravicu.
"Radujemo se tom Uskršnjem danu, i u kući i u stanu, na livadi i u polju, i u gradu i u selu, u lepoti i veselju. Nek jutarnje sunce na dane Uskrsa, lagano obasja baš svačija prsa. Devojkama nek rumene lica, pored njenih gustih pletenica, a momcima toga dana, neka lica budu nasmejana", ispričao je naš domaćin Dragoljub.