Pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove, počeo je postupak po žalbi Tužilaštva na oslobađajuću presudu Vojislavu Šešelju za zločine nad nesrpskim stanovništvom od 1991. do 1993. Žalbeno veće saslušalo je argumentaciju Tužilaštva koje zahteva da presuda bude preinačena, odnosno da Šešelj bude proglašen krivim, ili da naloži novo suđenje.
Izvor: N1
Ogromna količina dokaza o zločinima u Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini nije ni razmatrana - to je glavno obrazloženje Tužilaštva zašto se žale na prvostepenu presudu prema kojoj je Vojislav Šešelj, posle 12 godina postupka, 2015. oslobođen svih optužbi da je govorom mržnje podsticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i BiH tokom ratnih sukoba i proterivanje Hrvata iz Vojvodine. Tužilac Matijas Markusen tvrdi da od 357 paragrafa presude, samo 10 govori o počinjenim zločinima.
“Kako bi presuda mogla da bude napisana, a da nisu uzeti u obzir dokazi o zločinima, kako utvrditi da li je postojao udruženi zločinački poduhvat ukoliko nisu razmotreni zločini, kako mogu da se donesu zaključci, ako nisu uzete u obzir razmere zločini, kako žrtve mogu biti sigurne da je pravda sprovedena ukoliko se o zločinima ne raspravlja u presudi”, naveo je Markusen.
Šešelj u sudnici nije bio. Ranije je obavestio Žalbeno veće da ne namerava da dolazi u Hag ni na izricanje pravosnažne presude", najavljeno za prvi deo 2018. Žalbeno veće je pozvao da žalbu odbije.
"Uopšte neću odgovarati. Neću slati nikakav podnesak. Nisam to danas ni gledao, u to vreme sam spavao. Ja sam s tim završio", poručio je lider radikala.
Ukoliko se predomisli, Vojislav Šešelj ima priliku da odgovori na usmene argumente Tužilaštva u roku od 10 dana od trenutka kada primi transkript sa sednice po žalbi na srpskom jeziku.
“Žalbeno veće će blagovremeno doneti presudu kada bude dobilo pismene podneske gospodina Šešelja i pismenu repliku Tužilaštva”, rekao je sudija Teodor Meron.
Tačan rok da Želbeno veće odluči - da li će oslobađajuću presudu potvrditi ili pak Šešelja proglasiti krivim ili naložiti novo suđenje - ne postoji.