Odbačene prijave novinara za napad tokom inauguracije Vučića

Vesti 17. nov 201715:12 > 15:14
N1

Prvo osnovno javno tužilaštvo je, nakon analize dokaza, odbacilo krivične prijave novinara napadnutih ispred Doma Narodne Skupštine na dan inauguracije predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, saopšteno je iz tog tužilaštva.

Kako se navodi na sajtu, tužilaštvo je zaključilo da ne postoje osnovi sumnje da je bilo koje lice izvršilo krivična dela „ugrožavanje sigurnosti“ ili „nasilničko ponašanje“, niti bilo koje drugo krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, pa je naložilo policiji da pokrene prekršajne postupke.

Iz tužilaštva navode da su 2.i 6. juna 2017. godine u prostorijama Prvog osnovnog javnog tužilaštva ispitana sva lica koja su smatrala da su oštećena.

Sve njihove izjave tužilaštvo je tretiralo kao krivičnu prijavu protiv NN lica, te je sproveden jedinstveni postupak.

 Nakon sprovedene istrage Ministarstva unutrašnjih poslova, tužilaštvu su dostavljena dva izveštaja u kojima se, između ostalog, navodi da je utvrđen identitet lica koja su učestvovala u opisanim događajima, da su uzete izjave od svih lica koja su smatrala da su oštećena, kao i od svedoka, te da o opisanim događajima postoji fotodokumentacija, koja je uz izveštaj dostavljena tom tužilaštvu.

„Iz izjava građana svedoka koji su 31.05.2017. godine bili ispred Doma Narodne Skupštine kako bi prisustvovali svečanom polaganju zakletve novog predsednika Republike Aleksandra Vučića, proizilazi da su tom prilikom videli događaje koji su se desili, te su svi izjavili da bi došlo do mnogo većih incidenata i ‘linča’, samim tim i težeg povređivanja učesnika skupa, da ovi novinari, kao i neki građani nisu izvedeni iz mase, a da su se pritom lica koja su učestovala u tome, ponašala pristojno, da nikome nisu pretili, da su upućivali molbe da se prestane sa provokacijama i slično“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Shodno tome, tužilaštvo je našlo da ne postoje osnovi sumnje da je bilo koje lice izvršilo krivično delo ugrožavanje sigurnosti ili nasilničko ponašanje, niti bilo koje drugo krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, te su krivične prijave novinara odbačene.

Iz tužilaštva dodaju da, „kako je na osnovu svih izvedenih dokaza tužilaštvo utvrdilo da se u konkretnom slučaju eventualno radi o prekršaju iz oblasti javnog reda i mira, Ministarstvu unutrašnjih poslova je naloženo da se protiv učesnika skupa podnesu prekršajne prijave Prekršajnom sudu u Beogradu, a zbog prekršaja predviđenih Zakonom o javnom redu i miru“.

Ispred Skupštine Srbije 31. maja napadnuta je novinarka Danas-a Lidija Valtner, saradnik agencije Tanjug, novinarka Radija Beograd, kao i novinari Insajdera i Vajsa, i učesnik protesta „Protiv diktature“.

Kako piše list „Danas“, četiri meseca se čekalo na podatke iz MUP-a, jer napadi na novinare Insajdera i Vajsa nisu snimljeni.

Predstavnici vlasti su govorili da su za napade odgovorni „provokatori“, a po istraživanju KRIK-a, jedan od redara SNS-a koji je maltretirao i udaljavao građane i novinare sa protesta je Borko Aranitović, blizak grupi ljudi oko ubijenog vođe navijača Aleksandra Stankovića, zvanog „Sale Mutavi“.