Bojan Klačar iz CeSID-a za N1 kaže da do grešaka u predizbornim istraživanjima dolazi zbog toga što birači danas nisu racionalni, već imaju svoje strahove i zebnje, ali i zbog toga što se u anketama daju socijalno poželjni odgovori i što se sve više istraživanja obavlja telefonom, a ne lice u lice.
Izvor: N1info
Vanredne parlamentarne izbore u Velikoj Britaniji, premijerka tereza Mej raspisala je na uverenju da će učvrstiti svoju vlast, što bi joj omogućilo jaču poziciju u pregovaranju izlaska njene zemlje iz evropske unije. Ankete su joj davale i do 12 odsto prednosti u odnosu na opoziciju. Rezultat je - manje mesta konzervativcima i mnogo jača opozicija.
Klačar, ipak, ističe da treba imati u vidu da se prednost konzervativaca smanjivala i u anketama, kako su se približavali izbori.
Slika, premanjegovim rečima, nije crno-bela, i uvek treba obraćati pažnju na period kada je obavljeno istraživanje i da li se u međuvreenu dogodilo nešto što bi moglo da utiče na promenu raspoloženja birača. “Jedan incident, afera, dovoljni su da se brojne stvari promene”, ističe on.
Klačar dodaje i da danas u svetu nema racionalnih birača kao ranije, već oni imaju svoje strahove i zebnje zbog čega daju drugačije odgovore u anketama. Ukazuje takođe na primer davanja socijalno poželjnih odgovora, kao u SAD gde su ispitanici govorili da će glasati za Hilari Klinton, jer je taj odgovor bio društveno prihvatljiviji.
Sagovornik N1 kaže i da su istraživanja danas skupa, a budžeti ograničeni, zbog čega se često pribegava telefonskim anketama koji ne mogu da daju toliko pouzdane odgovore kao ankete licem u lice.