Markus Tiram nakon postignutog gola odao počast ubijenom Džordžu Flojdu

Markus Tiram nakon postignutog gola odao počast ubijenom Džordžu Flojdu Izvor: Tanjug / AP Photo/Martin Meissner

Fudbaler Borusije iz Menhengladbaha Markus Tiram odao je poštu ubijenom Afroamerikancu Džordžu Flojdu u utakmici protiv Union Berlina u Bundesligi.

Tiram je bio dvostruki strelac u pobedi nad Unionom od 4:1. On je svoj prvi gol postigao u 41. minutu, kratko je primio čestitke saigrača, a zatim je kleknuo na levo koleno, stavio desnu ruku na desnu butinu i pognute glave tako ostao pet sekundi pre nego što je ustao.

Tiram je tako odao počast Džordžu Flojdu, koji je umro 25. maja u Mineapolisu posle intervencije belog policajca. Policajac je prilikom hapšenja gotovo devet minuta držao koleno na Flojdovom vratu, uključujući dva minuta i 53 sekunde pošto je izgubio svest.

Borusija Menhengladbah je na svom Tviter nalogu objavila Tiramovu fotografiju uz poruku: "Nije potrebno objašnjenje".

Fudbaler Šalkea Veston Mekini je tokom subotnje utakmice nosio traku oko ruke na kojoj je pisalo: "Pravda za Džordža".

Protesti i nemiri zbog smrti Džordža Flojda nastavljeni su tokom noći od subote na nedelju u SAD, od Njujorka preko Čikaga do Los Anđelesa, uz sukobe policije i demonstranata, paljenje policijskih automobila i povrede ljudi na obe strane.