"Neprijateljsko okruženje" koje je vlada u Londonu stvorila za ilegalne imigrante od 2010. stvorilo je odbojnost prema čitavim etničkim zajednicama u Velikoj Britaniji, ocenila je specijalna izvestiteljka UN za rasizam Tendaji Ačijume.
U Velikoj Britaniji postoji "klima nacionalne anksioznosti koja etničke, rase i verske grupe određuje kao pretpostavljene neprijatelje", rekla je Ačijume na konferenciji Londonu nakon sastanka sa žrtvama rasističkih napada prethodnih nedelja.
Ona je posebno kritikovala "radikalne mere štednje" koje su uvodile vlade Dejvida Kamerona i Tereze Mej, jer su "neproporcionalno" pogađale etničke manjine.
Trenutna premijerka se našla na meti kritika i zato što je, i kao ministarka unutrašnjih poslova od maja 2010. i kao premijerka od jula 2016, učestvovala u stvaranju "neprijateljskog okruženja".
Ačijume je pozvala britansku vladu da ukine Zakon o imigraciji, izglasan 2014. a kompletiran 2016, ocenjujući da on podstiče odbojnost prema manjinama.
"Surova realnost je da rasa, etnička pripadnost, religija, pol i hendikep i dalje određuju mogućnosti i blagostanje stanovništva, pod tim neprihvatljivim i često ilegalnim merama", izjavila je Ačijume.
Ona je takođe pozdravila inicijativu Tereze Mej koja je 2016. pokrenula istraživanje o rasnim nejednakostima.
Poseta Ačijume Velikoj Britaniji poklapa se sa skandalom Vindraš - odnosom prema imigrantima karipskog porekla koji su u Veliku Britaniju došli posle Drugog svetskog rata - koji je izazvao veliko nezadovoljstvo u zemlji i naterao na ostaku ministarku unutrašnjih poslova Amber Rad.
Hiljade imigranata iz zemalja Komonvelta je između 1948. i početka sedamdesetih stiglo u Veliku Britaniju, gde su dobili pravo neograničenog boravka zbog pomoći u obnovi zemlje posle rata. Prvi brod koji je u London doveo imigrante s Kariba se zvao "Vindraš".
Međutim, oni koji nikada nisu preuzeli lična dokumenta sada se smatraju ilegalnim imigrantima i mogu biti proterani ako ne prilože dokaze za svaku godinu boravka u Velikoj Britaniji.
Ačijume je navela da London treba "još mnogo da uradi" u borbi protiv etničke diskriminacije i netolerancije.