
Kina i Evropska unija nisu uspele da na dvodnevnom samitu u Briselu postignu saglasnost o zajedničkoj deklaraciji o klimi, zbog nesuglasica o trgovinskim pitanjima, saopštili su izvori bliski EU.
"EU i Kina nisu potpisale tekst deklaraciju o klimi zbog nesuglasica o tržišnom ekonomskom statusu Kine", naveli su ti izvori.
Portparol Evropske komisije Margaritis Šinas izjavio je da su se EU i Kina u svemu složile osim o pitanju tržišta.
Evropljani, kao i Amerikanci, odbijaju da Kini odobre status tržišne ekonomije jer optužuju tu zemlju za damping u odredjenim sektorima, posebno u oblasti čelika.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je ranije danas da nema odstupanja od svetskog sporazuma o klimi iz Pariza.
Junker je to rekao drugog dana samita Evropska unija - Kina u Briselu, pošto je predsednik SAD Donald Tramp najavio povlačenje SAD iz sporazuma UN.
EU i Kina su i juče izrazile spremnost da na samitu u Briselu stanu u odbranu sporazuma o klimi i potpuno ga podrže.
Kina je danas izrazila uverenje da sporazum iz Pariza najšire odražava stav medjunarodne zajednice o klimatskim promenama.
Da će Evropska unija i Kina pojačati saradnju u borbi protiv klimatskih promena posle odluke predsednika SAD Donalda Trampa da se povuče iz Pariskog sporazuma o klimi, prethodn je najavio i predsednik Evropskog saveta Donald Tusk.
"Danas pojačavamo saradnju sa Kinom po pitanju klimatskih promena", rekao je Tusk na godišnjem samitu EU i Kine u Briselu.
On je rekao da su Kina i Evropa "danas pokazale solidarnost sa budućim generacijama i prihvatile odgovornost za planetu".
Za Tuska, američka odluka je "velika greška, mnogo veća od nepotpisivanja Kjoto protokola".
Kjoto protokol je potpisan 1997. i za razliku od Pariskog sporazuma pravno je obavezivao države na ispunjenje zadatih ciljeva. Tadašnji potpredsednik SAD Al Gor je potpisao protokol ali Senat je odbio da ga ratifikuje.
Tusk je dodao da su transatlantske veze "trajnije od poslednje odluke koja nije najsrećnija".