
Severna Irska bi mogla da ospori istupanje Velike Britanije iz EU jer se time po oceni pravnika krši mirovni sporazum kojim su okončane decenije sukoba zbog podeljenosti Irske.
U Belfastu se održava sudski postupak u kojem političari i aktivisti za prava žrtava sukoba u Severnoj Irskoj osporavaju validnost odluke o Bregzitu za Severnu Irsku, a advokat Ronan Laveri (Lavery) rekao je u tom procesu da je mirovnim sporazumom iz 1998. Severna Irska dobila pravo glasa u ustavnim promenama, prenosi euraktiv.rs.
"Stanovnici Severne Irske imaju kontrolu nad ustavnim promenama koje se odnose na njih. To im se ne može nametnuti", rekao je Laveri, a preneo AFP. U Severnoj Irskoj se 56 odsto građana izjasnilo za ostanak u EU.
Kako je preneo britanski Gardijan (The Guardian), on je naveo i da bi napuštanje EU podrilo napredak ostvaren tokom mirovnog procesa. Irci strahuju od ponovnog uspostavljanja granica nakon istupanja Britanije iz EU, što se očekuje najranije 2019.
Ukoliko EU i Velika Britanija ne bi postigli kompromis, mogle bi biti uvedene tarife za trgovinu, ali i dovedena u pitanje zona otvorenih granica Britanije i Irske, što je važno za ekonomiju, ali i deo mirovnog procesa.
Briselski Politiko (Politico) piše i o zabrinutosti aktivista za prava žrtava nemira u Severnoj Irskoj od 70-ih do kasnih 90-ih godina 20. veka. Oni strahuju da će se pristup pravdi dodatno pogoršati jer neće imati pristup Evropskom sudu pravde, ali i da će izgubiti finansiranje organizacija žrtava.
EU je od 1994. dala dve milijarde evra za mirovne projekte u Severnoj Irskoj, navode britanski mediji.
Član grupe koja pred sudom u Belfastu traži da se Bregzit ne primenjuje automatski na Severnu Irsku je i Rejmond Mek Kord (Raymond Mčord), pobornik prava žrtava čiji sin je poginuo u sukobima u Severnoj Irskoj. On smatra da odluku o istupanju mora razmotriti i skupština Severne Irske, Stormont.
Premijerka Britanije Tereza Mej 2. oktobra je isključila svaku mogućnost izuzeća od Bregzita.
"Pregovaraćemo kao jedna i jedinstvena Velika Britanija i napustićemo EU kao jedna i jedinstvena zemlja", rekla je Mej, odgovarajući na zahteve koji pristižu iz Severne Irske i Škotske. ;Mirovni sporazum poznat kao Sporazum na Veliki petak sklopljen je 1998. kako bi se okončao sukob pristalica ujedinjenja sa Velikom Britanijom i nacionalista koji su težili ujedinjenju sa Irskom. U sukobima od 1968. do 1998. život je izgubilo 3.500 ljudi.
Postupak se vodi u trenutku kada sve zabrinutija irska vlada planira da traži od EU poseban status koji bi sprečio da se između Velike Britanije i Irske ponovo uspostavi čvrsta granica, iako bi otvorena granica teorijski omogućila i građanima EU da putuju u Britaniju, navodi Gardijan.
Irska vlada pokreće i građanski dijalog u Dablinu 2. novembra na koji su pozvane političke partije, poslovna udruženja i nevladine organizacije iz Severne Irske i Repulike Irske. Jedan od ciljeva događaja upravo je i da se pokaže Briselu da je poseban status u ovom sučaju neophodan.