Nadal preko nezgodnog Švarcmana do polufinala

Nadal preko nezgodnog Švarcmana do polufinala Izvor: Emilee Chinn/Getty Images

Rafael Nadal plasirao se u polufinale US opena pobedom protiv Dijega Švarcmana u tri seta.

Rafael Nadal plasirao se u polufinale US opena pobedom protiv Argentinca Dijega Švarcmana u tri seta. Španac je nakon dva sata i 48 minuta velike borbe slavio 6:4, 7:5, 6:2.

Poslednji polufinalista ovogodišnjeg US opena je Rafael Nadal. Dijego Švarcman je pružio veliki otpor, u prva dva seta se vraćao nakon dva brejka, ali je nakon toga padao u odlučujućim momentima. U trećem setu, iako izgleda kao da ga je Nadal lako osvojio, ponovo je Švarcman imao svoje prilike, ali nije uspeo da uzme bar set protiv favorizovanog Nadala.

Za mesto u finalu Nadal će igrati protiv Matea Beratinija dok se u drugom polufinalu sastaju Grigor Dimitrov i Danil Medvedev.

Nadal je uz ovaj rezultat uspeo da se, dve godine zaredom, plasira u polufinale sva četiri Grend slema. Ovo će za Španca biti 33. Grend slem polufinale u karijeri.

Izgledalo je kao da će prvi set biti rutina za Nadala. Poveo je Španac sa velikih 4:0 uz dva brejka na startu prvog seta. U drugom gemu je Nadal iskoristio tek četvrtu brejk loptu, da bi u četvrtom Švarcman poklekao već na prvoj prepreci.

Ipak, sve se okrenulo u naredna četiti gema. Švarcman se u potpunosti vratio u set hrabrom igrom i preciznim udarcima i izjendačio na 4:4. Imao je čak i dve brejk lopte za vođstvo od 5:4, ali Nadal je uspeo da sačuva svoj gem i ne dozvoli rivalu da osvoji pet vezanih gemova. U desetom gemu Švarcman nije mogao da odgovori na Nadalove napade i Španac je novim brejkom osvojio prvi set. Bilo mu je za to na kraju potrebno 58 minuta.

Vlika borba vođena je i u drugom setu. Ponovo je Nadal imao dva brejka prednosti i ponovo se Švarcman vratio, ali ishod je na kraju bio isti.

Nadal je uz dva brejka prednosti poveo u drugom setu sa velikih 5:1 i servirao je za set kada je Švarcman vratio prvi brejk nakon čega je u svom servis gemu smanjio na 5:3. Ni drugi Nadalov pokušaj da servisom osvoji drugi set nije prošao bolje i Švarcman je ponovo bio u setu u potpunosti.

Nije ipak Švarcman izdržao do kraja. U 12. gemu spasio je dve set lopte, ali ne i treću i Nadal je došao na samo set od plasmana u polufinale.

Drugi set trajao je čak 70 minuta, ali Španac ima velikih 2:0 u setovima. Nadal ima brutalnu statistiku koja u ovom trenutku nikako ne ide Švarcmanu u prilog. Španac je na Grend slem turnirima slavio u 206 mečeva u kojima je poveo 2:0. Samo je jednom dozvolio rivalu preokret i doživeo poraz.

U prvih pet gemova oba tenisera su prilično rutinski osvajali poene. U šestom gemu se Argentinac prvu put našao u problemu. Uspeo je da spasi prvu brejk loptu, ali ne i da sačuva gem.

Na 5:2 Nadal nije dozvolio ono što se desilo u prva dva seta. Povratka za Švarcmana u ovom delu meča nije bilo i Nadal je novim brejkom završio posao.

Detalje meča možete pronaći na ovom linku.