Feniksov let Dimitrova: Preko Federera do polufinala

Prvi put u karijeri će Grigor Dimitrov igrati polufinale US Opena. Bugarski teniser je u četvrtfinalu posle velike borbe savladao trećeg nosioca Rodžera Federera sa 3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2.

Grigro Dimitrov Izvor: Elsa Getty Images Sport

Bugarin će treći put igrati u polufinalu jednog Gren slema, pošto se prethodno borio za finale Vimbldona (2014) i Australijan Opena (2017). Ujedno, ostvario je najbolji rezultat u karijeri u Njujorku.

Dimitrov, trenutno 78. na ATP listi, ostvario je šestu pobedu nad igračem koji je u Top 3 i prvu nad Federerom.

Grigor je postao najslabije rangirani polufinalista US Opena od Džimija Konorsa, koji je 1991. do završnice stigao kao 174. Inače, bugarski teniser je u Njujork došao posle poraza u prvim kolima Rodžers Kupa i Sinsinatija.

Dva puta je gubio u setovima Dimitrov, ali ga to nije sprečilo da zabeleži najveću pobedu na Slemovima.

Federer je pružio koliko je mogao, ali je evidentno da zbog problema sa leđima, zbog čega je uzeo i medicinski tajm-aut, nije mogao na najvišem nivou da bude u odlučujućem setu.

Bugarin će se za mesto u finalu boriti protiv Danila Medvedeva.

Odlično je meč počeo Federer, pa je već u drugom gemu napravio brejk. Do kraja su i jedan i drugi bili prilično sigurni na svoj servis, pa je rano stečena prednost donela set Švajcarcu.

Brzo je uzvratio Bugarin. Od starta drugog seta Dimitrov je igrao agresivnije, pustio je ruku, pa je uz brejk poveo 5:2. Iako je Federer uspeo da da oduzme servis gem rivalu i priđe na 5:4, nije odustajao 78. teniser sveta pa je novim brejkom došao do seta.

Velika bora vodila se početkom trećeg. Ipak, u završnici je na visokom nivou bio treći nosilac, koji je sa dva vezana brejka ponovo poveo u setovima.

Dimitrov je u nastavku preuzeo inicijativu, pa je oduzeo servis gem Federeru već u prvom gemu. Imao je Švajcarac nekoliko prilika da se vrati, ali je propustio pet brejk lopti u poslednjem gemu seta, pa je rezultat ponovo bio izjednačen.

Pred početak odlučujućeg seta, Federer je uzeo medicinski tajm-aut. Sa fizioterapeutom je napustio teren. Pretpostavlja se da ima problema sa leđima.

Nije mogao Švajcarac da parira rivalu u nastavku. Koncentrisan je bio Dimitrov, pogađao je šta je hteo, pa je brzo došao do 4:0. Rutinski je potom priveo meč kraju.