Dominacija Rafe: Preko Federera do borbe za 12. titulu!

Dominacija Rafe: Preko Federera do borbe za 12. titulu! Izvor: Clive Mason/Getty Images

Španski teniser Rafael Nadal pobedio je Rodžera Federera sa 3:0 u setovima i plasirao se u finale Rolan Garosa, gde će imati priliku da osvoji treću uzastopnu titulu, a ukupno 12. u karijeri na pariskom Gren slemu.

Nadal je savladao velikog rivala po setovima 6:3, 6:4, 6:2 za dva sata i 28 minuta i za titulu će se boriti sa pobednikom duela između Novaka Đokovića i Dominika Tima.

Rafa je nastavio da dominira u glavnom gradu Francuske, pošto je do finala stigao uz samo jedan izgubljen set (protiv Davida Gofana u trećem kolu), a kao i svaki put kad je igrao u polufinalu uspeo je da ode i korak dalje.

To je njegov 24. trijumf nad velikim rivalom iz 39 mečeva, a prvi posle pet uzastopnih poraza. Istina, nijedan od njih nije doživeo na šljaci.

Kad je reč o susretima na Rolan Garosu, Federer je u prethodni pet duela uspeo da uzme samo set, a poslednji njihov meč na Otvorenom prvenstvu Francuske bio je 2011.

Rafa je znatno bolje otvorio duel na Šatrijeu, pa je ranim brejkom poveo sa 3:0.

Federer je posle nešto spornijeg početka uspeo da uspostavi ritam i oduzme servis rivalu u petom gemu, ali je Rafa eskpresno uzvratio i sačuvao brejk prednosti, što je bilo dovoljno za osvajanje seta.

U drugom je Švajcarac prvi došao do brejka. Bilo je to već u drugom gemu, međutim, Nadal je ponovo ribrejkovao i poravnao rezultat.

Ključni momenat dogodio se u devetom gemu, tad je Rodžer vodio 40-0, ali je Rafa neverovatnom igrom u nastavku preokrenuo i kompletiranim brejkom poveo sa 2:0.

To je praktično označio početak kraja Federera. Iskusni teniser nije uspevao da isprati visok ritam Španca, koji posle 1:1 osvojio četiri gema u nizu i na rutinski način pobedio i u 22. uzastopnom duelu na Rolan Garosu.

Kretanje rezultata mogli ste da pratite ovde.

Rafael Nadal je imao problema pri svom prvom servis gemu gde je Rodžer došao do brejk lopte, ali je to Rafa brzo neutralisao. Nadal je u drugom gemu došao do dve vezane brejk lopte koje nije iskoristio, ali je zato treću pretvorio u vođstvo 2:0 u prvom setu. Španac je overio svoj brejk i poveo 3:0.

Roger Federer Izvor: Clive Mason/Getty Images

Rodžer je zatim dobio konačno gem na svoj servis, a u sledećem je došao i do druge brejk lopte. Odlično je Švajcarac tada koristio svoj bekhend i Nadal je poslao loptu u aut i tako prvi put izgubio servis u meču.

Sledio je spektakularni šesti gem u kom je Federer servirao. Gem je trajao oko deset minuta i u njemu je Rafa iskoristio tek šestu brejk loptu. Federer je više grešio i imao je samo jednu gem loptu. Nadal je zatim stigao do gema u kom je servirao za prvi set, rezultat je 5:3, ali je Federer nekako uspevao da preživi i da dođe do 40:40. Ipak drugu set loptu je Nadal iskoristio, a set je završio spektakularnom dijagonalom. Prvi set je trajao 51 minut.

Rafael Nadal Izvor: Clive Mason/Getty Images

Početkom drugog seta je Federer prvi napravio brejk. On je iskoristio drugu brejk loptu za vođstvo 2:0, a domah zatim je imao i sam problema da zadrži svoj servis. Nadal je imao dve vezane brejk lopte koje je Rodžer spasao.  Još jednom je Nadal došao do brejk prilike, a iako je u narednom poenu bio daleko iza osnovne linije uspeo je da poentira paralelom.

Federer je bio stabilan u narednim gemovima i vodi 3:2. Nijedan teniser nema prednost brejka. Posle osam gemova situacija je ista, a iako je Federer sve agresivniji, Nadal je uspeo da zadrži svoj servis.

Iako je Rodžer delovao izuzetno stabilno, to je trajalo do trećeg poena devetog gema. Švajcarac je vodio 40:0 u tom gemu i trebalo je da povede 5:4, ali više nije osvojio nijedan poen u drugom setu. Nadal je najpre naređao pet poena i tako uzeo servis protivniku i poveo 5:4, a zatim je sa nulom dobio naredni gem i poveo 2:0 u ovom meču.

Nadal je na krilima osvajanja drugog seta sve više stezao obruč oko Rodžera. Posle propuštene brejk šanse u uvodnom gemu, Španac je oduzeo servis rivalu u trećem i kompletiranim brejkom poveo sa 3:1.

Bili su to trenuci potpune dominacije "kralja šljake", Federer nije uspevao da uspostavi ritam, pa je ubrzo ponovo dozvolio brejk rivalu. Nadal sad ima velikih 4:1 i servis.

Posle osvojenog servis gema Nadala i vođstva od 5:1, Rodžer je nešto boljom igrom na svoj servis uspeo da osvoji gem i produži treći set - 5:2. To, ipak, nije bilo dovoljno da ozbiljnije zapreti Rafi, pa je španski igrač bez mnogo problema rešio meč.