Novak sjajno krenuo pa stao: Agut u četvrtfinalu

Španac Roberto Bautista Agut plasirao se u četvrtfinale mastersa u Majamiju, pošto je posle preokreta savladao prvog tenisera sveta Novaka Đokovića 1:6, 7:5, 6:3.

Novak Đoković Izvor: Matthew Stockman/Getty Images
Novak Đoković

Đoković je bio izuzetno dominantan u prvom setu, dobio prvih pet gemova a taj deo igre rešio 6:1. Odlično je startovao i u drugom, napravio prvi brejk, ali nije uspeo da ga potvrdi i od tada su krenula kola nizbrdo. Držao je nekako svoj servis, ali momentum je sve više prelazio na stranu Španca, koji je počeo bolje da igra, posebno u ključnim poenima. Đoković je izgubio najviše zbog toga što je bio loš na brejk loptama, jer ih je od tog prvog gema drugog seta, do kraja meča propustio čak sedam, a Španac je napravio tri brejka i na kraju zasluženo dobio meč, drugi vezani ujedno i drugi ove godine protiv Srbina.

Njegov rival u četvrtfinalu biće Džon Izner. Branilac titule u Majamiju, Džon Izner, ostvario je devetu uzastopnu pobedu na ovom turniru, pošto je posle dva seta i dva taj – brejka savladao Kajla Edmunda, rezultatom 7:6, 7:6. Izner je na ovom turniru dobio pet od poslednjih šest setova koji su ušli u taj – brejk. Protiv Edmunda, Amerikanac je odservirao 17 asova i osvojio 81 odsto poena na svoj servis. Izner je tako obezbedio četvrto četvrt – finale ove sezone.

Tok meča

Srbin je krenuo agresivno od samog starta. Osvojio je prva dva gema, napravio brejk, a protivniku je dopustio samo jedan poen. Iako je u narednom gemu prepustio tri poena, ipak je poveo 3:0, a onda je ponovo dominantno oduzeo servis protivniku i stekao lepih 4:0.

Imao je šanse Đoković da dobije prvi set sa nulom, ali je pri vođstvu 5:0 ipak Agut uspeo da izvuče, posle dosta borbe, jedan gem. Međutim, već u narednom Srbin je rutinski do vođstva u setovima. Đoković je pokazao ozbiljnu nameru da što pre završi meč, pošto je u prvom gemu u drugom setu napravio brejk i trasirao put do sigurnog trijumfa.

Međutim, Španac je krenuo na sve ili ništa i počeo je da muči Novaka. Prvo je vratio brejk, i značajno poboljšao nivo igre, što mu je donelo prednost 3:2. Obojica su držala svoj servis do rezultata 5:4 za Španca, a onda je meč prekinut zbog kiše. Posle nekih sat vremena nastavljen je meč, Đoković je relativno brzo došao do 5:5, a onda u 11. gemu bio veoma blizu brejka. Imao je brejk loptu, u poenu sa mnogo razmera, ali je na kraju pogrešio, pogodio mrežu i vratio Aguta u igru. Španac je dobio gem i poveo 6:5. Ta greška skupo je koštala Đokovića, jer je u narednom gemu uspeo da spase jednu set loptu Aguta, ali ne i drugu i Španac je izjednačio na 1:1.

U prva dva gema obojica su odbranila servis gemove, a potom je Novak ponovo imao brejk loptu, međutim ni nju nije uspeo da iskoristi. To je bila sedma vezana propuštena brejk lopta Đokovića i ponovo je usledila kazna, pošto je Španac u narednom gemu došao do tri vezane brejk šanse i treću iskoristio za 3:1. Uspeo je Novak da vrati brejk, smanji na 3:2, ali potom je loše odigrao naredna dva gema i Španac je dobio priliku da ostvari drugu uzastopnu pobedu nad prvim teniserom sveta, što je u prvom narednom servis gemu iskoristio.