Cicipasova pobeda karijere - Federer pao u Melburnu!

Cicipasova pobeda karijere - Federer pao u Melburnu! Izvor: Getty Images Sport, Julian Finney
Stefanos Cicipas

Grčki teniser Stefanos Cicipas se plasirao u četvrtfinale Australijan opena pošto je u osmini finala prvog gren slem turnira u sezoni eliminisao branioca titule, legendarnog Rodžera Federera.

20-godišnji teniser iz Grčke je 17 godina starijeg protivnika savladao posle preokreta rezultatom 6:7 (11-13), 7:6 (7-3), 7:5, 7:6 (7-5). Cicipas je Federera pobedio u njihovom prvom međusobnom duelu, pa će sada u borbi za polufinale turnira u Melburnu igrati protiv Roberta Bautiste Aguta, koji je eliminsao Marina Čilića.

Šestostruki osvajač Australijan opena Rodžer Federer će sada izgubiti čak 1.820 bodova, pa će na ATP listi pasti sa treće na barem šestu poziciju.

Stefanos Cicipas je ostvario plasman u svoje prvo četvrtfinale gren slem turnira, a u Melburnu na "Rod Lejver" areni je i pored gubitka prvog seta prikazao veliko samopouzdanje, sigurnost i želju za pobedom. Grk je na kraju imao više asova (20-12), manje neiznuđenih grešaka (36-55), a upisao je i više poena (178-166).

Prvi set je počeo sa dve brejk lopte za Federera, ali se Cicipas spasao i do kraja seta rivalu više nije dozvolio da dođe u priliku da mu oduzme servis. Grčki teniser je u taj-brejku prvog seta imao i tri set lopte, poslednju na 11:10, ali je Federer vezao tri uzastopna poena i osvojio prvi set.

Velika borba je viđena i u drugom setu, a Federer je ponovo mogao da žali jer je prvo propustio tri brejk prilike u 6. gemu, a zatim i četiri set lopte u 10. gemu. Cicipas se, međutim, izvukao, odveo set u taj-brejk, gde je poveo sa 3:0 bio bolji i potom poravnao skor.

I u trećem setu je prvi do brejka mogao Švajcarac, ali je ponovo Grk uspeo da se spase, a zatim i da pri vođstvu od 6:5 Federeru oduzme servis i na prvu set loptu dođe do vođstva 2:1.

U četvrtom setu je viđena velika borba, sjajne razmene i nadigravanje, ali ovoga puta brejk lopti i šansi nije bilo. Otišlo se u novi taj-brejk gde su odlučivale nijanse, ali je veliki trijumf, najveći u dosadašnjoj karijeri odneo Stefanos Cicipas.