Srbija pobedom počela odbranu titule na EP

Srbija pobedom počela odbranu titule na EP Izvor: Ryan Pierse, Getty Images

Vaterpolisti Srbije pobedom su počeli odbranu titule na Evropskom prvenstvu. Izabranici Dejana Savića savladali su selekciju Rusije 13:9 u prvom kolu grupe B.

Filip Filipović Izvor: VSS

Srbija je aktuelni šampion, a u Budimpešti se bori za petu uzastopnu evropsku titulu.

Izabranici Dejana Savića opravdali su ulogu favorita u duelu sa Rusijom. Kontrolisali su situaciju srpski vaterpolisti od početka do kraja. Iako su u jednom momentu Rusi izjednačili (7:7), 'delfini' su postavili stvari na svoje mesto i na kraju slavili sa 13:9.

Najefikasniji u srpskom timu bio je Andrija Prlainović sa četiri gola, dok su po dva postigli Dušan Mandić, Miloš Ćuk i Filip Filipović.

Kod Rusa je najefikasniji bio je Danil Merkulov sa tri gola, dok su po dva dali Ivan Nagajev i Igor Bičkov.

Srbe čeka dan pauze pa utakmica protiv Rumunije.

U prvom meču grupe B Holandija je šokirala Rumuniju i pobedila je, posle preokreta, sa 9:8.

U prvim minutima nijedna ekipa nije mogla do gola. Vođstvo Srbiji doneo je kapiten Filip Filipović i to iz kaznenog udarca.

Uspeli su 'delfini' da se odbrane sa igračem manje, da bi potom Dušan Mandić pogodio za 2:0. Na dva minuta do kraja u strelce se upisao i Andrija Prlainović, pa je semafor pokazao 3:0.

Upisali su se i Rusi. Izuzetan pogodak postigao je Danil Merkulov za 3:1. Tim rezultatom je završena prva četvrtina.

Početkom druge deonice isključen je Prlainović, što su Rusi znali da iskoriste. Precizan je bio Ivan Nagajev.

Vrlo brzo je uzvratila Srbija, pa je preko Mandića povećala na 4:2. Prlainović je vratio Srbiji +3.

Usledio je period bolje igre Rusa. Precizni su bili Igor Miškov i Danil Merkulov za 5:4.

Ipak, Prlainović i Ćuk su se izborili da 'delfini' sa tri gola prednosti odu na poluvreme - 7:4.

Rusija je napravila seriju početkom treće deonice, pošto su golove postigli Bičkov i Nagaev. Zatražio je selektor ruskog tima tajmaut pred napad za izjednačenje, a za 7:7 je pogodio Merkulov.

Posle toga je i Savić tražio pauzu. Aleksić je vratio prednost Srbiji, a na 9:7 povećao je Jakšić. To je bio rezultat pred poslednjih osam minuta.

Prišli su Rusi na gol zaostatka, pošto je rupu u odbrani pronašako Konstantin Harkov.

Ipak, Prlainović i Ćuk su se pobrinuli da ugase svaku nadu rivala, te su 'delfini' otišli na 12:9. Koančni rezultat postavio je Dedović - 13:9-