Nema kraja dinastije: Patriote osvojile Superboul 53

Nju Ingland Petriotsi slavili su u 53. Superboulu u Atlanti pošto su savladali Los Anđeles Remse 13:3 i na taj način su došli do šestog Lombardijevog trofeja čime su se izjednačili na prvom mestu večne liste sa Pitsburg Stilersima.

Tom Brejdi Izvor: Kevin C. Cox, Getty Images Sport

Ekipa prepoznatljiva po sjajnom napadu u ovom meču je pokazala koliko jaku odbranu ima, s obzirom da je drugi napad lige svela na samo tri poena. Jednostavno, glavna oružja Remsa bila su potpuno sasečena, Tod Gurli je istrčao svega 35 jardi. Ipak i u takvim okolnostima sve do poslednja dva minuta bili su na samo posed razlike, ali tada je Gostkovski pogodio za 13:3 i praktično obezbedio trijumf.

Meč je odlučen u tri minuta u završnici. Prvo je sedam minuta pre kraja Soni Mišel istrčao, ispostaviće se jedini tačdaun na meču za 10:3, a prethodio mu je sjajan pas Brejdija ka Gronkovskom. A potom je četiri minuta pre kraja Stefon Gilmor presekao pas Gofa ka Brendinu Kuksu praktično pred end zonom.

Kod pobednika Tom Brejdi je prebacio 262 jarda uz intersepšn, a junak meča bio je Džulijan Edelman sa 141 uhvaćenim jardom, uz Sonija Mišela koji je pored tačdauna istrčao i 94 jarda. Na drugoj strani Džered Gof je prebacio 229 jardi uz intersepšn.

Tok meča

Prvi posed imali su Nju Ingland Petriotsi i može se reći da je bio kao iz bajke. Krenulo je od odličnog vraćanja početnog udarca Kordorela Petersona, pa do nekoliko sjajnih trčanja Sonija Mišela i Džejmsa Vajta. Došle su Patriote do 35 jardi od end zone Remsa, ali onda je Brejdi iz prvog pokušaja bacio intersepšn u ruke Litltona.

Međutim, Remsi nisu iskoristili osvojen posed, tačnije odbrana Petriotsa odlično je reagovala i Džered Gof je završio prvi drajv već posle startna tri pokušaja. I naredni drajv Nju Ingland Petriotsa je obećavao poene, iako su na početku istog imali vetar u leđa u vidu dosuđene kontroverzne kazne za Remse u trećem pokušaju koji je bio zaustavljen. Došla je ekipa iz Bostona u situaciju da sa 46 jardi postigne fild gol za prve poene, ali je Stiven Gostkovski šutirao pored desne stative.

Remsi su u drugom drajvu konačno uspeli da dođu do prvog dauna, ali ni tada nisu uspeli da probiju odličnu odbranu ekipe sa Foksboroa, pa su bili prinuđeni da pantuju. Ipak, do kraja prve četvrtine ni Patriote nisu uspele da poentiraju, tako da je prvih 15 minuta završeno bez poena.

Remsi nikako da dođu do ozbiljnog napadačkog ritma, tako da su i treći put ispucali loptu u ruke Patriotama, koje su konačno poentirale. Nisu ni ovog puta ušli u crvenu zonu, ali je makar Stiven Gostkovski bio precizan za tri poena sa 42 jardi, za razliku od prvog promašaja sa četiri jarda veće razdaljine.

Teško da je neko mogao da pomisli da će to biti jedino poentiranje u prvom poluvremenu, ali obe odbrane zaista su fantastično odradile posao i na pauzu se otišlo sa prednošću Nju Inglanda od 3:0.

Kako se završila druga, tako je počela treća četvrtina. Mada, Remsi su počeli da daju neke znake života u napadu, ali tek u osmom drajvu nisu pantovali, što je novi negativan rekord. Taj drajv je završio Greg Zurlajn preciznim šutem sa 53 jarda za fild gol i poravnanje rezultata 3:3. To je bilo sve u trećoj četvrtini i ni posle 45 minuta nije viđen tačdaun, što nije zabeleženo u istoriju Superboul okršaja.

Međutim, publika u Atlanti je ipak videla tačdaun i postigli su ga Nju Ingland Petriotsi sedam minuta pre kraja. Prethodno je sjajno uhvatio pas Rob Gronkovski na jard od end zone, posle čega Soniju Mišelu nije bilo teško da istrči za tačdaun i dovede Patriote ponovo do vođstva, ovog puta kapitalnog - 10:3.

Remsi su krenuli na sve ili ništa, imali su krajnje obećavajući napad. Gof je dva puta tražio Brendina Kuksa u end zoni. Prvi put je završila lopta u njegovim rukama, ali mu je Stefon Gilmor izbio. Moguće da je pri tom napravio i prekršaj za pas interfirens, ali se sudije nisu oglasile. U drugom navratu isti akteri, ali je Gilmor čisto uhvatio i zabeležio intersepšn četiri minuta i 19 sekundi do kraja, čime je Patriote doveo do velike pobede.