Zvezda deklasirala Himki

Zvezda deklasirala Himki Izvor: KK Crvena zvezda
Bili Beron

Košarkaši Crvene zvezde prekinuli su seriju od tri poraza i u šestom kolu Evrolige u dvorani 'Aleksandar Nikolić' pobedili su Himki rezultatom 90:78.

Crveno-beli su zabeležili drugi trijumf u elitnom takmičenju, dok je skupo plaćeni ruski tim upisao tek drugi neuspeh.

Srpski i regionalni prvak je sjajno počeo meč i zahvaljujući raspoloženom Boriši Simaniću, koji je brzo postigao dve trojke, u trećem minutu an semaforu je pisalo 8:0. Domaći tim je imao i plus 10 u prvom periodu (19:9), ali su gosti do kraja tog dela meča uspeli da se konsoliduju i smanje minus na 23:22.

Ipak, ekipa Andrije Gavrilovića, koji je godinama bio član stručnog štaba Himkija, nije gubila glavu kao u nekim prethodnim duelima i sredinom druge četvrtine imala je velikih 16 poena prednosi - 45:29.

Zvezda je meč definitivno prelomila u drugom delu trećem perioda kada je serijom 14:0 obezebdila ogormnu prednost 66:47.

Maksimalnih +27 domaći su imali na startu poslednje deonice (83:56), a opuštanje crveno-belih gosti iz Moskovske Regije su iskoristili i serijom 14:0 došli na podnošljivih 83:70. Međutim, Braun je u 37. minutu zaustavio nalet gostiju i svoj tim uveo u mirnu završnicu.

Zvezda je psotigla 11 trojki iz 23 pokušaja, a najefikasniji su bili Simanić sa 18 (4/7 za tri), Bili Beron sa 17, od čega 13 u trećem periodu, Stratos Perperoglu sa 15, Džejms Gist sa 12 i Lorenzo Braun sa 10 poena, uz 7 asistencija.

Aleksej Šved je sa 14 poena (0/6 za tri) predvodio Himki, uz 5 skokova i 4 asistencije, Devin Buker je upisao 13, a Entoni Gil 11 uz isto toliko skokova.

Crveno-beli u sledeća dva kola dočekuju Real Madrid i Asvel, dok Himki ide u Sankt Peterburg.

Meč iz dvorane Aleksandar Nikolić uživo pratite i na sajtu Sport Kluba.

Evroliga se uključila u obeležavanje Noća veštica, a igrači Crvene zvezde su u dvoranu došli sa maskama nekog od svojih saigrača. Na tribinama su i trubači.

Navijači crveno-belih su pre meča na tribinama razvili krst kao odgovor na 'naređenje' da mora da se obeleži Noć veštica.

Krst Izvor: sk

Dvorana nije ispunjena do poslednjeg mesta

Domaći su meč počeli u sastavu Lorenzo Braun, Bili Beron, Branko Lazić, Boriša Simanić i Ognjen Kuzmić.

Simanić u prvom napadu postiže trojku za vođstvo srpskog prvaka.

Zvezda u prva dva minuta nije primila koš i dalje na semaforu stoji 3:0. Janis Tima je posle izgubljene lopte bezobrazno pesnicom u stomak udario Branka Lazića, a nakon što mu je kapiten domaćih odgovorio srpski igrač je isključen! Tima je zaradio samo nesportsku ličnu grešku.

Lazić i Tima imaju istoriju sukoba jer su u klinču bili i na Evropskom prvenstvu 2017. godine.

Simanić u sledećem napadu postiže još jednu trojku, a potom i polaže za 8:0 za crveno-bele posle tri minuta igre.

Devin Buker je trojkom prekinuo seriju crveno-belih, ali je Zvezda nstavila sa odličnom igrom i posle koša Bilija Berona uz dodatno slobodno bacanje u 6. minutu je bilo 15:7.

Simanić postiže i deseti poena za prvu dvocifrenu prednost Zvezde - 19:9 u 7. minutu. Himski je odgovorio serijom 7:0 i smanjio zaostatak na 19:16, a nalet Moskovljana prekinuo je prvim košem Džejms Gist.

Trojkom Stratosa Perperoglua u ranoj fazi napada domaći su na prvi odmor otišli sa 6 poena viška (28:22).

Simanić je pogodio i treću trojku za 31:24, a posle koša Džejmsa Gista i prednosti crveno-belih 37:28 trener gostiju Kurtinaitis je u 13. minutu tražio tajm aut.

Beograđani dominiraju, sjajno su 'uštopovali' igrače Himkija i posle kpša i dodatnog penala Gista na asitenciju Filipa Čovića u 15. minutu je bilo velikih 45:29 za prvaka Srbije.

Čović je dobio udarac u nos i Zvezdin lekar mu je ukazao pomoć.

Himki se vraća serijom 6:0. Minut odmora tražio je Gavrilović, a posle tajm-auta Dženkins je bio precizan. Buker trećom trojkom još više smanjuje prednost domaćeg tima - 47:39 na 25 sekundi pre kraja poluvremena.

Zvezda na poluvremenu vodi 50:41.

Simanić je najefikasniji sa 13 poena (3/4 za tri), Perperoglu ga prati sa 12, Gist je postigao 7, Dženkins 6... Buker predvodi goste sa 11 poena, a Šved se zaustavio na 10. Srpski tim na poluvremenu ima skoro duplo više asistencija od Rusa (13-7).

Drugo poluvreme počelo je trojkom uz dodatni penal, u prvih 20 minuta neprimetnog, Dairisa Bertansa - 50:45. Prvi koš za domaće postiže Beron, koji je ubrzo pogodio i trojku (55:47).

Amerikanac vezuje i drugu trojku, a potom Dženkins iz kontre donosi 13 poena viška svom timu - 60:47. Tajm-aut za Kurtinaitisa.

Beron postiže i deseti poen u trećoj četvrtini, a Braun iz konte donosi srpskom prvaku najvećih 64:47. Zvezda je u seriji 12:0.

Beron postiže još jednu trojku - Zvezda u 26. minutu vodi 69:50. Perperoglu i Simanić takođe postižu po trojku i u 28. minutu domaći vode 75:52!

Himki je razbijen, igra Kurtinaitisovog tima se potpuno raspala... Gist nastavlja seriju i sa tri pogođena penala iz četiri pokušaja u 29. minutu svom timu donosi i plus 26 - 78:52.

Zvezda posle tri četvrtine vodi 80:56. Srpski tim je taj period meča dobio 30:15.

Trojka Dobrića i dve blokade Simanića obeležile su uvodne minute poslednje četvrtine. Zvezda u 33. minutu vodi 83:58.

Oba tima u nešto laganijem ritmu igraju u poslednjoj četvrtini, a Himki je uspeo u 35. minutu da minus smanji na 83:65.  Himki je u seriji 11:0 (83:56), Gavrilović u 36. minutu traži tajm aut.

Braun je prekinuo seriju gostiju od 14:0 za 85:70 u 37. minutu i mirniji završetak meča.

Utakmica je završena pobedom srpskog tima 90:78.