Partizan konačno pobedio u Viljnusu za 3/0 u Evrokupu

Partizan konačno pobedio u Viljnusu za 3/0 u Evrokupu Izvor: KK Partizan NIS

Košarkaši Partizana u 3. kolu grupe B Evrokupa pobedili su Ritas u Viljnusu 66:61 i tako zadržali maksimalan učinak. Crno-beli su prekinuli niz od šest poraza od Litvanaca i prvi put slavili u Simens Areni.

Ekipa Andree Trinkijerija je drugom pobedom u gostima u uvodna tri meča odradila veliki posao i s pravom već može da razmišlja o plasmanu u Top 16. Partizan nije blistao u Viljnusu, bilo je mnogo uspona i padova, ali u ključnim trenucima iskusni Nemanja Gordić je preuzeo odgovornost i njegovom trojkom za 63:59 i definitivno je prelomljen duel na tradicionalno teškom gostovanju.

Ritas je mnogo bolje počeo duel pred 4.123 navijača i u 3. minutu vodio je 7:1, ali Beograđani su brzo uspostavili ravnotežu iako ih u prvom periodu šut za tri poena nije služio.

Litvanci su imali i 16:9, ali ulaskom Gordića Partizan je konačno povezao svoje redove i posle njegove tri asistencije za zakucavanja Mozlija i Pejnersa gosti su se vratili u meč.

Crno-beli su prvi put poveli u 19. minutu trojkom Voldena, a energiju u igru trinkijerijevog tima unosio je Vilijam Mozli koji je na obe strane terena odrašivao odlilan posao.

Gosti su sredinom trećeg perioda imali i maksimalnih 9 poena viška (46:37), ali je usledila serija Ritasa 11:0 za potpuni preokret.

Partizan je u odlučujućem periodu konstantno imao do pet poena prednosti, ali nikako nije uspevao da prelomi duel u Simens Areni. Bilo je mnogo grešaka na obe strane, a čovek odluke bio je Gordić koji je pogodio trojku za 63:59 na 27 sekundi pre kraja.

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Pejdž sa 17 poena (4/5 za tri), Gordić sa 13, uz 6 skokova i 7 asistencija, a dvocifren je bio i Mozli sa 11 poena (5/7 za dva) i 7 skokova. Partizan je pogodio 7 od 27 trojki, a promašio je polovinu slobodnih bacanja - 7/14.

U domaćoj ekipi Bendžius i Kruz su upisali po 15 poena, a Kairis 10.

Srpski tim u sledećem kolu u dvorani 'Aleksandar Nikolić' dočekuje Lokomotivu.

U preostalim utakmicama trećeg kola grupe D sastaju se Venecija - Tofaš (20) i Lokomotiva - Limož (sreda, 18:30).

Pogledajte REZULTATE i TABELE Evrokupa.

Meč iz Viljnusa pratite uživo i na sajtu Sport Kluba.

Centar Partizana Parahovski je pre početka utakmice dobio prigodan poklon od Ritasa, kluba čiji je dres nosio prošle sezone. Belorus je aplauzima dočekan u Simens Areni.

Partizan meč počinje u sastavu Volden, Jaramaz, Zagorac, Janković i Parahovski.

Ritas je mnogo bolje počeo meč, crno-beli su za tri minuta postigli samo poen - Litvanci vode 7:1. Beograđane ne služi šut, Jaramaz je promašio dve otvorene trojke...

Ritas u 5. minutu ima 6 poena prednosti - 9:3. Zagorac je postigao prva četiri poena za goste (9:4), ali je promašio i dva penala.

Volden je drugi Partizanov igrač koji se upisao u strelce (10:6), a Bendžius na drugoj strani pogađa trojku - 13:6. Istom merom utvraća Pejdž, a posle promašenog zicera Pejnersa trojku je upisao i Holovej za najvećih 16:9 u 7. minutu.

Mozli dva puta zakucava na asistencije Gordića, a isti igrač još jednom sjajno dodaje za 'kucanje' Pejnersa - 16:15 u 8. minutu. Tajm-aut za Ritas.

Litvanski tim posle prve četvrtine vodi 18:17, što je sasvim dobar rezultat za Trinkijerijev tim, koji je pogodio jednu trojku iz sedam pokušaja.

Partizan je u 13. minutu poenima Mozlija, ponovo na dodavanje Gordića, prvi put izjednačio - 21:21. Ritas se serijom 4:0 ponovo 'odlepio' - 25:21 u 14. minutu. Partizan trojke šutira 1/11.

Trinkijeri je kod vođstva Ritasa 27:23 u 16. minutu dobio tehničku grešku zbog prigovora. Italijan se pobudio zbog nedosuđenog prekršaja nad Jankovićem.

Odlični Mozli posle skoka u napadu smanjuje prednost domaćeg tima na 28:27 u 18. minutu. Novi tajm-aut za Adomaitisa.

Partizan je imao i napad da povede, ali je Mozli jeftino 'prodao' loptu.

Volden posle skoka u napadu Mozlija postiže trojku za prvo vođstvo gostiju - 31:30 u 19. minutu. U sledećem napadu Pejdž je postigao svoju drugu trojku (34:30), ali velike zasluge ima i Mozli, koji je u odbrani odrdio sjajan posao.

William Mosley, Nemanja Gordić Izvor: KK Partizan NIS

Partizan na poluvremenu vodi 34:30. Crno-beli su postigli tri trojke iz 13 pokušaja, upisali su 19 skokova (11+8), dok Ritas ima dva više (12+9).

Mozli je bio odličan na obe strane poena i postigao je 8 poena (4/5 za dva), uz 4 skoka, a isti broj poena upisao je i Pejdž (2/2 za tri), Volden je zabeležio jedam manje, dok Gordić ima po 4 poena, skoka i asistencije. Kod domaćih Bendžius je najefikasniji sa 10 poema, a Pako Kruz imao jedan manje.

Pejdž na startu drugog poluvremena postiže i treću trojku za 37:30 u 22. minutu. Crno-beli su dva i po minuta bez koša, rezultat je 37:34 za Beograđane.

Post je prekinuo Janković, uz dodatno slobodno bacanje, koje nije ubacio, ali je Birčević posle ofanzivnog skoka poentirao za 41:34. Kruz je postigao trojku u sledećem napadu Ritasa - 41:37, ali je Birčević uzvratio za 44:37 sredinom trećeg perioda.

Janković je povisio na 46:37, a Janković prokockao napad za prvu dvocifrenu prednost gostiju.

Ritas je iskoristio još jedan loš period u igri Partizana i neke nerezonske šuteve i serijom 11:0 preokrenuo na 48:46 u 29. minutu.

Crno-beli su treći period završili serijom 4:0 i u poslednju četvrtinu ulazi sa 2 poena viška - 50:48.

Zagorac je postigao prvi koš u poslednjoj četvrtini - 52:48 za goste. Ritas je izjednačio 52:52, a raspoloženi Pejdž trojkom (4/5) iz kornera vraća prednost gostima u 33. minutu - 55:52.

Partizan sredinom četvrtog perioda vodi 57:53, ali mnogo greški. Kruz sa 8 metara pogađa trojku i smanjuje prednost gostiju 57:56.

Gordić drugi put u kratkom periodu poklanja loptu Ritasu, ali  i domaći greše. Na tri minuta i 17 sekundi pre kraja Mozli postiže jedan od dva penala - Partizan vodi 58:56.

Sudije su na 2:28 minuta pre kraja poklonile loptu Partizanu jer je Mozli poslednji igrao loptom, a Gordić konačno poentira za 60:56. Tajm-aut za Ritas.

Kairis na minut i po nije pogodio cizer za izjednačenje, ali ni crno-beli iz dva puta nisu uspeli da postignu mođda i ključni koš - Gordić nije bio precizan za tri, a potom i Zagorac ispod koša protivnika. Do kraja je još 45 sekundi, a Ritas ima dva penala, Kairis pogađa prvo, drugo promašuje - 60:59.

Gordić postiže moguće ključnu trojku 27 sekundi pre kraja - 63:59. Tajm-aut za Ritas. Kruz promašuje ceo koš u pokušaju za tri poena.

Pejdž će na liniju penala na 17 sekundi pre kraja - Amerikanac polovičan - 64:59.

Ritas postiže koš, a Pejdž će ponovo na liniju slobodnih bacanja na 4.9 sekundi pre kraja. Ovaj put bek crno-belih je oba puta precizan - 66:61.

Partizan je pobedio 66:61 za treći trijumf u Evrokupu.