Skola vodio Argentinu do finala sa Španijom

Košarkaši Argentine plasirali su se u finale Svetskog prvenstva pobedom protiv Francuske 80:66. Za zlatnu medalju će se boriti sa Španijom u nedelju od 14 časova.

Košarkaši Argentine igraće u finalu Svetskog prvenstva. Rival će im biti Španija.

Argentina je u drugom polufinalu dominirala i do pobede došla rezultatom 80:66 poslavši tako Francusku u borbu za bronzanu medalju.

Argentina je igrala svoju igru, gorela željom i držala rivala daleko od koša. Čini se da je nervoza ušla u ruke Francuzima dosta rano pa je Argentina sve vreme čuvala pristojnu prednost između 15 i osam poena. Francuzi nisu uspevali da se izbore za poziciju u napadu, promašivali su šut iz daljine, ali i slobodna bacanja. Argentinici su i sami imali svoje greške, ali je velika želja presudila.

Argentinu je predvodio fenomenalno Luis Skola koji je postigao 28 poena uz 13 skokova (11 u odbrani) i dve asistencije. Dvocifren učinak imali su i Gabrijel Dek koji je dao 13 poena, Fakundo Kampaco sa poenom manje i Luka Vildoza sa 10.

Po 16 poena su za Francusku postigli Evan Furnije i Frank Ntilinka, a 11 je dao Nando de Kolo.

Finale se igra u nedelju od 14 čaosva.

Prvi finalista je Španija, koja je u spektakularnom okršaju pobedila Australiju u dva produžetka.

Poveli su Francuzi košem Ntlikine, ali su Argentinci momentalno uzvratili – Skola je dao sedam poena u seriji 10-0, pa je selektor Kole zatražio tajm aut posle nešto više od tri i po minuta igre.

Laberi je bio džoker, po ulasku sa klupe je ubacio šest poena i Francuska je uhvatila priključak, ali je Skola pogodio uz faul i ponovo odveo svoj tim na +5 (17:12).

Čuvali su Gaučosi prednost, lako pronalazili put do koša, i Garino i Dek, na drugoj strani probudio se Furnije, pa je posle deset minuta bilo 21:18 za Argentinu.

Topila se prednost Argentine, Laberi je pogodio iz odbojke, Furnije na prodoru, a onda je Lesor zakucao za vođstvo 24:23 i tajm aut Ernandesa.

Urodio je plodom minut pauze, odgovorila je Argentina svojom serijom 6-0 – borbeni Delija, Laprovitola šut s distance, pa kontra i koš Deka za 29:24.

Otišli su Gaučosi opet na +7, usledio je period sa nekoliko grešaka i loših šuteva na obe strane, a onda su Francuzi u finišu poluvremena preko Furnijea i Ntlikine prišli na -2, da bi posle kucanja Delije i trojke Kampaca ipak bilo 39:32 na poluvremenu.

Na poluvremenu Skola ima 13 poena i 10 skokova, Kampaco je dao 8, a Delija i Dek po 6 poena. Za Francuze je Furnije ubacio 9, a Laberi 8 poena.

Nastavlja se rovovska borba i početkom drugog poluvremena. Za prva dva minuta treće četvrtine obe reprezentacije postigle su samo po dva poena, ali su nakon toga usledile trojke sa obe strane. Argentina do +10 dolazi prvom trojkom Skole na meču.

Nakon uspavana dva minuta treće četvrtine, ušla je Francuska u seriju grešaka, a Argentina to koristi da poveća prednost. Skola i ekipa imaju 14 poena prednosti. Čini se da Argentina i za Francusku ima isti recept koji je poslužio za Srbiju.

Četiri minuta bili su Francuzi bez koša, ali čim su uspeli da pogode Argentina je uvratila trojkom i sada je na +15.

Tek što Francuzi pronađu način da izgrade poziciju za šut, Argentinci sigurno odgovore. Ističe vreme u trećoj četvrtini, a Argentinci čuvaju 15 poena prednosti.

Privela je Argentina sasvim sigurno kraju treću deonicu. Još deset minuta Argentince deli od finala Mundobasketa i meča sa Španijom. Francuzi će morati ozbiljno da promene igru ukoliko žele da se vrate u igru jer gube 60:48.

Vrše Francuzi pritisak na početku četvrte deonice i to donosi rezultat. Uspeli su da priđu na osam poena razlike. Ostalo je još sedam minuta do kraja meča.

Od četiri slobodna bacanja i šanse da dođu na samo šest poena zaostatka Francuzi su promašili tri. Gober je dva puta bio neprecizan, a jedno od dva ubacio je Garino. 65:56 vodi Argentina šest minuta do kraja.

Mnogo zbunjenosti ipak ima na obe strane, izgubljenh lopti, propuštenih napada. Ne ističe se niko kvalitetom u ovom meču, ali verovatno je to manje bitno Argentincima u ovom trenutku.

Čini se da je Skola završio ovaj meč. Trojkom na tri minuta do kraja Skola vraća Argentinu na +15.