Nemilosrdna Srbija sa +38 ide u polufinale Evrobasketa

Nemilosrdna Srbija sa +38 ide u polufinale Evrobasketa Izvor: fiba.basketball

Košarkašice Srbije su se plasirale u polufinale Evrobasketa pobedom protiv Švedske 87:49 . U subotu će Srbija igrati polufinalni meč sa aktuelnim šampionom Španijom. Na ovaj način Srbija je obezbedila učešće u kvalifikacijama za Olimpijske igre.

Srbija je odlično otvorila utakmicu u Beogradskoj areni i već posle nekoliko minuta je bilo 7:0. Tada je briljirala Ana Dabović koja je pogađala gotovo svaki šut i ubrzo je švedski selektor morao da traži tajm-aut, a jedini pozitivan momenat u meču Šveđanke su imale pred kraj prve četvrtine.

U drugoj su se razigrale i Sonja Petrović i Nevena Jovanović koje su ubacile ukupno tri trojke, a uz agresivnu odbranu i odličnu Dabović Srbija je samo uvećavala svoje vođstvo. U nekim momentima je švedskim igračicama bilo teško da pređu i polovinu teerena pa se prvo poluvreme završilo vođstvom Srbije 43:21.

Drugo poluvreme nije donelo ništa novo osim nastavka dominantne igre Srbije i u odbrani i u napadu, pogađale su i Dabović i Jovanović i Saša Čađo kao i Jelena Bruks. Srbija je u poslednjoj deonici vodila i 40 razlike.

Na parketu za Srbiju su na početku meča Jelena Bruks, Aleksandra Crvendakić, Ana Dabović, Nevena Jovanović i Sonja Petrović. Srpska ekipa je u ranoj fazi meča napravila ozbiljnije vođstvo i već posle 7:0 je selektor Švedske Fransoa Gomez morao da traži tajm-aut. Na polovini prve deonice je 14:5 ta Srbiju, a čak deset poena je postigla Ana Dabović.

Ana Dabović, Sonja Petrović Izvor: fiba.basketball

Prva četvrtina je završena rezutlatom 21:12, a Srbija je imala i čak +14 u jednom trenutku.

U drugoj četvrtini je dodatno proradio šut Srbije i uz dobru odbranu domaća selekcija je napravila +18. Polovinom tog perioda je 37:19. Uz raspoloženu Anu Dabović je odlično igala Sonja Petrović i Nevena Jovanović. Srbija ima sjajan šut za tri poena. Do kraja deonice su izabranice Marine Maljković igrale i dalje fantastičnu odbranu i u nekim momentima je švedskim igračicama bilo teško da pređu i polovinu teerena. Prvo poluvreme se tako završilo vođstvom Srbije 43:21.

Na početku drugog poluvremena Švedska ne uspeva da topi vođstvo Srbije, a brine moguća povreda Sonje Petrović koja se žali na bol u nozi. I pored toga najbolja igračica Srbije je na parketu.

Šveđanke nikako ne uspevaju da se približe Srbiji koja ima odličan šut za tri (11/22) i naterala je protivnika na deset izgubljenih lopti više. Srbija je nakon 30 minuta igre imala 31 poen prednosti i Švedska nema gotovo nikakve šanse da se vrati u duel.

Sonja Petrović Izvor: fiba.basketball

U poslednjoj deonici se ništa nije desilo što bi moglo da napravi promenu na terenu, Srbija je imala +38 i to je bila najveća prednost tokom utakmice.