Beron u poslednjoj sekundi doneo titulu Zvezdi

Beron u poslednjoj sekundi doneo titulu Zvezdi Izvor: Tanjug/Zoran Žestić

Košarkaši Crvene zvezde košem Bilija Berona u poslednjoj sekundi pobedili su Partizan 76:75 i ukupnim rezultatom 3-1 završili finalnu seriju i 20. put u istoriji osvojili titulu državnog prvaka.

Crno-beli su u prvom poluvremenu imali 14 poena prednosti, ali nisu uspeli da sačuvaju zavidan plus i zakažu majstoricu pred navijačima tima koji je peti put uzastopno osvojio trofej u šampionatu Srbije. Crveno-belima je to treća titula ove sezone, posle ABA lige i Superkupa regionalnog takmičenja.

Meč u dvorani "Aleksandar Nikolić" trajao je skoro dva i po časa, a u drugom minutu poslednje četvrtine bio je prekinut skoro pola časa zbog udara groma u 'hram košarke' i prokišnjavanja krova.

Zvezda je brzo istopila prednost domaćeg tima i u većem delu drugog poluvremena viđena je izjednačena borba u kojoj nijedan od timova nije imao više od  7 poena prednosti, koliko je imao Partizan u uvodnom delu trećeg perioda.

U odlučujućim trenucima odgovornost u gostujućoj ekipi preuzeo je odlični Beron, koji je postigao sedam poslednjih poena za tim sa Kalemegdana, uključujući i odlučujuće polaganje.

Trener crno-belih Andrea Trinkijeri je odlučio da brani poslednji napad kor vođstva svog tima 75:74, a Amerikanac je kod ključnog prodora napravio tri koraka za nastavak dominacije srpskog predstavnika u Evroligi. Sudije nisu reagovale, a ni šokirani crno-beli se nisu bunili...

Beron je sa 21 poenom (4/6 za tri) bio najefikasniji, Dejan Davidovac ga je pratio sa 13, Majkl Odžo je imao 12, uz 7 skokova, a Filip Čović 8 i 7 asistencija.

Kod crno-belih Đorđe Gagić je postigao 11 poena (skoro sve u prvoj četvrtini), koliko i Aleks Renfro uz 5 skokova i 4 asistencije, 9 je upisao Ognjen Jaramaz, a po 8 Novica Veličković, Markus Pejdž i Aleksej Nikolić.

Meč uživo pratite i na našem sajtu.

Bili Beron je u prvom napadu pogodio trojku za vođstvo Zvezde 3:0. Posle dva minuta gosti vode 6:0, posle Berona trojku je pogodio i Dejan Davidovac.

Crno-beli su bez koša dva i po minuta... Novica Veličković i Mohamed Faje su u verbalnom duelu, ali sve se brzo smirilo. Kapiten Partizana i krilni igrač Zvezde su dobili odostranu ličnu grešku.

Rade Zagorac je polovičan sa penala za prvi koš domaćeg tima - 1:6 u 3. minutu.

Gagić je postigao četiri od prvih pet poena Partizana za 5:7 u 5. minutu. gagić nastavlja seriju i u 6. minutu prvi put izjednačuje rezultat 9:9. Centar crno-belih je već upisao 8 poena. U sledćem napadu Veličković donosi prednost timu iz Humske - 11:9.

Partizan se razigrao... Jaramaz pogađa trojku, a onda i Nikola Janković za +5 u 8. minutu - 16:11. Ubrzo je bilo i 18:11, a trener crveno-belih je posle tajm-auta na teren morao da vrati Odža sa dve i Fajea sa tri lične greške.

Gosti su serijom 5:0 smanjili minus na 18:16, a Nikolić trojkom i Renfro iz kontre postavljaju konačnih 23:16 posle prve četvrtine. Crno-beli dominiraju u skokovima 16-5.

Partizan je u 12. minutu imao 8 poena viška (25:17), a Davidovac drugom trojkom smanjuje na 25:20.

Veličković postiže koš uz dodatno slobodno bacanje, ali nije pogodio penal - 29:20, a posle poena Odža, Nikolić novom trojkom odvodi svoj tim prvi put na dvocifreni plus - 32:22. Veličković sa četiri vezana poena povećava na 36:22, ali crveno-beli odgovaraju serijom 6:0 (trojke Čovića i Laziča). Trinkijeri traži tajm-aut.

Nalet gostiju prekinuo je trojkom Stefan Janković - 39:28 u 18. minutu.

Partizan na poluvremenu vodi 42:34. Veličković, Gagić i Nikolić su najefikasniji sa po 8 poena, dok su Jaramaz i Renfro dodali po 5. Na drugoj strani Lazić i Davidovac su upisali po 7, a Odžo i Rivers po 5 poena.

Partizan je bolji u skoku (24-14) i asistencijama (11-9), ubacio je pet trojki iz 12 pokušaja, crveno-beli jednu više iz 18 šuteva...

U poslednjim sekundama prvog napada u trećem periodu Davidovac postiže novu trojku - 42:37. Renfro polaže, a potom Beron ubacuje još jednu trojku - 44:40.

Zagorac je postigao prvi koš iz igre (46:40), potom je Partizan prokockao napad, a Faje na drugoj strani promašio oba penala. zagorac u 25. minutu izlazi iz igre zbog tri lične greške.

U 26. minutu Odžo smanjuje na 46:43, a posle poena Veličkovića, Čović je precizan za tri i trinkijeri kod rezultata 48:46 traži minut odmora.

Zvezda je imala napad za vođstvo, ali Davidovac nije pogodio trojku. Partizan je za sedam i po minuta u trećem periodu postigao samo 6 poena. Odžo u 28. minutu dobija četvrtu ličnu grešku.

Beron trećom trojkom iz četiri pokušaja posle mnogo vremena izjednačuje rezultat u 28. minutu - 49:49. Zvezda je imaa dva napada da povede, međutim, nije uspela.

Marinković sa linije penala donosi svom timu 52:49 na ulasku u poslednji minut trećeg perioda. Beron sa skoro 10 metara izjednačuje - 52:52. Nikola Janković izlazi iz igre zbog pucanja arkade posle duela sa jednim igračem crveno-belih.

Beron promašuje za tri u poslednjem napadu - egal je posle tri četvrtine 52:52.

Rivers pogađa trojku za 55:53, ali u sledećem napadu i Zagorac postiže koš iza linije 6.75 metara i vraća prednost domaćoj ekipi - 56:55.

Meč je prekinut posle samo minut i 28 sekundi u poslednjoj četvrtini kod rezultata 56:55 za Partizan. Dvorana Pionir prokišnjava... I grom je uradio u hram košarke!!! Prekid traje više od 20 minuta.

Igrači gledaju u krov dvorane, sudije se konsultuju, redari brišu teren... Meč je nastavljen posle skoro pola časa pauze.

Čović polaže pored nekoliko igrača Partizana - 56:57 u 33. minutu. Renfro posle promašene trojke Čovića uzvraća istom merom (58:57).

Malo koševa u odlučujućoj četvrtini - Jaramaz je 'izmislio' koš za 60:59 u 35. minutu. Odžo na drugoj strani zakucava uz ličnu grešku Gagića - 60:62.

Marinković ubacuje prvu trojku iz trćeg pokušaja za novo vođstvo domaćin 63:62 na 4:45 minuta pre kraja. I Pejdž postiže trojku, takođe prvu, za 66:62. Do kraja je 3:43 minuta.

Lazić zbog povrede izlazi sa terena. Meč u Pioniru traje već dva sata i 15 minuta.

Davidovac u poslednjoj sekundi napada nije pogodio trojku, ali je lopta dola do igrača Zvezde. Janković šalje Berona na liniju penala - 66:64 na nešto više od tri minuta do kraja.

Davidovac pogađa trojku i Zvezda ponovo vodi - 67:66 za 2:39 pre kraja.

Posle tajm-auta Pejdž još jednom postiže trojku - 69:67, ali Faje na drugoj strani poentira uz prekršaj Renfroa. Iskusni krilni igrač promašuje penal i ostaje 69:69.

Jaramaz na manje od dva minuta pre kraja za 71:69, a u sledećem napadu, posle dobre odbrane Jaramaza, lopta od Fajea odlazi u aut. Do kraja je još minut i po.

Renfro nije pogodio otvoren šut za tri, a Beron minut pre kraja izjednačuje na 71:71. Pejdž prvi put na liniji slobodnih bacanja oba puta pogađa - 73:71 na 49 sekundi pre kraja. Zvezda je bez centra - Odžo i Faje su van igre.

Beron ponovo poentira uz petu ličnu grešku Zagorca, a imaće i dodatan penal na 31 sekund pre kraja - 73:74. Tajm-aut crno-belih.

Renfro pogađa 13 sekundi pre kraja - 75:74. Tajm-aut za Zvezdu.

Odgovornost je preuzeo Beron, koji je odigrao sam protiv kompletne odbrane Partizana i polaganjem u poslednjoj sekundi doneo pobedu i titulu svom timu - 76:75.