Fenomenalni Lenard odveo Toronto u istorijsko finale

Toronto Reptorsi obezbedili su plasman u veliko NBA finale prvi put u istoriji franšize, pošto su savladali u šestoj utakmici finala Istoka Milvoki Bakse 100:94.

Kawhi Leonard Izvor: Vaughn Ridley/Getty Images

Posle prva dva poraza u seriji Toronto je zabeležio četiri pobede u nizu i zasluženo izborili plasman u veliko finale. Vodio je Milvoki i 15 poena razlike u finišu treće četvrtine, ali onda je Kavai Lenard preuzeo stvari u svoje ruke i neverovatnom partijom režirao veliki preokret i na kraju bio najzaslužniji za najveći uspeh ekipe Toronto Reptors.

Lenard je meč završio sa 27 poena, 17 skokova i sedam asistencija, Paskal Siakam 18 poena, Kajl Lauri imao je poen manje uz osam asistencija. Na drugoj strani Janis Adetokumbo bio je najefikasniji sa 21 poenom.

U velikom finalu Toronto će igrati protiv aktuelnog šampiona Golden Stejt Voriorsa i imaće prednost domaćeg terena, što znači da će se prve dve utakmice igrati u Torontu.

Tok meča

Bolje je meč počeo gostujući tim. Tačnije, preciznije. Posle nepunih pet minuta viđena je rastrzana igra na obe strane, dosta izgubljenih lopti i promašenih otvorenih šuteva (posebno Denija Grina), a Milvoki je poveo 9:6 zahvaljujući trojkama Midltona (dve) i Brogdona. Oni su započeli seriju Baksa 11-0 za 14:6, koju je trojkom prekinuo, jedini raspoložen igrač domaćih i čovek koji drži praktično Reptorse igrom u napadu i odbrani Kajl Lauri. Čak su Reptorsi došli i do izjednačenja 16:16, ali pogotkom Hila i novom trojkom, ovog puta preko Iljasove došli su Baksi na +5 - 21:16. Serija se nastavila i posle tajm auta, a trojkom Džordža Hila Milvoki je otišao prvi put na dvocifrenu razliku - 28:18. Još jednom trojkom, ovog puta Brogdona priveli su kraju prvu četvrtinu, u kojoj su potpuno nadigrali domaćina i zasluženo vode 31:18.

Odlično su Baksi počeli i drugu deonicu. Zahvaljujući dobrom skoku i šutu za tri poena (7/13) održavali su prednost od 13 poena. Međutim, u poslednjih pet minuta kreće buđenje Toronta, najavljeno lepim rolama Sijakama za obećavajućih -7 - 39:32. Finiš poluvremena definitivno je pripao domaćoj ekipi, koja se trojkom Vanflita (3/4 za tri poena u prvom poluvremenu) primakla na 46:43. Međutim, trojka Bledsoa i poen sa linije penala Adetokumba doneli su Milvokiju +7 na poluvremenu - 50:43.

Toronto nije uspeo da prenese dobru energiju sa kraja druge četvrtine i u treću. Nikako nisu uspevali da se primaknu gostima na manje od sedam poena zaostatka. Šta više, Baksi su serijom 6-0 ponovo došli do 13 poena prednosti - 65:52. Milvoki je tri minuta pre kraja imao i 15 poena prednost 76:61, a onda je usledio šou glavne zvezde Reptorsa Kavaija Lenarda. Uzeo je loptu, u odbrani hvatao defanzivne skokove, u napadu nalazio nemoguća rešenja, inicirao seriju 10-0, od čega je osam njegovih poena i doveo Toronto pred poslednjih 12 minuta na svega pet poena zaostatka.

Iako je Kavai Lenard na početku četvrte deonice ostao na klupi, Toronto je serijom 7-2 došao prvi put do izjednačenja još od prve četvrtine i proključalo je, ne samo u dvorani, već i u svakom delu grada gde se prati utakmica. Već u sledećem napadu Toronto je poveo 80:78, a onda i Vanflit pogodio trojku za +5. Janis Adetokumbo je nastavio da polovično izvodi slobodna bacanja, Kavai Lenard da kupi defanzivne skokove, a onda je izveo potez utakmice kada je zakucao preko grčkog reprezentativca i doneo Reptorsima osam poena viška - 87:79.

Ipak, gosti nisu došli u Kanadu da se olako predaju. Odmah su odgovorili serijom 7-0 i smanjili na 87:86. U međuvremenu odličnu rolu imao je Bruk Lopes. Na drugoj strani iako je inicirao sjajan povratak Toronta Kavai Lenard je tek iz osmog pokušaja pogodio trojku za 95:90 i ukupno njegov 25. poen. Janis se revanširao Lenardu za pređašnje zakucavanje i sjajnom bananom ga zaustavio u novom pokušaju, ali je Sijakam priskočio i vratio na +5 - 97:92. Bruk Lopes je 29 sekundi pre kraja bio precizan oba puta sa linije penala i najavio ultra neizvesnu završnicu. Međutim, Paskal Siakam je završio na liniji slobodnih bacanja sedam sekundi pre kraja. Pogodio je prvo i već tada je bilo jasno da je Toronto praktično nedostižan, a onda je drugo promašio, međutim Kavai Lenard ofanzivnim skokom i sa dva pogođena bacanja vodi Reptorse u prvo veliko finale ikada.