Šok u Istanbulu! Žalgiris napravio brejk

Šok u Istanbulu! Žalgiris napravio brejk Izvor: Svetozar Janičić
Šarunas Jasikevičijus

Košarkaši Žalgirisa pobedili su Fenerbahče u Istanbulu 82:80 i rezultat u četvrtfinalnoj seriji plej-ofa Evrolige izjednačili na 1-1.

Tim Šarunasa Jasikevičijusa u većem delu utakmice igrao je fenomenalno, ali je u finišu posustao i domaća ekipa je imala šansu čak i da pobedi, ali Luiđi Datome u poslednjim trenucima nije pogodio trojku.

Žalgiris je u prvom poluvremenu postigao čak 46 poena i svi su znali da će domaći košarkaši pokazati reakciju posle 'bukvice' koju će im očitati Željko Obradović u svlačionici, ali hladnokrvni gosti iz Kaunasa nisu posustajali.

Litvanski velikan je u trećoj četvrtini bio još sigurniji, postigao je čak 27 poena i u poslednji period ušao sa 15 poena prednosti (73:58). Obradović je tražio postavu koja će moći da parira raspoloženom rivalu i uspeo je da je pronađe tek u finišu.

Marko Gudurić je pogodio trojku na četiri minuta pre kraja za 71:77, a u sledećem napadu Kalinić je izgubio loptu i omogućio Ulanovasu da lagano poentira i umiri domaće navijače. Fener je serijom 5:0 posle mnogo vremena, 39 sekundi pre kraja, izjednačio na 80:80, a koš odluke postigao je sjajni Ulanvas.

Gurudić je u sledećem napadu izgubio loptu, ali Leo Vestreman nije pogodio nijedan penal i ostavio je turskoj ekipi 3 sekunde da eventualno dođe do pobede. Datome je iz teške pozicije šutirao, ali nije bio precizan.

Žalgiris je za 2 poena šutirao 70.6 dsto (24/34), Ulanovas je prednjačio sa 20 poena (9/10 za dva), Nejt Volters je postigao 14, a Brendon Dejvis 13. U poraženom timu Datome je upisao 17, Kostas Slukas 15, Gudurić 11 (1/2 za dva, 3/5 za tri), uz po skok i asistenciju za 27 minuta, a Kalinić 4 (0/4 za dva, 0/1 za tri, 4/6 slobodna bacanja), uz 3 skoka i po 2 asistencije i ukradene lopte za 28 minuta.

Sledeće dve utakmice će biti odigrane u Kaunasu, a prva je 23. aprila.

Baskonija je u Moskvi napravila iznenađenje pobedom protiv CSKA.