Budućnost 'preživela', raspad Zvezde u nastavku

Budućnost 'preživela', raspad Zvezde u nastavku Izvor: KK Budućnost Voli

Košarkaši Budućnosti pobedili su Crvenu zvezdu 80:72 i smanjili na 2-1 u finalnoj seriji plej-ofa ABA lige.

Naredna utakmica je na programu u petak sa početkom u 19 časova, a ostaje da se vidi da li će Budućnost imati snage da izbori odlučujuću petu utakmicu i vrati se u Beograd.

Prevagu na tasu Budućnosti u meču koji je što se pulena Jasmina Repeše tiče imao prefiks biti ili ne biti, doneli su Noris Kol sa 20, Koti Klark sa 14, Edvin Džekson sa 10 i Džejms Bel sa osam poena, uključujući i jako važno trojku u poslednjoj deonici. Kod Crvene zvezde, raspoloženi za igru u napadu bili su Kej Si Rivers sa 19, odnosno Filip Čović i Majk Cirbes sa po 10 poena.

Paklena atmosfera je dočekala košarkaše Crvene zvezde. Pritisak sa tribina je bio ogroman, što se osetilo u igri domaćih igrača. Agresivnom odbranom nastojali su da poremete igru Crvene zvezde koja je bila bez Džoa Reglanda i Stratosa Perperoglua.

Međutim, izabranici Milana Tomića su delovali odlučno, hrabro i samouvereno. Cibers je dominirao pod koševima, Čović odlično organizovao igru, pogađao za tri poena u završnicama napada, pa je Zvezda tokom prve deonice kontrolisala dešavanja na parketu.

Budućnost Izvor: sk

Pomoć su im pružali i igrači Budućnosti koji su napravili dosta grešaka u napadu i promašili iz nekoliko otvorenih pozicija za šut, pa je dvorana „Morača“ delovala kao da ste u pozorištu jer je na semaforu pisalo 23:14 za Crvenu zvezdu.

Usledio je incident i prekid. Navijači Budućnosti pokušali su da dođu do klupe crveno-belih, ali ih je u tome sprečila policija, a zatim su odmah izvedeni iz dvorane. Sve što se dešavalo oko klupe nije mnogo zbunilo Kej Si Riversa koji je pogodio osam uzastopnih poena za 33:23, a zatim nastavio da rešeta koš Podgoričana...

Sjajni Amerikanac je održavao Zvezdu na lepoj distanci sve do sredine druge deonice, kada su Nemanja Gordić, Noris Kol i Danilo Nikolić uspeli da svedu deficit na četiri poena. Imala je Budućnost i napad, ali je umesto njega, usledio nameran faul Bitadzea zbog guranja Riversa, a zatim i tehnička greška klupi Budućnosti.

Gosti su oberučke prihvatili poklon i ponovo pobegli na više nego bezbednih 46:34. Ali, usledile su tri izgubljene lopte, serija lakih poena Podgoričana, a zatim i pet vezanih u režiji Kotija Klarka, pa je Budućnost na veliki odmor otišla sa minusom od pet poena – 50:45.

Daleko najbolji akter ovog perioda igre bio je Rivers sa 19 poena, bez promašaja iz igre, sa samo jednim promašenim slobodnim bacanjem. Odličan je bio i Čović sa osam poena i tri asistencije, kao i Cirbes sa šest poena i četiri skoka. Kod Budućnosti poeni su bili raspoređeni usled čestih rotacija u timu i oscilacija, a najefikasniji je bio Kol sa 10 poena.

Rivers je briljirao tokom prvog poluvremena, a na startu i tokom treće deonice na oduševljenje navijača Budućnosti, „eksplodirao“ je Koti Klark koji je odigrao pravu simultanku sa odbranom rivala. Uz odbranu na ivici prekršaja, Podgoričani su uspeli da povedu – 57:56.
Usledio je period obostrano nervozne igre, sa mnogo grešaka, a u takvoj situaciji više koncentracije, sreće i odlučnosti imala je Budućnost koja je u režiji Nikolića i Kola pobegla na 62:56. Trener gostiju Tomić je bio primoran da zatraži tajm-aut jer je Zvezda za osam minuta igre postigla samo šest poena. Međutim, ništa se značajno nije promenilo do kraja ovog perioda igre, naprotiv. Podgoričani su uoči poslednje deonice vodili sa 66:58.

Jasno je bilo da predstoji rat nerava. Svi koji su očekivali i nadali se da bi Zvezda mogla da kazni moranje Budućnosti, ostali su razočarani. Podgoričani su agresivnom odbranom uspeli da zatvore sve prilaze svom košu, naterali su Zvezdu da im pokloni 15 lopti, a slavlje navijača Budućnosti je mogla do počne na nešto više od dva minuta pre kraja kada je Edvin Džekson pogodio trojku za 75:65.

Zvezda je pokušala da se vrati u meč, ali je do kraja ostalo isuviše malo vremena. Izabranici Milana Tomića imaće novu priliku da stignu do titule u petak, a istog dana će izabranici Jasmina Repeše nastojati da obezbede „majstoricu“ i vrate finalnu seriju u Beograd.

Meč iz Podgorice uživo ste mogli da pratite OVDE.

Košarkaši Crvene zvezde na nešto manje od pola časa pre početka utakmice izašli su na parket "Morače". Sa tribina su poletele petarde, upaljači... ali brzo sve se smirilo.

Meč sude Hordov, Majkić i Juras.

Noris Kol je postigao prva četiri poena za Busućnost - 4:2 u 2. minutu. Strelac za goste bio je Maik Cirbes. Trojkom Branka Lazića crveno-beli su u 3. minutu prvi put poveli - 7:4.

Budućnost je već posle četiri minuta izašla iz bonusa.

Cirbes je sjajno počeo meč i na asistenciju Filipa Čovića u 6. minutu je već došao do 6 poena - 11:8 za crveno-bele. Edvin Džekson pogađa trojku - 11:11.

Čović iz velike udaljenosti postiže trojku za 16:11 (7. minut), a potom Majkl Odžo sa penala pogađa oba puta - 18:11. Nalet Zvezde prekinuo je trojkom Džejms Bel, ali Čović na drugoj strani drugi put pogađa van linije 6.75 metara. Poenima Kej Si Riversa crveno-beli su na maksimalnih +9 (23:14).

Zvezda posle prve četvrtine vodi 25:18.

U pauzi između dve četvrtine grupa navijača Budućnosti krenula je ka klupi Zvezde, ali su ih zaustavili obezbeđenje i policija. Došlo je i do male tuče, a pojedine domaće pristalice su izbačene iz dvorane.

Crveno-beli su u prvom minutu druge četvrtine prvi put došli do dvocifrene prednosti - 28:18. Rivers je pogodio dve trojke (33:23), ali je Budućnost odgovorila serijom 5:0 i tako prepolovina minus. Trener Zvezde Milan Tomić je tražio tajm-aut.

Nalet Podgoričana prekinuo je Rivers, koji je serijom 5:0 došao do 15 poena za svega 8 minuta (38:30). Amerikanac je ubrzo napravio dve greške u napadu, a potom je došlo i do sukoba Riversa i Bitadzea. Epilog - nesportska Bitadzeu i tehnička klupa Budućnosti kod rezultata 34:38.

Crveno-beli su pogodili sva tri penala i najavili seriju 8:0 (Lazić i trojka Berona) za najvećih 46:34 u 16. minutu.

Serijom 11:3 domaća ekipa se u poslednjem minutu prvog poluvremena ponovo vratila - 49:45.

Zvezda na poluvremenu vodi 50:45. Rivers je ubedljivo najefikasniji sa 19 poena (3/3 za dva, 3/3 za tri, 4/5 slobodna bacanja) za 11 minuta, Čović je dodao 8, Beron 7, a Cirbes 6. Kod Budućnosti Kol je jedini dvocifren sa 10 poena, a Džekson, Barović, Gordić, Bel i Nikolić su upisali po 5.

Oba tima mnogo greše na početku drugog poluvremena, Cirbes je bio jedini strelac u prva dva minuta nastavka - 52:47. Prvi koš za domaće upisao je Barović.

Koti Klark iz kontre pogađa i uz dodatno slobodno bacanja smanjuje prednost Beograđana na 52:50. Uzvraća Faje osmom trojkom za svoj tim.

Raspoloženi Klark održavao je Budućnost u igri (54:56), a Rivers je u 25. minutu napravio treću ličnu grešku. isti igrač u sledećem napadu Podgoričana zakucava i prvi put posle 6. minuta (11:11) izjednačuje rezultat na 56:56.

KK Budućnost Izvor: KK Budućnost Voli

Tvrdi predmeti ubačeni su na teren i arbitri su tražili sudijski tajm-aut kako bi se parket očistio.

Čović u 27. minutu pravi četvrti prekršaj i odlazi na klupu. Klark pogađa jedan penal za vođstvo Budućnosti - 57:56. Serijom 10:0 domaći tim u 29. minutu dolazi do najvećih 62:56. Zvezda je postigla svega 6 poena u trećem periodu.

Problemi Zvezde se nastavljaju i posle tajm-auta. Beron je izgubio loptu, a potom napravio nameran faul, četvrti za Amerikanca. Sudije uporavaju da će isprazniti dvoranu ukoliko se nastavi sa ubacivanjem predmeta u teren.

Žarko Paspalj Izvor: KK Budućnost Voli
Žarko Paspalj

Džekson pogađa dva slobodna bacanja, potom i Nol - serija 14:0 za 66:56 u 30. minutu. Cirbes sa penala prekida seriju domaćih za 66:68 posle tri četvrtine. Ovaj deo meča domaći su dobili 21:8.

U prva četiri minuta poslednjeg prioda viđena su samo četiri poena, po dva za oba tima - 68:60.

U 36. minutu Čović je zbog pet ličnih grešaka morao na klupu, a Barović je pogodio jedan od dva penala za 72:63. Zvezda je kod rezultata 72:65 imala dva napada da se vrati u meč, ali nije uspela. Usledila je kazna i trojka Džeksona na dva i po minuta pre kraja - 75:65.

Koti Klark na 2:11 pre kraja pravi namernu ličnu grešku, a Faje pogađa oba penala - 75:67. Kol na 1:1 pre kraja polaže iz ulaza za 78:69 i verovatno rešava pitanje pobednika.

Kol trojkom donosi najvećih 80:69 za aktuelnog prvaka, a Beron vraća istom merom (80:72).

Budućnost je slavila sa 80:72. Četvrti meč je u petak u 19 časova u Morači.