Pešićevoj Barseloni Kup kralja u neponovljivom meču u Madridu!

Košarkaši Barselone pobedili su Real posle produžetka u spektakularnom meču u Madridu 94:93 i drugu godinu uzastopno, odnosno 25. put u istoriji, osvojili španski Kup kralja.

Koš odluke postigao je hrvatski centar Ante Tomić u poslednim trenucima produžetka.

Aktuelni šampion Evrope je posle izjednačenog prvog poluvremena (35:35) odigrao sjajno u trećoj četvrtini i u odlučujućih 10 minuta ušao je sa velikih 14 poena viška (60:46).

Ipak, Katalonci se nisu predavali, zaigrali su mnogo bolje u odbrani i tečnije u napadu i na zaprepašćenje domaćih navijača u odlučućujoj deonici postigli su čak 31 poena. Barsa je poenima Viktora Klavera sa penala minut i 15 sekundi pre kraja povela 76:73, a to je bio uvod u izuzetno zanimljiv finiš.

Kraljevski tim je 5 sekundi pre kraja preko Fakunda Kampaca mogao do izjednačenja, ali je Argentinac pogodio dva od tri slobodna bacanja (76:75). Na drugoj strani Klaver je bio polovičan sa penala (77:75), a produžetak svom timu obezbedio je ko drugi nego Serhio Ljulj košem u poslednjoj sekundi.

Šokantna završnica nije omela Pešića i njegove momke. Gosti su izdržali ogroman pritisak i serijom 5:0, zaključno sa košem Anta Tomića 40 sekundi pre kraja produžetka, poveli 90:87. Real je 4 sekunde pre kraja poveo košem Džejsija Kerola uz dodatno slobodno bacanje (93:92), a neverovatno slavlje gostima doneo je Tomić u poslednjoj sekundi.

Tomas Ertel je bio najefikasniji kod Katalonaca sa 22 poena, uz 6 asistencija i proglašen je za MVP završnog turnira, Klaver je dodao 15, Tomić 14, a Kajl Kjurik 12. Kod Madriđana Kampaco je prednjačio sa 19 poena i 5 asistencija, Entoni Rendolf je zabeležio 16, Fabijan Kozer 14 i Ljulj 13.

Barselone je i prošle godine u finalu bila bolja od Reala, koji je od 2014. do 2017. osvajao Kup kralja.

Svetsilavu Pešić je državni kup sa Kataloncima osvajao još 2003. i 2018.