Van Rosom spasao Valensiju - 81:82

Košarkaši Crvene zvezde pretrpeli su porazu u četvrtom kolu Grupe G TOP 16 faze Evrokupa protiv Valensije 82:81 i na taj način znatno pogoršali šanse za plasman u četvrtfinale.

Crvena zvezda Izvor: Crvena zvezda mt:s
Crvena zvezda

Odigrana su gotovo dva identična poluvremena. U prvoj i trećoj četvrtini dominirala je Valensija, u drugoj i četvrtoj Zvezda se vraćala i preuzimala vođstvo. Međutim, u neizvesnoj završnici čovek preokreta u Valensiji i sada je presudio crveno-belima. Van Rosom je pogodio pobedonosni koš 3.4 sekunde pre kraja.

Igrač utakmice bio je Bojan Dubljević sa 24 poena, osam skokova i pet asistencija, a pored njega Vil Tomas je još jedini bio dvocifren sa 11 poena. Kod domćina Perperoglu je izdominirao sa 26 poena, a Filip Čović postigao je 13.

Valensija je ovom pobedom zadržala stopostotan učinak i obezbedila plasman u četvrtfinale. Crvena zvezda sada ima 1-3, sa postojećim šansama da i ona ode među osam, ali moraće da se nada pobedi Valensije u Malagi u španskom derbiju sledeće nedelje.

Tok meča

Mnogo bolje su krenuli gosti i već od samog starta držali šest poena prednosti. Zvezda nije imala rešenja u napadu, a uglavnom su Beron i Reglend nešto pokušavali. Međutim, osmeh na lica navijača vratio je Stratos Perperoglu, koji je iz gotovo ničega izvukao dve trojke i vratio crveno-bele u igru, a za kraj prve četvrtine Filip Čović je pogodio trojku za svega četiri poena zaostatka - 21:17.

Takav kraj prve četvrtine kao da je raspalio atmosferu u dvorani "Aleksandar Nikolić". Perperoglu je nastavio da "izmišlja" poene iz gotovo nemogućih situacija, Odžo je bukvalno zatvorio reket i tako je došlo do rezultatskog preokreta. Čović je novom trojkom skoro iz auta digao prednost Zvezde ma 30:24. Naravno, Valensija nije klonula duhom, imala je spreman odgovor, ali ne i za Perperoglua. Fenomenalni Grk postigao je već 18 poena, uz samo dva promašaja iz igre iz devet pokušaja, od čega 2/2 za tri poena. Zahvaljujući njemu Zvezda je na poluvreme otišla sa prednošću 44:42.

Pauza je mnogo više odgovorala gostima, koji su u drugoj deonici bili u minus fazi. Drugo poluvreme počeli su kao prvo. Jaka odbrana, koja je naterala Zvezdu da bude bezidejna, a Bojan Dubljević je nemilice trpao koš domaćina. Ali kao i u prvoj četvrtini i u ovoj je u finišu Zvezda uspela da smanji prednost protivnika i sebi obezbedi malo bolju šansu u poslednjih 10 minuta, u koju je ušla sa šest poena zaostatka - 64:58.

Da su oba poluvremena potpuno preslikana videlo se i u prvih pet minuta četvrte četvrtine, kada je Zvezda sjajnom odbranom i velikom angažovanošću, pre svih Fajea i Dušana Ristića došla do egala - 71:71. Ipak, za pravu erupciju oduševljenja pobrinuo se, na ovom meču odličan Filip Čović. Prvo je iznudio tri slobodna bacanja i pogodio dva, a onda je posle jednog ulaza doneo Zvezdi dva plus jedan i prvu prednost još od druge četvrtine - 79:77. Međutim, prvo je Met Tomas pogodio koš uz faul Berona i dodatno bacanje za 80:79. Reglend je 15 sekundi pre kraja postigao koš za vođstvo 81:80. Međutim, Valensiji je bilo dovoljno i 12 sekundi, tačnije Van Rosomu, da postigne koš za pobedu.