Čudo u Morači - Budućnost razbila prvaka Evrope

Čudo u Morači - Budućnost razbila prvaka Evrope Izvor: ABA League, Photo: Budućnost VOLI
Nemanja Gordić

Košarkaši Budućnosti u 19. kolu Evrolige napravili su prvorazredno iznenađenje i u dvorani "Morača" prvi put u istoriji pobedili su madridski Real - 73:60. Podgoričani su sve vreme bili mnogo bolji od aktuelnog prvaka Evrope za peti trijumf u elitnom takmičenju i tek četvrti poraz Kraljevskog kluba.

Podgoričani su posle prošlonedeljnog trijumfa protiv Darušafake zabeležili i drugu uzastopnu pobedu, ali sa učinkom 5-14 i dalje su pretposlednji  na tabeli.

Ekipa trenera Jasmina Repeše je odlično počela utakmicu (6:0) i tako najavila spektakularno veče u prestonici Crne Gore. Budućnost je u 14. minutu poenima Kotija Klarka prvi put došla do dvocifrene prednosti (27:17), ali verovatno je malo ko u prepunoj "Morači" verovao da prvak ABA lige ima snage da u istom ritmu odigra do kraja.

Međutim, upravo to se dogodilo. Domaći tim je odigrao fenomenalno, izgubio je samo sedam lopti lopti i predvođen raspoloženim Norisom Kolom, Gogom Bitadzeom i Kotijem Klarkom ostvario najveći trijumf ove sezone.

Koliko je Budućnost bila dominantna potvrđuje i podatak da je aktuelni prvak Evrope samo u nekoliko navrata uspeo da se približi na 8 poena minusa, ali Podgoričani su imali odgovor na svaki nalet gostiju.

Kol je meč završio sa 14 poena (4/12 za tri) i 7 asistencija, Bitaadze se sjajno borio pod oba koša i upisao je 13 poena i 10 skokova, Koti Klark je zabeležio po 12 poena i skokova, dok su po 10 dodali Edvin Džekson i Erl Klark.

U poraženoj ekipi nije bilo Džejsija Kerola, a dvocifren učinak imao je samo Serhio Ljulj sa 10 poena.

Meč iz "Morače" mogli ste da pratite na sajtu Sport Kluba.

Tok utakmice:

Budućnost je odlično počela utakmicu, nije se uplašila renomiranog rivala i u 3. minutu domaći su imali prednost 7:0. Post gostiju trojkom je prekinuo Serhio Ljulj, a koliko su Madriđani ozbiljan tim govori i podatak da su za manje od dva minuta preokrenuli - 10:9. Prvo vođstvo Kraljevskom timu u 5. minutu doneo je trojkom Entoni Rendolf.

Ekipa Jasmina Repeše odbila je nalet Kraljevskog kluba i pametnom igrom do kraja prve četvrtine održavali prednost - 19:15. Podgoričani su u prvih 10 minuta postigli jednu trojku iz četiri pokušaja, dok su Madriđani tri puta bili precizni iza linije od 6.75 metara iz čak 11 pokušaja.

Poenima Erla Klarka i Kotija Klarka sa penala domaći tim je u 12. minutu došao do 8 poena viška (23:15). Koti Klark je bio sjajan u uvodnom delu drugog perioda, ubrzo je vezao još 4 poena za maksimalnih +10 u 14. minutu - 27:17.

Podgoričani potpuno kontrolišu dešavanja na terenu i poenima Edvina Džeksona na manje od dva minuta pre odlaska na odmor ponovo imaju 10 poena prednosti - 34:24.

Podgoričani na poluvremenu vode 36:28

Noris Kol je predvodio svoj tim sa 11 poena i 4 asistencije, Džekson je postigao 8, Koti Klark 6, uz 6 skokova, a Goga Bitadze je dodao 5. Kod gostiju Serhio Ljulj je upisao 6, a Džefri Tejlor 5 poena.

Šampion ABA lige je drugo poluvreme počeo trojkama Kola i Erla Klarka i serijom 6:0 došao je do 42:28.

Manirom iskusnih timova Budućnost je na oduševljenje prepune "Morače" održavala sigurnu prednost, a publiku je na noge trojkom u poslednjoj sekundi sa jedne noge podigrao nemanja Gordić za 56:42 na nešto manje od dva minuta pre kraja trećeg perioda.

Podgoričani su u sledećem napadu preko Erla Klarka mogli i do +17, ali Amrikanac nije pogodio trojku, a na drugoj strani kazna je usledila preko Rudija Fernandeza (56:45). Ubrzo je trojku pogodio i Fakundo Kampaco - 56:48 i sa ovim rezultatom se ušlo u poslednju četvrtinu.

Trej Tompkins je u 32. minutu trojkom smanjio na 58:51, ali je Džejms Bel uzvratio istom merom i vratio toliko potrebno samopouzdanje u redove svog tima. Košem odličnog Bitadzea u 34. minutu na semaforu je pisalo 65:53. Isti igrač je na nešto više od 5 minuta pre kraja pogodio za 67:53.

Mladom centru nije zadrhtala ruka ni sa penala - 69:56 na 2:47 minuta pre kraja.

Meč je završen rezultatom 73:60 za Budućnost.