SP 2019: Blamaža evropskih prvaka Slovenaca, Hrvatska još u igri

SP 2019: Blamaža evropskih prvaka Slovenaca, Hrvatska još u igri Izvor: fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Ukrajine u meču grupe I kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2019. u Kini u Zaporožju je deklasirala evropske prvake Slovence 82:54.

Domaći su petim trijumfom zadržali šanse da se domognu jednog od prva tri mesta i kvalifikuju za Mundobasket, dok je Slovenija upisala i sedmi neuspeh. Ukrajina je na poluvremenu imala 10 poena prednosti, a meč je prelomljen u trećoj deonici koja je pripala domaćoj ekipi 23:9.

Najefikasniji su bili rezervisti Oleksandr Kobec sa 13 i Isuf Sanon, Vjačeslav Bobrov i Bogdan Bliznjuk sa po 11 poena, a interesantno je da je startna postava postigla svega 14 poena. Dvocifreni u Sloveniji bili su Gregor Hrovat sa 13 i Blaž Mesiček sa 12 poena.

Ukrajina u nedelju gostuje Španiji, koja je danas poražena na gostovanju Turskoj 71:67. Tim selektora Ufuka Saridže je zadržao maksimalan učinak sa svom terenu i na vrhu tabele se izjednačio sa Furijom sa učinkom 7-2.

U neizvesnom duelu nijedan tim nije imao više od 8 poena prednosti, ključan koš za domaće postigao je Semih Erden 33 sekunde pre kraja (69:67). Trijumf je sa penala potvrdio Tolga Gečim.

Erden je bio najefikasniji sa 16 poena, uz 14 skokova, a po 12 su postigli Doguš Balbaj i Metedžan Birsen. Kod Španaca Dario Brizuela je upisao 18, a Fran Vaskez 10 poena.

Reprezentacija Hrvatske je u grupi J pobedila selekciju Mađarske u Osijeku 74:69.

Ekipa Dražena Anzulovića je zabeležila četvrti trijumf i zadržala je šanse da se domogne jednog od prva tri mesta u grupi i obezbedi mesto na SP. Identičan učinak imaju i Mađari.

Hrvatska je odigrala još jedan meč sa mnogo uspona i padova, ali je na kraju uspela da se izbori sa ogromnim pritiskom i upiše veoma značajnu pobedu.

Domaću su već u prvoj četvrtini imali 15 poena prednosti, ali su Mađari sredinom drugog perioda preokrenuli i poveli 28:27. Anzulovićev tim je treću četvrtinu odigrao mnogo ozibljnije i ponovo je obezbedio značajnu prednost (60:46), međutim, gosti se nisu predavali, ponovo su zapretili (72:69), ali nije bilo vremena za potpuni preokret.

Hrvatsku je sa 22 poena i 14 skokova predvodio centar Asvela Miro Bilan, Domogoj Bonjak je postigao 17, a Tomislav Zubčić 10 poena. Kod gostiju Zolatn Perl je bio najefikasniji sa 20 poena, a David Vojvoda je dodao 14.

Italija je u Breši nanela prvi poraz selekciji Litvanije 75:70. Avubu Abas je u osmom trijumfu Azura bio najefikasniji sa 13 poena, 11 je dodao Ahile Polonara, a 8 Pjetro Aradori. Kod Litvanaca, koji su upisali drugi poraz, Mantas Kalnietis je ubacio 15, a Jonas Mačiulis 10 poena.

U poslednjo utakmici ove grupe Poljska je u Holandiji deklasirala domaći tim sa 105:78.

U nedelju se sastaju: Litvanija - Hrvatska, Mađarska -.Holandija i Poljska - Italija.