Partizanov "zenit" za prvu pobedu u Evrokupu

Partizanov "zenit" za prvu pobedu u Evrokupu Izvor: ABA, KK Partizan NIS
Rade Zagorac

Košarkaši Partizana savladali su u Beogradu Zenit iz Sankt Peterburga rezultatom 89:82 u drugom kolu Evrokupa.

Izabranici trenera Nenada Čanka su došli do prve pobede u sezoni Evrokupa protiv vrlo dobre ekipe Zenita, koja je u Beogradu igrala bez nekoliko važnih igrača, a koja je i bila bolji rival u prvom delu igre.

Košarkaši iz Sankt Peterburga su kontrolisali dešavanja u prve dve četvrtine, na poluvreme su otišli sa +7, ali su igrači Partizana u drugom poluvremenu pojačali odbranu, razigrao se i Rade Zagorac, uz odličnog Džoka Lendejla, pa je pred poslednju četvrtinu bilo izjednačeno 65:65. Crno-beli su nošeni sjajnim navijačima na tribinama bili bolji i u poslednjoj deonici, što je rezultiralo i završnicom, koja nije bila neizvesna.

Zagorac i Lendejl su predvodili Partizan sa po 16 poena, Đorđe Gagić, Vanja Marinković i Bondža Si su ubacili po 12 poena, dok je Aleksej Nikolić utakmicu završio sa 11 poena.

U ekipi trenera Vasilija Karasjova najefikasniji je bio Džerod Jutof sa 25 poena i deset skokova, Džejlen Rejnolds je ubacio 16, Filip Skrab 14, a Gal Mekel 12, uz deset asistencija.

Marko Simonović je Partizanu ubacio četiri poena, uz tri skoka i dve asistencije.

U narednom kolu 17. oktobra Partizan gostuje ekipi Valensije.

Meč je počeo pogocima Vanje Marinkovića sa linije slobodnih bacanja, ali je usledila serija ruske ekipe od 10:0, a pogađali su Truškin, Skrab, Mekel i Rejnolds.

Džok Lendejl je prekinuo nalet Zenita pogotkom za dva poena, pa je posle koševa Marinkovića i Zagorca, poentirao još jednom, a Partizan je prišao na 12:10.

Truškin je pogodio trojku za vođstvo od 17:10, a Skrab za 20:12, pošto se pre toga upisao i Pecarski za crno-bele.

Usledili su precizni šutevi sa linije penala Partizana, koji je na minut i po pre kraja četvrtine prišao na 20:17.

Prve poene na meču za Zenit je upisao i Marko Simonović, dok su do kraja četvrtine Marinković i Nikolić doveli crno-bele do minus jedan (22:21).

Posle jednog minuta igre u drugoj četvrtini, Partizan je najzad ponovo poveo trojkom Marinkovića (26:24), ali je svojim devetim poenom na meču uzvratio Rejnolds (26:26).

Rejnolds i Jutof su nastavili da atakuju ka košu Partizana, a razlika je brzo otišla na 36:26. U tim trenucima je Zenit kontrolisao situaciju na meču, pa je lako došao 42:33, kada je dvojku pogodio Skrab.

Ponovo se igralo u serijama, a ekipa Nenada Čanka je preko Lendejla, Zagorca i Nikolića još jednom došla nadomak izjednačenja (42:39), ali nije mogla više do poluvremena.

Poene za Zenit su potom ubacili Rejnolds i bivši igrač Crvene zvezde Gal Mekel, za vođstvo ruske ekipe od 46:39 na poluvremenu.

Crno-beli su na startu treće četvrtine, posle floutera Mekela za Zenit, uz dve trojke Lendejla i dvojke Zagorca, pa poena Sija sa penala i novih koševa Zagorca prešli u vođstvo 52:51.

Partizan je u trećem periodu igre pojačao odbranu, pa je usledila i bolja ofanzivna partija, u kojoj je dominirao razigrani Rade Zagorac. On je pogodio dve trojke, pa su se crno-beli odlepili na 61:55, a Aleksej Nikolić je povisio na 63:55. Skrab i Mekel su Zenit potom približili na 63:60.

Posle nekoliko promašaja na obe strane, u završnici treće deonice su se šutirali penali, a nakon toga je bilo egal - 65:65.

Džerod Jutof je trojkom za Zenit otvorio poslednji period igre, ali su preokrenuli Si i Marinković. Jutof je novim dalekometnim šutom došao do svoja 23 poena, a Si je pogodio sva tri slobodna bacanja za 75:73 Partizana.

Nastavljena je egal igra na obe strane terena, pa je na četiri minuta do kraja pisalo 78:78. Novo vođstvo Partizanu doneo je Bondža Si trojkom, a uz zvuk sirene je pogodio i Gagić za 83:78. Centar Partizana je bio uspešan i u novom napadu, posle čega je zaradio u odbrani i petu ličnu grešku.

Do kraja meča je beogradska ekipa bila daleko sigurnija, pa je protivnika naterala na ishitrene šuteve i brzopletost, koji nisu rezultirali poenima. Na kraju Markus Pejdž je pogodio za dva i konačnih 89:82.

Statistiku meča pogledajte OVDE.

Košarkaši Partizana su u prvom kolu Evrokupa izgubili na gostovanju Trentu (82:73), dok su izabranici Nenada Čanka u ABA ligi zabeležili pobede nad Cedevitom (87:84) i Olimpijom (82:79).

Zenit je na startu Evrokupa bio bolji od Turk Telekoma 91:80, dok je u prvom kolu regionalne VTB lige poražen od Lokomotive Kubanj (96:64).

U ruskoj ekipi neće biti Brendona Dženingsa zbog povrede ruke, a trener Vasilij Karasjov je ranije rekao da neće igrati ni Šon Armand i Sergej Karasjov.