Žalgiris za istoriju - prvi do F4 u Beogradu!

Žalgiris za istoriju - prvi do F4 u Beogradu! Izvor: Turkish Airlines EuroLeague

Košarkaši Žalgirisa prvi su izborili mesto na završnom turniru Evrolige, pošto su u četvrtoj utakmici slavili protiv Olimpijakosa 101:91 za 3-1 u seriji.

Izabranici Šarunasa Jasikevičijusa su napravili veliko iznenađenje, pošto su Pirejci slovili za velikog favorita u četvrtfinalu. Međutim, litvanski šampion je slavio već na startu serije u Pireju, potom je Olimpijakos izjednačio, da bi Žalgiris bio siguran u obe utakmice u Kaunasu.

Žalgiris će se u polufinalu elitnog takmičenja, 18. maja u "Štark areni", sastati sa pobednikom serije između Fenerbahčea i Baskonije, u kojoj šampion Evrope vodi 2-1.

Najbolji u trijumfu Žalgirisa bio je Kevin Pengos sa 21 poenom, dok je jedan manje imao Edgaras Ulanovas, uz devet skokova. Vasilije Micić je postigao devet poena i imao dva skoka i po jednu asistenciju i ukradenu loptu za 22 minuta na parketu.

Kod Olimpijakosa, Vasilis Spanulis je upisao 19 poena i šest asistencija, dok je Janis Strelnijeks dodao 17 poena. Nikola Milutinov je za 11 minuta imao tri poena i šest skokova.

U drugoj utakmici u Kaunasu, Olimpijakos se dobro držao samo do sredine drugog perioda. Pirejci nisu poveli ni u jednom trenutku, dok je prednost Žalgirisa išla do 23 poena u 29. minutu, kada je bilo 76:53.

Gosti su od tada očajnički pokušavali da dođu do šanse za preokret i zaigrali su mnogo bolje u poslednjih deset minuta. Međutim, to nije urodilo plodom jer su jedino uspeli da dođu do jednocifrenog zaostatka, ali ne i da ozbiljnije ugroze prvog učesnika 'fajnal fora'.

Žalgiris se prvi put u istoriji plasirao na završni turnir moderne Evrolige. Litvanski klub je, inače, bio šampion 'Starog kontinenta' 1999. godine, ali je to bilo takmičenje pod okriljem Svetske košarkaške federacije, a ne ULEB.