Ajaks ispao, petica Junajteda, Inter lako praznoj Meaci

U četvrtak su se igrali drugi mečevi prvog kola nokaut-faze Lige Evrope, a prolaz dalje obezbedile su ekipe Hetafea, Šahtjora, Kopengagena, Intera, Mančester Junajteda i Sevilje.

Fred Izvor: Clive Brunskill/Getty Images
Fred

Ajaks je na “Johan Krojf areni” pobedio Hetafe sa 2:1, ali je zbog pobede od 2:0 iz prvog duela tim iz madridskog predgrađa prošao dalje. Kada je Mata u petom minutu doveo plavo-bele u vođstvo, delovalo je da će to biti težak zadazak za tim iz holandske prestonice.

Ajaks je izjednačio golom Danila, a pobedu je domaćinu doneo Olivera autogolom u 63. minutu. Dušan Tadić je kao kapiten odigrao čitav meč u timu Ajaksa.

Inter je bugarski Ludogorec dočekao na praznom stadionu “Đuzepe Meaca” u sklopu borbe protiv epidemije koronavirusa, a Nerozuri su slavili sa 2:1 nakon preokreta i posle 2:0 u prvom meču prošli dalje. Strelci za tim iz Milana bili su Biragi i Lukaku, dok je domaćima zapretio Oliveira Souza kada je u 26. minutu doveo Bugare u vođstvo.

Mančester Junajted je veoma lako slavio protiv Klub Briža na Old Trafordu – bilo je 5:0 za “Crvene đavole”, a meč je odlučila situacija iz 23. minuta kada je Deli dobio crveni karton kojem je prethodilo trominutno gledanje VAR tehnologije.

Penal je iskoristio Bruno Fernandeš, a već u 34. minutu Odion Igalo postigao je svoj prvi gol u dresu Junajteda. U 41. minutu bilo je već 3:0, a srtelac je bio Mektominej na Fredovu asistenciju.

Upravo je Fred u 82. i 90+3. minutu dokrajčio Belgijance golovima, pa je posle 1:1 u Brižu prethodne nedelje Junajted dominantno prošao u narednu rundu, ali ostaje tema za razmišljanje šta bi bilo da Briž nije dobio “duplu kaznu” u 23. minutu. Bio je to sedmi uzastopni meč u kojem Junajted nije poražen.

Kopenhagen je slavio u Glazgovu protiv Seltika sa 3:1 u fantastičnom drugom poluvremenu i prošao dalje, pošto je u danskoj prestonici u prvom meču bilo 1:1. Santos je doveo Kopenahen u vođstvo u 51. minutu, Eduar je iz penala doneo potencijalne produžetke na oduševljenje Seltik Parka. Ipak, golovima Bila i Endojea u poslednjih 10 minuta Danci su se plasirali u narednu rundu. Čitav meč u poraženoj ekipi odigrao je Jozo Šimunović.

Najzanimljivije je bilo u Lisabonu, gde je Benfika remizirala 3:3 sa Šahtjorom, pa zbog pobede od 2:1 iz prethodnog duela dalje ide ukrajinska ekipa. “Orlovi” su poveli preko Picija, a ubrzo je izjednačio Dijas. Kada je Benfikin Dijas u 36: minutu doneo portugalskom prestavniku 2:1 delovalo je da će domaćin moći do prolaza dalje. “Luž” je “proključao u 47. minutu kada je Benfika povela sa 3:1 preko Silve, ali je golovima Stepanenka i Alana Patrika u drugom poluvremenu gost došao do izjednačenja i prolaza u naredno kolo.

Kluž u Sevilji je bio nadomak prolaska dalje, ali je u 87. minutu gol Aleksandrua Paruna poništen, pa je duel završen 0:0. Zbog 1:1 u Rumuniji španski predstavnik se plasirao među najboljih 16 timova Evrokupa.

Meč između Salcburga i Ajntrahta iz Frankfurta odložen je zbog najavljene oluje, pa će biti odigran u petak od 18 časova. U prvom meču nemački tim je slavio sa čak 4:1.

Ranije u četvrtak plasman u narednu rundu takmičenja obezbedili su Bašakšehir, Bazel, Vulverhempton, Bajer Leverkuzen, Roma, LASK i Volfzburg.