Nada živi: Orlovi primili dva, ali dobili Luksemburg

Nada živi: Orlovi primili dva, ali dobili Luksemburg Izvor: Clive Rose, Getty Images Sport
Aleksandar Mitrović i Dušan Tadić

Fudbaleri Srbije pobedili su Luksemburg kod kuće u devetom kolu kvalifikacija za EURO 2020. rezultatom 3:2 i tako zadržali šanse da se plasiraju na kontinentalni šampionat.

Orlovi u poslednje kolo i duel sa Ukrajinom, koja je kao lider grupe B već osigurala plasman, ulaze sa treće pozicije, uz 13 bodova.

Poen više, posle pobede nad Litvanijom (6:0) ima Portugal, pa je Srbiji za odlazak na EP neophodan trijumf nad Ukrajincima u Beogradu i kiks Portugalaca na gostovanju Luksemburgu.

Obe utakmice na programu su 17. novembra.

Duel sa Luksemburgom, pred praznim tribinama stadiona Rajko Mitić (zbog kazne prisustvovao samo određeni broj dece), doneo je dva različita poluvremena Srbije.

U prvom je ekipa Ljubiše Tumbakovića dominirala sve vreme i preko Aleksandra Mitrovića stekla dvostruku prednost, da bi u drugom u potpunosti pala, dozvolila gostima da postignu dva gola, i do poslednjih trenutaka ih održala u igri.

Posle nekoliko uvodnih šansi, Mitrović je doveo srpski tim u vođstvo u 11. minutu, kad je iskoristio centaršut Tadića i glavom pogodio dalji ugao.

U nastavku je stameni napadač Fulama mogao do još nekog pogotka, ali je na to sačekao do finiša poluvremena. U 43. minutu primio je loptu na levoj strani, ušao u sredinu, i snažnim udarcem sa preko 20 metara pogodio rašlje za 33. gol u državnoj selekciji.

Od starta drugog dela, ritam Srbije je opao i to su gosti iskoristili da u 54. minutu smanje zaostatak. Rodriges je neometan primio loptu u šesnaestercu, okrenuo se, i savladao Dmitrovića.

Time je Srbija i u sedmoj utakmici kvalifikacija primila gol.

Ulazak Nemanje Radonjića u igru u 62. minutu ispostavio se kao dobar potez Tumbakovića, pošto je brzonogi napadač osam minuta kasnije sjajnim udarcem sa dvadesetak metara vratio Srbiji dva gola prednosti.

Nadu gostima da bi mogli do poena vratio je Turpel u 75, ali je to, ipak, bio i konačan rezultat.

U drugoj utakmici grupe, šampion Evrope Portugal ubedljivo je pobedio Litvaniju na svom terenu rezultatom 6:0 i time preskočio prvu prepreku na putu ka EP.

Utakmicu sa Litvancima, u kojoj je domaćin postigao četiri gola od 52. do 65. minuta, obeležio je Kristijano Ronaldo, strelac het-trika.

Napadač Juventusa najpre je pogodio iz penala u sedmom minutu, zatim je u 22. postigao sjajan gol sa 20 metara, da bi odličnu partiju krunisao u 65. spretnim snalaženjem na asistenciju Bernarda.

Mrežu Litvanaca tresli su još Pici u 52, Pasijensija u 56. i Bernardo u 63. minutu.

Tok meča Srbija - Luksemburg mogli ste da pratite uz NAŠ SAJT.

Srbija (4-2-3-1): Dmitrović - Milenković, Ni. Maksimović, Kolarov, Mladenović - Milivojević, Ne. Maksimović - Tadić, Milinković-Savić, Ljajić - Mitrović.

Luksemburg (3-4-3): Moris - Šano, Žerson, Hal - Jans, Filips, O. Til, Karlson - V. Til, Rodriges, Devil.

Orlovi su od starta krenuli ofanzivno i prvu šansu imali su u već četvrtom minutu, kad je Aleksandar Kolarov šutirao sa distance. Golman Moris bio je na mestu.

Već u sledećem napadu Aleksandar Mitrović je probao glavom, ali je Moris ponovo bio dobro postavljen.

U 10. minutu je Mitrović ponovo bio u odličnoj poziciji, posle kontra napada izbio je sam pred Morisa, međutim, šutirao je direktno u njega.

Goool! Srbija vodi 1:0 od 11. minuta, strelac je Aleksandar Mitrović! Snažni napadač je iskoristio centaršut Dušana Tadića i sa druge stative glavom pogodio dalji ugao za svoj 32. gol u reprezentaciji!

Mogao je srpski napadač vrlo brzo do novog gola, šutirao je snažno sa leve strane, ali je Moris izašao kao pobednik.

Gosti su prvi put zapretili u 22. minutu, Olivije Til je sjajno prošao kroz sredinu i snažnim udarcem sa dvadesetak metara pogodio stativu.

Orlovi su nastavili sa terenskom inicijativom i na isteku pola sata igre ponovo su bili u dobroj šansi.

Raspoloženi Tadić pasom preko odbrane gostiju proigrao je Adema Ljajića, čiji šut levom nogom iskosa nije bio dovoljno snažan.

Goool! Srbija vodi sa 2:0 od 43. minuta, strelac je ponovo Mitrović! Napadač Orlova primio je loptu na levoj strani, ušao u sredinu i sa preko 20 metara pogodio rašlje pored nepomičnog Morisa!

Bila je to ujedno i poslednja zanimljiva situacija u prvom delu igre.

Srbija - Luksemburg 2:0 (poluvreme)

Goool! Luksemburg je smanjio prednost u 54. minutu, golom Rodrigesa! Napadač gostiju je neometan prihvatio loptu u šesnaestercu, okrenuo se i poslao je iza leđa Dmitrovića. Na taj način, Srbija je i u osmoj utakmici kvalifikacija primila pogodak.

Znatno sporiji ritam meča u drugom poluvremenu. Ne računajući pogodak Luksemburga, nije viđena nijedna ozbiljnija situacija.

Orlovi pokušavaju da uspostave kontrolu, koju su imali u prvom poluvremenu, ali se lopta u fazi napada kreće sporo.

Prva pomena u selekciji Srbije viđena je u 62. minutu. Umesto Milinković-Savića u igru je ušao Nemanja Radonjić.

Goool! Srbija vodi sa 3:1 od 70. minuta, strelac je Nemanja Radonjić! Krilni igrač je natrčao na odbijenu loptu i sa dvadesetak metara preciznim udarcem pogodio levi ugao. Fudbaler Marseja bio je strelac i u prethodnom duelu sa Luksemburžanima.

Goool! Ponovo se Luksemburg vraća u igru i golom Turpela u 75. minutu smanjuje na 3:2. Tadić je izgubio loptu na sredini, usledila je kontra gostiju i centaršut Devila za rutinsku egzekuciju rezerviste.

Posle golova Radonjića i Turpela borba se rasplamsala, a Srbija je u dva navrata opasno zapretila. Opet je u glavnoj ulozi bio Aleksandar Mitrović, kojem je nedostajalo malo koncentracije u finišu da upiše het-trik.

U nadoknadi vremena Luksemburg je mogao do gola, ali je udarac Devila izblokirao Maksimović i poslao loptu u korner.

Pokušavali su gosti svim silama da dođu do boda u finišu, napali su gol Dmitrovića, međutim, odbrana Srbije je sačuvala koncentraciju u poslednjim momentima za trijumf.

Srbija - Luksemburg 3:2 (kraj)