Liverpul je vladar Evrope!

Liverpul je vladar Evrope! Izvor: Clive Rose, Getty Images
Liverpool

Fudbaleri Liverpula novi su šampioni Evrope! Crveni su u finalu Lige šampiona pobedili Totenhem na Vanda Metropolitano stadionu u Madridu sa 2:0.

Redsi su borbu za trofej rešili golovima na početku i kraju utakmice.

Najpre je Mohamed Salah bio precizan iz penala dosuđenog u 23. sekundi, da bi u 87. Divok Origi otklonio sve dileme oko novog vladara Starog kontinenta.

Klub sa Enfilda se šestom titulom iz devetog finala, prvom posle 14 godina i istanbulskog finala, ponovo usamio na trećem mestu večne liste. Iza sebe je ostavio minhenski Bajern i Barselonu sa po pet, dok su ispred Milan sa 7 i neprikosnoveni Real sa 13.

Za njihovog menadžera Jirgena Klopa to je prvi evropski trofej u karijeri, posle dva finala Lige šampiona u kojima je poražen, i ujedno prvi na klupi Crvenih.

Takođe, Nemac je posle šest izgubljenih finala u nizu uspeo da slavi.

Sa druge strane, Totenhem nije uspeo da pobedi u istorijskom finalu elitnog takmičenja i strateg Spursa Maurisio Poketino i dalje ostaje bez osvojenog pehara sa tim klubom.

Bolji početak Crveni nisu mogli ni da zamisle. Samo što je utakmica otvorena dosuđen im je penal. Igrala se 23. sekunda, kad je Mane centrirao, a lopta je na ivici šesnaesterca pogodila Sisoka u ruku. Sudija Damir Skomina pokazao je na najstrožu kaznu, a siguran izvođač nekoliko trenutaka kasnije bio je Mohamed Salah. Egipćanin je prevario Lorisa šutirajući snažno po sredini.

To je najbrži penal dosuđen u finalima evropskih takmičenja ikad, a Salahov gol je drugi na listi najbržih. I dalje je na liderskom mestu ostao Paolo Maldini, koji je u čuvenom istanbulskom finalu Milana i Liverpula zatresao mrežu posle 50 sekundi.

Zbog vođstva, ili takvog taktičkog opredeljenja Jirgena Klopa, tek Redsi su u nastavku poluvremena prepustili inicijativu Totenhemu i organizovano se branili. U nekim situacijama i sa svih 11 igrača iza lopte.

Spursi su imali znatno veći posed, ali ih je odlična defanzivna postavka rivala sprečavala da iz njega kreiraju pravu priliku. Zbog toga je tim Maurisija Poketina u prvih 45 minuta uputila samo dva udarca ka golu Alisona, oba van okvira i sa distance. Prvo je probao Sisoko u prvim minutama, a zatim i Eriksen na isteku poluvremena.

Liverpul je, sa druge strane, vrebao šansu iz kontra napada. Ni klubu sa Enfilda takva zamisao nije donosila mnogo koristi, s obzirom na to da su i njihove najizglednije prilike dolazile posle šuteva van šesnaesterca. Šut Aleksander-Arnolda prohujao je pored stative, dok je udarac Robertsona Loris dobrom intervencijom odbio preko prečke.

I drugih 45 minuta proteklo je u istom ritmu. Liverpul se držao plana koji je Klop postavio, a Totenhem većim delom jalovo napadao.

Tim iz Londona je uvodni deo nastavka krenuo silovito ka golu protivnika, ali je Liverpul lako osujetio svaki pokušaj. Ubrzo su usledile i prve promene u timovima. Na teren za Spurse ušao je heroj amsterdamskog polufinala Lukas Moura, a za Redse junak revanša sa Barselonom u istoj rundi Divok Oriđi.

Promene su doprinele intenzitetu utakmice, koji je sredinom drugog dela opao. Klopova ekipa je zapretila preko Džejmsa Milnera, čiji udarac je prohujao pored stative, dok je na drugoj strani Dele Ali bio opasan u dva napada zaredom. Prvo je probao da lobuje Alisona, i tad uputio prvi timski šut u okvir gola na meču, a zatim je šutirao glavom preko prečke.

Bili su to momenti kad je londonski tim dominirao na terenu, pretio konstatno, ali je Alison Beker sa nekoliko sjajnih intervencija čuvao svoj tim.

Brazilski čuvar mreže je odlično reagovao kod udaraca Sona, Moure i nešto kasnije Eriksena iz slobodnog udarca.

Ubrzo je stigla kazna za propušteno na drugoj strani. Posle kornera i gužve u šesnaestercu Totenhema, Matip je dodao loptu do belgijskog napadača, a ovaj iz prve levom nogom pogodio dalji ugao i potvrdio trijumf Liverpula.

TOK UTAKMICE

Navijači Liverpula okupirali su Madrid, tokom subote ih je na glavnom trgu bilo nekoliko hiljada, a kako je izgledao dolazak fudbalera na stadion pogledajte u ekskluzivnom snimku Sport Kluba.

Na sat vremena do starta duela u glavnom gradu Španije objavljeni su i sastavi.

Može se reći da i Maurisio Poketino i Jirgen Klop na teren šalju najjače sastave. U redovima Spursa od prvog minuta igraće oporavljeni Hari Kejn.

Najbolji igrač Totenhema bio je odsutan od prve utakmice četvrtfinala Lige šampiona protiv Mančester Sitija, kad je doživeo povredu članka, i ovo će mu biti prvi meč od tad. Zanimljivo da u startnih 11 nema Lukasa Moure junaka iz revanša polufinala sa Ajaksom.

Sa druge strane, u ekipi Liverpula ponovo je Roberto Firmino. Brazilski napadač je propustio utakmice iz finiša Premijer lige i dvomeč sa Barselonom u polufinalu LŠ.

Glavni sudija meča je Slovenac Damir Skomina.

Fudbaleri oba tima polako privode kraju zagrevanje za veliki meč, a tribine Vande znatno pre početka ispunjene su gotovo do poslednjeg mesta.

Tok duela pratite uživo uz NAŠ PORTAL.

Utakmica u Madridu otpočela je minutom ćutanja zbog saobraćajne nesreće u sredu u kojoj je poginuo nekadašnji španski fudbaler Hose Antonio Rejes. Tekst Vlade Novakovića posvećen bivšem igraču Sevilje, Arsenala i madridskog Reala pročitajte OVDE.

1' - Posle svega 23 sekunde dosuđen je penal za Liverpul, Sadio Mane je šutirao, lopta je u ruku pogodila Musu Sisoka u šesnaestercu, pa je Skomina pokazao na belu tačku! Odluku je samo potvrdio posle signalizacije iz VAR sobe, a ovaj jedanaesterac je najbrže dosuđeni u istoriji finala evropskih takmičenja.

2' - Goool! Siguran izvođač najstrože kazne bio je Mohamed Salah, koji je šutirao snažno po sredini! Liverpul vodi sa 1:0! Ekipa Jirgena Klopa bolji početak nije mogla da zamisli.

9' - Totenhem je od primljenog gola uspostavio terensku inicijativu. Londonski tim je imao znato veći posed u uvodnom delu, međutim, osim udarca Muse Sisoka sa distance nije viđena značajnija prilika pred golom Alisona.

17' - Liverpul je i dalje prepuštao posed Spursima, braneći se organizovano. Redsi su vrebali grešku rivala na sredini terena, a posle jedne takve situacije uspeli su i da zaprete. Aleksander-Arnold je šutirao sa dvadesetak metara, ali je lopta prohujala pored desne stative.

18' - Utakmica je na trenutak prekinuta zbog utrčavanja jedne devojke na teren. Posle brze reakcije redara, igra je nastavljena.

Prekid finala Lige šampiona Izvor: Matthias Hangst, Getty Images
Prekid finala Lige šampiona

21' - Salah se odlično zagradio na ivici šesnaesterca, okrenuo Vertongena, međutim, njegov udarac otišao je daleko od gola.

23' - Ponovo je Egipćanin mogao da se nađe u izglednoj poziciji za gol. Posle centaršuta sa leve strane, lopta mu je išla pravo na glavu na petercu, ali je Deni Rouz reagovao u poslednjem trenutku.

32' - Tempo igre je u drugom delu poluvremena opao. I dalje je Totenhem kontrolisao posed, ali je u velikom broju slučajeva imao velikih problema u organizaciji napada. Liverpul je šansu čekao iz kontri, često se braneći i sa svih 11 igrača na svojoj polovini.

38' - Crveni su zapretili preko Robertsona. Posle oduzete lopte na svojoj polovini i pasa Matipa, levi bek je istrčao duboko u polje rivala i uputio snažan udarac pod prečku. Loris je sjajno reagovao i izbacio loptu u korner.

45' - U finišu poluvremena, Totenhem je imao šansu preko Eriksena. Danski plejmejker se lepo namestio na 20 metara od gola, ali je njegov šut slabijom levom nogom otišao daleko iznad gola. Bila je to ujedno i poslednja zanimljiva situacija u prvom delu.

Poluvreme: Totenhem - Liverpul 0:1

48' - Totenhem je ušao u drugi deo rešen da od starta napadne. U nekoliko momenata mogao je da bude izuzetno opasan, ali je igračima u belim dresovima nedostajao završni pas.

51' - U svega dva minuta, Liverpul je pretio Lorisu. Udarac Salaha iz šesnaesterca izblokirao je Vertongen, a zatim je Mane zakasnio na peterac na centaršut Robertsona.

53' - Borba se u tim trenucima rasplamsala. Ubrzo su i Spursi imali priliku, Ali se našao pred golom Redsa, međutim, i njegov šut je izblokiran.

58' - Prva izmena na utakmici viđena je u ekipi Liverpula. Umesto Firmina ušao je Divok Origi.

62' - Ubrzo je Jirgen Klop napravio novu promenu. Vajnalduma je zamenio Džejms Milner.

66' - Za promenom je posegnuo i Maurisio Poketino. Menadžer Totenhema umesto Vinksa na teren je poslao Lukasa Mouru, heroja iz amsterdamskog polufinala sa Ajaksom, u kojem je postigao het-trik.

69' - Kakva šansa za Liverpul! Bio je to dobar napad preko Manea, koji je dodao do Salaha u šesnaestercu, ovaj odigrao iz prve do Milnera, ali je šut veziste prošao tik pored leve stative. Loris je ostao nepomičan u toj situaciji.

71' - Potencijalnu opasnost posle tri ubačene lopte Totenhema u istom napadu, otklonio je Alison sigurnim izlaskom na desetak metara i hvatanjem lopte.

73' - Prvi udarac Totenhema u okvir gola na ovoj utakmici zabeležen je posle pokušaja Delea Alija. Engleski vezista je iz šesnaesterca pokušao plasiranom loptom da lobuje Alisona, ali je brazilski čuvar mreže bio dobro postavljen.

78' - Ponovo je Ali bio u dobroj situaciji, ovoga puta je probao glavom posle centaršuta Tripijea, međutim, preko gola.

80' - Dve odlične prilike za Totenhem, koji je u tim trenucima pojačao ritam! Šut Sona sa dvadesetak metara odbio je Alison, u nastavku akcije pokušao je i Moura, ali je golman Liverpula ponovo bio na mestu.

81' - Nova izmena u Totenhemu. Poketino je ubacio i drugog džokera. Umesto Alija u igru je ušao Fernando Ljorente. Ultraofanzivna postava Spursa pokušaće da dođe do gola u finišu utakmice.

84' - Nova fantastična reakcija Alisona! Eriksen je šutirao iz slobodnog udarca iskosa sa leve strane, a čuvar mreže Redsa odličnom paradom sprečio pogodak.

87' - Goool! Liverpul vodi sa 2:0, golom Divoka Origija! Posle kornera i gužve u šesnaestercu Totenhema, Matip je dodao loptu do belgijskog napadača, a ovaj iz prve levom nogom pogodio dalji ugao! Liverpul dolazi na korak od trofeja!

90+3' - Totenhem je mogao do gola u nadoknadi vremena. Son je dobio loptu na levoj strani, šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je Alison i u ovoj situaciji dobro reagovao. Bila je to poslednja šansa za Spurse, Liverpul je šampion!