Veliki Lukas Moura odveo Totenhem u finale!

Poznat je i drugi finalista Lige šampiona. Drugi put u istoriji igraće se sveenglesko finale Lige šampiona, pošto je Totenhem u neverovatnom revanšu pobedio Ajaks u Amsterdamu 3:2, uz het-trik Brazilca Lukasa Moure.

Lucas Moura Izvor: Dan Mullan/Getty Images

Ajaks je u prvom meču u Londonu slavio 1:0, vodio na poluvremenu 2:0 golovima De Lihta i Zijeha, ali je ekipa iz Londona odigrala maestralno, posebno Lukas Moura koji je sa tri gola srezao zaostatak i odve Spurse u prvo finale elitnog evropskog takmičenja.

Ovo je istorijski dan za londonski fudbal, pošto je glavni grad Velike Britanije postao prvi čija su čak tri kluba imala priliku da igraju u finalima Lige šampiona. Protivnik ekipi Mauricija Poketina biće Liverpul, što će biti tek drugo sveenglesko finale, posle 2008. i okršaja Mančester Junajteda i Čelsija.

Finale je na programu 1. juna u Madridu na stadion Vanda Metropolitano.

Tok meča

Ajaks je odlično krenuo. Veliku šansu u četvrtom minutu imao je Dušan Tadić, kome je udarac krajnjim naporom odbranio Ugo Loris i izbio loptu u korner. Ipak, već posle centaršuta De Liht je zatresao mrežu i doveo Ajaks u veliko vođstvo.

Totenhem je dobro odgovorio i već u sledećem napadu pogodio stativu. Potom su sjajne šanse imali Dele Ali, Son i Eriksen, ali domaći su se odbranili.

Domaćin je strpljivo čekao svoju šansu, a onda je izveo munjevitu kontru u 36. minutu, lopta je došla do Tadića, ovaj asistirao do Hakima Zijeha koji je trećim golom u Ligi šampiona povisio na 2:0 i sada Spursi imaju veliki zadatak.

Mnogo bolje je Totenhem počeo drugo poluvreme. Imao nekoliko ozbiljnih situacija, a onda je u 55. minutu izveo maestralnu kontru. Rouz je uposlio Dele Alija, ovaj sjajno povukao, odložio loptu Lukasu Mouri, a Brazilac rutinski savladao Onanu za 2:1 i nadu Spursa da mogu za 35 minuta da stignu do potrebna dva pogotka.

Isti igrač se momentalno kandidovao za igrača meča. Samo dva minuta kasnije Totenhem je došao do kaznenog prostora Ajaksa. Tripije je sjajno zavrnuo loptu ka Ljorenteu, Onana je sjajno intervenisao, ali je lopta došla do Moure, a Šene je praktično onemogućio golmana da intervenište blagovremeno. Brazilcu je to ostavilo dovoljno prostora da iz okreta postigne drugi gol i uvede meč u pravu dramu u poslednjih pola sata.

Od tada je krenula opsada gola Ajaksa, mada su domaći imali par odličnih kontri, a Zijeh je pogodio i stativu. Međutim, prilike Totenhema su se ređale kao na traci, a najbolju je u 85. minutu imao Jan Vertongen, koji je pogodio prečku, a odbijenu loptu sa pet metara šutirao je pravo u jednog od defanzivaca domaćih.

Međutim, čudo se ipak dogodilo. U petom, poslednjem minutu nadoknade Lukas Moura je treći put zatresao mrežu i poslao Totenhem u finale. Na taj način Totenhem je postao prvi tim od Mančester Junajteda 1999. koji je u polufinalu Lige šampiona nadoknadio deficit 2:0