Čudo na Enfildu! Liverpul u finalu Lige šampiona!

Čudo na Enfildu! Liverpul u finalu Lige šampiona! Izvor: Shaun Botterill, Getty Images
Liverpool

Fudbaleri Liverpula plasirali su se u finale Lige šampiona! Crveni su u revanšu polufinala na Enfildu pobedili Barselonu sa 4:0 i time nadoknadili poraz od 3:0 iz prvog meča na Nou Kampu!

Ekipa Jirgena Klopa priredila je istinsko čudo i golovima Divoka Origija u sedmom i 79. i Džordžina Vajnalduma u 54. i 56. minutu izborila borbu za najvredniji trofej drugu godinu zaredom!

Neverovatan uspeh engleskog velikana dodatno dobija na značaju ako se zna da je ostvaren bez dva ponajbolja igrača Mohameda Salaha i Roberta Firmina, koji su zbog povreda propustili ovaj meč.

Uz to, i levi bek Endi Robertson je na poluvremenu morao van terena iz istog razloga.

Liverpul je na najbolji mogući način otvorio utakmicu, od prvog minuta je krenuo snažno na gol rivala, i već u ranoj fazi došao do vođstva.

Od tog trenutka borba se rasplamsala na obe strane, Barsa je ubrzo stvorila nekoliko šansi preko Mesija, Suaresa i Kutinja, ali je Alison briljirao na golu.

Do poluvremena je tempo opao, a problem za domaće nastao je posle povrede Endija Robertsona. Sjajni levi bek je pauzi ostao u svlačionici, umesto njega u igru je ušao Džordžino Vajnaldum, i to se na kraju ispostavilo kao presudan potez Jirgena Klopa.

Borbeni vezista je doneo 3:0, dovoljnih za produžetke. Kod prvog pogotka nogom je poslao loptu iza leđa Ter Štegena na centaršut Aleksander-Arnolda , kojem je prethodila još jedna greška Albe, da bi kod drugog iskoristio sjajnu asistenciju Šaćirija i glavom pogodio pored nepomičnog Nemca za oduševljenje domaćih navijača.

Ni tu domaći nisu stali, Ernesto Valverde je pokušao identičnim promenama kao u Kataloniji (Semedo ušao umesto neprimetnog Kutinja, a Roberto prešao u sredinu terena), ali to ovoga puta nije donelo boljitak njegovoj ekipi.

Umesto toga, usledila je prava erupcija na Enfildu! Arnold je "na kvarno" izveo korner, dok odbrana gostiju nije bila postavljena, i uposlio Origija na petercu.

Belgijancu je ostao lakši deo posla! Poslao je loptu u dalji ugao i Liverpul u finale elitnog takmičenja!

Tok duela iz Liverpula mogli ste da pratite uživo uz NAŠ PORTAL.

1' - Dobro je počeo Liverpul, napao od prvog minuta i već posle 52 sekunde imao dobru šansu. Šaćiri je, ipak, loše šutirao iz dobre pozicije.

7' - Goool! Liverpul vodi 1:0! Strelac je Divok Origi! Van Dajk je poslao dugu loptu na stranu, Alba pogrešio, Henderson u nastavku akcije šutirao iz blizine, a na odbitak, posle sjajne intervencije Ter Štegena, natrčao Origi i zatresao mrežu.

14' - Prvu ozbiljniju šansu Barselona je imala posle dobrog kontra napada. Mesi je šutirao iz šesnaesterca, posle povratne Albe, ali je Alison sjajno reagovao i poslao loptu preko prečke.

16' - Ponovo je Barsa mogla da kazni domaće posle kontre, bila je to praktično situacija četiri na jedan, ali je Kataloncima falilo koncentracije u šesnaestercu, pa je Matip presekao pas.

17' - Samo minut kasnije nove dve šanse za goste. U prvoj je udarac Kutinja zaustavio Alison, da bi posle kornera i odbijene lopte šutirao Mesi pored stative.

23' - Ter Štegen se našao u problemima posle napada domaćih preko Manea. Na loptu je natrčao Robertson i šutirao snažno po visini, međutim, Nemac je bio dobro postavljen.

33' - Posle perioda otvorene borbe i velikog broja prilika, tempo je opao, a tokom sudara sa Lengleom kapiten domaćih Henderson doživeo je povredu kolena. Delovalo je da će borbeni vezista morati van igre, ali se ipak vratio na teren.

41' - Dobru loptu preko odbrane Barselone poslao je Šaćiri ka Maneu, ali je u poslednjem trenutku reagovao Pike i sprečio Senegalca da dođe u odličnu poziciju za gol.

43' - Robertson je ponovo probao sa distance, međutim njegov šut je posle bloka završio u korneru.

45+2' - Posle izgubljene lopte Šaćirija na sredini terena, Katalonci su otvorili kontru iz koje je Mesi šutirao sa dvadesetak metara malo pored gola.

45+3' - Đordi Alba je imao poslednju šansu u prvom poluvremenu. Sjajno je levi bek Barselone istrčao kontru, dobio dobru loptu od Mesija, ali je Alison istrčao i skratio ugao.

Arnold je "na prevaru" izveo korner za Redse, dok odbrana gostiju nije bila postavljena, i uposlio Origija na petercu. Belgijancu je ostao lakši deo posla! Erupcija na Enfildu!

Poluvreme: Liverpul - Barselona 1:0

46' - Umesto povređenog Robertsona u igru je ušao Džordžino Vajnaldum. U drugih 45 minuta poziciju levog beka pokrivaće Džejms Milner.

50' - Odlična šansa za Liverpul! Van Dajk je, posle konrera, pokušao efektno petom da zatrese mrežu sa peterca, ali je Ter Štegen refleksno reagovao.

51' - Već u sledećem napadu Barsa je mogla do izjednačenja, Mesi je "izbacio" Suaresa u situaciju jedan na jedan sa Alisonom, međutim, brazilski čuvar mreže je izašao kao pobednik.

54' - Goool! Liverpul vodi sa 2:0! Strelac je Vajnaldum! Ponovo je Alba pogrešio, Aleksander-Arnold sa desne strane poslao oštru loptu u šesnaesterac, odakle je Holanđanin savladao Ter Štegena! Redsima sada nedostaje još jedan gol da odvedu duel u produžetke

56' - Goool! Liverpul vodi 3:0! Ponovo je pogodio Vajnaldum! Šaćiri je centrirao sa leve strane, a holandski vezista sjajno skočio na petercu i zakucao loptu u mrežu za pravu ekstazu na Enfildu!

60' - Prva promena i u Barseloni. Umesto neprimetnog Kutinja u igru je ušao Nelson Semedo.

68' - Prva konkretnija situacija posle dođstva Crvenih od 3:0 viđena je u njihovom šesnaestercu. Mesi je prihvatio loptu na desnoj strani i iskosa šutirao direktno u Alisona.

74' - Nova izmena u Baarseloni. Vidala je odmenio Artur.

77' - Aleksander-Arnold je pokušao snažno sa distance, ali je lopta otišla preko gola.

79' - Goool! Liverpul vodi 4:0! Ponovo Origi! Bio je to korner za Redse, koji je Arnold izveo na brzinu, dok odbrana gostiju nije bila postavljena, i uposlio Origija na petercu. Belgijancu je ostao lakši deo posla! Erupcija na Enfildu!

86' - Redsi su vrlo lako mogli i do petog pogotka, posle ubačene lopte Šaćiri je šutirao glavom preko prečke.